تیم ملی بسکتبال بانوان ایران بیم ها و امید ها

326
تیم ملی بسکتبال بانوان ایران

تیم ملی بسکتبال بانوان ایران بیم ها و امید ها

شرکت بانوان مسلمان در رقابت های ورزشی جهانی بدلیل حفظ حجاب ، همیشه با مشکلات زیادی روبرو بوده است . همانطور که میدانید در رقابت های ورزشی حرفه ای ، علاوه بر روحیه و پشتکار ورزشکاران ، مواردی مانند لباس ورزشی نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند . در شرایطی که حتی وزن چند گرم بیشتر لباسهای ورزشی در برخی رشته ها جزوه عوامل تاثیرگذار در آن رشته هست بانوان ما با حفظ حجاب اسلامی در آن رشته ها افتخار آفرینی میکنند و روحیه ورزشی بالای خود را به رخ جهانیان میکشند . همین بهمن ماه گذشته بود که تیم ملی والیبال بانوان ایران با شکست مالدیو با اقتدار قهرمان رقابت های انتخابی زنان جهان در منطقه آسیای مرکزی شد . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم در مورد تیم ملی بسکتبال بانوان ایران مطالبی را با سمع و نظر شما همراهان گرامی برسانیم پس با ما همراه باشید .

تیم ملی بسکتبال بانوان ایران
تیم ملی بسکتبال بانوان ایران

عدم حضور در رقابت های بین المللی

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، تیم ملی بسکتبال بانوان ایران به دلیل رعایت حجاب اسلامی اجازه حضور در میادین بین‌المللی را نداشت . اما با این حال اعضای این تیم هیچ گاه از تلاشهای خود دست برنداشتند و بعد از سالها دوری از رقبت های جهانی ، در اولین دیدار تدارکاتی خود توانستند یکی از تیم های قهرمان ترکیه را شکست دهند . که جا دارد یک خسته نباشید هم به بازیکنان و هم به کادر فنی این تیم بگوییم .اما متاسفانه مشکلات مربوط به رقابت های بین المللی این تیم تمامی ندارد و با وجود تمام زحماتی که از طرف تیم و مسئولان فدراسیون انجام گرفته ، هنوز وضعیت حضور این تیم در رقابت های جهانی در هاله ای از ابهام قرار دارد .

مهلت فدراسیون جهانی بسکتبال برای کشورهای مسلمان

بهمن ۱۳۹۳ فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا ) فرصتی دو ساله برای حضور آزمایشی بانوان محجبه از جمله ایران صادر کرد . اما متاسفانه به دلیل برخی مشکلات ، فدراسیون ایران نتوانست بازیهای تدارکاتی زیادی را به موقع برای این تیم برگزار کند و همین امر باعث شد تا فدراسیون جهانی توجه کافی را به تیم بانوان ایران نداشته باشد . البته در سال ۹۴ چند بازی تدارکاتی در کشور ترکیه برگزار شد که امیدواریم اقداماتی از این دست بتواند تاثیرات مثبتی را داشته باشد .

تیم ملی بسکتبال بانوان ایران
تیم ملی بسکتبال بانوان ایران

بازی های تدارکاتی

در شهریورماه ۹۴ اردوی تدارکاتی تیم بسکتبال بانوان ایران در کشور ترکیه برگزار شد . این تیم علی رغم همه محدودیتها توانست به خوبی در بازی نخست عیار خود را نشان داده و مقابل قهرمان لیگ دسته اول ترکیه به نام بورسنا با نتیجه ۸۶ بر ۶۲ به برتری برسد و در دومین بازی  هم مقابل موزامبیک قهرمان قاره آفریقا در یک بازی قابل تحسین نتیجه را ۸۷ بر ۴۹ واگذار نمود . بانوان بسکتبالیست ایران در سومین بازی خود مقابل داستلیک اسپرت یکی از تیمهای لیگ برتری این کشور روند خوب خود را ادامه داده و برتری ۷۳ بر ۴۵ را به نام خود ثبت نمودند . فارغ از نتایج حاصله باید گفت حضور بانوان با پوشش اسلامی خود میتواند از جهات بسیاری حائز اهمیت باشد، چرا که فیبا می تواند با نگاهی دیگر بازیهای بانوان ایرانی را شاهد باشد .

تیم ملی بسکتبال بانوان ایران
تیم ملی بسکتبال بانوان ایران

امیدی برای حضور در رقابت های خارجی

آبان ماه امسال دکتر سلطانی فر (وزیر ورزش و جوانان ) در نامه ای به رئیس فدراسیون جهانی بسکتبال خواستار ایجاد شرایطی برای حضور دختران ‏محجبه بسکتبالیست ایران در میادین بین المللی شده بود‎ . در پی نامه دکتر مسعود سلطانی فر به رییس فدراسیون جهانی بسکتبال در خصوص مطالبات به حق دختران بسکتبال یست مبنی ‏بر حضور با پوشش اسلامی در رقابتهای بین المللی، فدراسیون جهانی بسکتبال در نخستین جلسه ۲۰۱۷ با تغییر قوانین مربوط ‏به منع حجاب بازیکنان موافقت کرد‎ . همچنین مقزز شد تا چند بازی تدازکاتی در داخل کشور با حضور نمایندگان فیبا برگزار شود . امیدواریم اقدامات اینچنین تاثیرات مثبتی در جهت حل مشکلات این تیم داشته باشد .

تیم ملی بسکتبال بانوان ایران
تیم ملی بسکتبال بانوان ایران

نامه تشکر

گروهی از مربیان و بازیکنان زن بسکتبال ایران با ارسال نامه ای به وزارت ‏ورزش و جوانان از تلاش های دکتر سلطانی فر برای احیای حقوق شان برای حضور فرهنگی و شرعی در مسابقات بین المللی ‏قدردانی کردند‎ .‎ جامعه بسکتبال کشور امیدوار است با پیگیری های فدراسیون و تلاش مسئولان ، مشکلات مربوط به حضور در رقابت های خارج از کشور برطرف شود و بانوان ورزشکار ایرانی بتوانند مثل همیشه برای سرزمین ایران افتخار آفرینی کنند .

تیم ملی بسکتبال بانوان ایران بیم ها و امید ها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

بررسی

بهناز شفیعی تنها موتورسوار زن ایرانی صاحب مقام جهانی

بهناز شفیعی تنها موتورسوار زن ایرانی صاحب مقام جهانی موتورسواری یکی از ورزش های پرهیجان اس…