تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری

656
تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری

تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری

شاید در زمان خرید بلیط هواپیما این سوال برای شما پیش آمده باشد که بلیط سیستمی و چارتری چه تفاوتی با هم دارند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم به تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری بپردازیم پس با ما همراه باشید .

بلیط هوایی

بلیط هواپیمای چارتر و سیستمی هرکدام ویژگی‌های خود را دارند. این‌که برای سفر خود بلیط هواپیمای چارتر بخرید یا سیستمی، بیشتر به میزان بودجه و انعطاف‌پذیری شرایط سفرتان بستگی دارد .

تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتریتفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتریتفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری
تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری

بلیط چارتری

وقتی یک آژانس مسافرتی یا دفتر خدمات گردشگری، تمام یا بخشی از صندلی‌های یک هواپیما را برای مدتی معلوم اجاره می‌کند، به آن پرواز، پرواز چارتر و به بلیط آن پرواز، بلیط هواپیما چارتر می‌گویند . در این حالت به آژانس مسافرتی که پرواز را چارتر کرده، چارترکننده نام دارد . برخی اوقات پروازهای مسیرهای پرتردد و پرتقاضا، چارتر می‌شوند . فروش بلیط هواپیما چارتر با شرایط آژانس چارترکننده و میزان تقاضای مسافران و تاریخ پرواز، نسبت مستقیم دارد. هرچه میزان تقاضا برای یک پرواز بیشتر باشد و زمان آن پرواز در تاریخی پرتقاضا باشد، خب، روشن است که آن پرواز پر خواهد شد و بلیط هواپیما چارتر آن مسیر هم کاملا فروخته خواهد شد، حتی شاید به قیمتی بالاتر از بلیط سیستمی .

مزایای بلیط پرواز چارتر

بهترین و بزرگترین مزیت بلیط پروازهای چارتر قیمت آن است . شما اگر در انتخاب تاریخ سفر خود انعطاف داشته باشید میتوانید خیلی ارزان با هواپیما سفر کنید گاهی ارزان تر از قیمت بلیط اتوبوس یا قطار!
مزیت بلیط پروازهای چارتر تنها در قیمت ارزان تر بلیط هواپیما نیست . در اکثر مواقعی که ظرفیت پروازهای سیستمی ( برنامه ای ) پر شده است شما میتوانید از پروازهای چارتر بلیط تهیه کنید . البته در چنین مواقعی بلیط های چارتر دیگر ارزان نیستند ولی به هر حال کار مسافران راه میفتد .

تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری
تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری

معایب بلیط پرواز چارتر

جریمه کنسلی بلیط با توجه به نظر شرکت چارتر کننده صورت میگیرد و در بیشتر موارد بلیط صادر شده غیر قابل کنسل است حتی در صورت عدم استفاده از بلیط هیچگونه وجهی استرداد نخواهد شد . پس بهتر است زمانی از بلیط های چارتر استفاده کنید که قصد تغییر آن را به هیچ وجه ندارید . بلیط پروازهای چارتر غیر قابل انتقال به غیر و غیر قابل تغییر تاریخ است . نرخ بلیط خردسال (۲ تا ۱۲ سال ) همانند قیمت بلیط بزرگسال محاسبه می شود . البته نرخ بلیط نوزاد کوچکتر از ۲ سال ( بدون صندلی) همانند بلیط های سیستمی در حدود ۱۰ درصد قیمت بلیط بزرگسال محاسبه می شود .  محدودیت تنوع مسیرهای پروازی : مسیرهای پروازی چارتر اغلب در مسیرهای پرتردد وجود دارد مانند (تهران به مشهد یا تهران به کیش) و شما نمیتوانید در هر مسیری بلیط چارتر تهیه کنید ولی در سالهای اخیر تعداد مسیرهای چارتر به شدت افزایش پیدا کرده است .

بلیط سیستمی

بلیط سیستمی نرخ مشخص و برنامه‌ی زمانی ثابت و تعریف‌شده‌ای دارد . در کنار این نرخ مشخص و برنامه‌ ثابت، می‌توانید تحت شرایط و قوانینی، تاریخ یا ساعت پروازتان را تا قبل از پرواز تغییر بدهید، یا بلیط را استرداد کنید، یعنی آن را به فروشنده پس بدهید و پول‌تان را پس بگیرید. استرداد بلیط تحت شرایطی انجام می‌شود؛ اگر پرواز از سوی خود شرکت‌ هواپیمایی لغو شود و شما در عدم انجام پرواز دخالت نداشته باشید، هزینه‌ها بر عهده‌ شرکت هواپیمایی خواهد بود، اما اگر شما بنا به دلایل شخصی و… نتوانید پرواز کنید، تا قبل از زمان پرواز می‌توانید بلیط را برگردانید و بعد از کسر جریمه‌ کنسلی، مبلغ بلیط سیستمی را پس بگیرید. ولی  بلیط چارتر این ویژگی را ندارد و قابل استرداد نیست .

مزایای پرواز های سیستمی یا برنامه ای

امکان خرید بلیط هواپیما برای فواصل بلند مدت

امکان کنسل کردن بلیط هواپیما با جریمه (با توجه به زمان درخواست کنسلی بلیط و همچنین کلاس پروازی و نیز قوانین شرکت هواپیمایی جریمه کنسلی بلیط هواپیما که بین ۵ درصد تا ۱۰۰ درصد مبلغ بلیط هواپیما تعیین میشود.)

امکان خرید بلیط برای خردسال ( ۲ تا ۱۲ سال ) به صورت نیم بها در پروازهای سیستمی در پروازهای چارتر نرخ بلیط

امکان استفاده از تخفیف های مربوط به ایثارگران ویژه واجدین شرایط در برخی ایرلاینها نظیر ایران ایر

تنوع بالای مسیر های پروازی

تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری
تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری

معایب پروازهای سیستمی یا برنامه ای

مهمترین مسئله ای که مسافران را از خرید بلیط هواپیما  سیستمی منصرف کرده و به سمت خرید بلیط های چارتر هواپیما ترغیب میکند مسئله قیمت بلیط هواپیما است . نرخ بلیط هواپیما پروازهای سیستمی بر اساس مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری تعیین شده و معمولا در بیشتر اوقات اختلاف زیادی با قیمت بلیط هواپیما پروازهای چارتر دارد . هر چند در سالهای اخیر  سازمان هواپیمایی کشوری با طرح هایی قصد بر طرف این مشکل را داشته و با اجازه متنوع سازی قیمت بلیط هواپیما دست ایرلاین ها را در قیمت گذاری و رقابت باز گذاشته است ولی همچنان با وجود محدودیتهایی همچون وجود کمترین قیمت و بیشترین قیمت مصوب در قیمت گذاری  ، ایرلاینها همچنان با محدودیتهایی در این مسئله در گیرند و مسئله تفاوت قیمت با بلیط های چارتر پابرجاست .

تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری
تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری

محدودیت پروازهای برنامه ای : پروازهای برنامه ای معمولا از فاصله زمانی زیادی تا پرواز و با توجه به سیاستهای ایرلاین ها برای حجم معینی مسافر برنامه ریزی میشوند . این در حالی است که در زمانهای پیک سفر نظیر تابستان ، تعطیلات عید نوروز و سایر مناسبتها ، پروازهای سیستمی پاسخگوی تقاضای بازار نیست حتی در زمان های عادی نیز در تاریخ های نزدیک پرواز معمولا پیدا کردن بلیط سیستمی مشکل است چون فروش بلیط های پروازهای سیستمی گاها از چند ماه پیش از پرواز شروع شده است و به علت استقبال عمدتا ارگانها  و سازمان ها که برنامه های زمانبندی مشخصی دارند و همچنین نیاز به تغییرات و کنسل کردن بلیط هواپیما چندین باره را دارند امکان خرید بلیط حتی چند روز مانده به پرواز نیز امکان ندارد به همین دلیل در چنین مواقعی پروازهای چارتر راه حل این مشکلات هستند .

تفاوت انواع بلیط های هوایی سیستمی و چارتری نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

  • بهترین خطوط هوایی جهان در سال ۲۰۱۶

    بهترین خطوط هوایی جهان در سال ۲۰۱۶ کمپانی اسکای تراکس مشهورترین سازمان واجد صلاحیت جهت ارز…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + چهار =

بررسی

بهترین خطوط هوایی جهان در سال ۲۰۱۶

بهترین خطوط هوایی جهان در سال ۲۰۱۶ کمپانی اسکای تراکس مشهورترین سازمان واجد صلاحیت جهت ارز…