تعویض دنده خودرو بدون کلاچ یک مهارت مهم رانندگی

1,447

تعویض دنده خودرو بدون کلاچ یک مهارت مهم رانندگی

اتومبیل یکی از نیازهای اساسی زندگی ماشینی امروزی هست و اکثر افراد جامعه ساعاتی از روز را به رانندگی مشغول هستند . لذا اطلاع از مهارتهای رانندگی میتواند در مواقع بروز مشکل ، راهنمای شما باشد . فرض کنید در حین رانندگی کلاچ خودرو دچار مشکل فنی شده و از کار بیفتد . چکار میکنید ؟ مگر بدون کلاچ هم میشود رانندگی کرد ؟ جواب این سوال مثبت است یعنی شما میتوانید بدون داشتن کلاچ هم دنده خودرو را تعویض کرده و در فواصل دور رانندگی کنید . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا تعویض دنده خودرو بدون کلاچ یک مهارت مهم رانندگی را به شما بیاموزیم .

تعویض دنده خودرو بدون کلاچ یک مهارت مهم رانندگی
تعویض دنده خودرو بدون کلاچ یک مهارت مهم رانندگی

کلاچ خودرو

وقتی پای خود را بر روی پدال کلاچ فشار میدهید نیروی موتور از چرخ ها جدا مشود و چرخ ها بصورت خلاص میباشند . این امر برای تعویض دنده ضروری است تا از خراب شدن چرخدنده جلوگیری شود . فشار پدال کلاچ از طریق سیم کلاچ یا پمپ کلاچ نیرو را به صفحه کلاچ منتقل کرده و باعث جداسازی موتور و چرخ ها میشود . سيم يا پمپ و يا بلبرينگ اهرم دوشاخه كلاچ ، قبل از خراب شدن علائم غير عادی مثل تغيير در حركت راحت پدال كلاچ و يا حركت خش خشی و يا تغيير در محل قرار گرفتن پدال كلاچ و يا سر وصدای زياد هنگام گرفتن پدال كلاچ پيش می آيد . با عدم توجه راننده برای تعمير بموقع ، ممكن است ناگهان پدال كلاچ از كار بيفتد . اگر امکان بکسل کردن خودرو را نداشته باشید میتوانید خودتان دست بکار شده و مهارت رانندگی خود را به رخ همه بکشید .

تعویض دنده خودرو بدون کلاچ یک مهارت مهم رانندگی
تعویض دنده خودرو بدون کلاچ یک مهارت مهم رانندگی

رانندگی بدون کلاچ

فرض میکنیم که الان خودرو شما فاقد کلاچ هست طبق توضیحاتی که در بالا گفته شد یا خودرو شما خاموش است یا روشن و در حال حرکت . اگر روشن است که کارتان بسیار راحت است کافیست دنده را به شکلی که خواهیم گفت تعویض کنید . اما اگر خاموش است ابتدا باید آن را روشن کنیم . پس مرحله به مرحله جلو میرویم .

روشن کردن خودرو بدون کلاچ

در حالتی که خودرو خاموش است دنده را در شماره یک قرار داده و پدال گاز را کمی فشاردهید سپس استارت زده و خودرو را روشن نمایید . خب حتما حدس زدید که خودرو به جلو پرتاب خواهد شد و کاملا هم درست حدس زدید . قبل از روشن شدن خودرو آمادگی داشته باشید که خودرو بصورت آنی به جلو پرتاب خواهد شد و با کمی گاز دادن ، در حالت دنده یک شروع به حرکت خواهد کرد . کاملا حواستان را جمع کرده و مواظب اطراف باشید . در نظر داشته باشید که اگر ترمز کرده و بایستید خودرو خاموش خواهد شد پس بهتر است با سرعت مطمئنه به راه خود ادامه دهید . اگر میخواهید مسافت طولانی تری را رانندگی کنید مجبورید دنده را تعویض کنید .

تعویض دنده خودرو بدون کلاچ یک مهارت مهم رانندگی
تعویض دنده خودرو بدون کلاچ یک مهارت مهم رانندگی

 

تعویض دنده خودرو بدون کلاچ

فرض کنید الان خودرو شما با دنده یک در حال حرکت میباشد و باید دنده را به شماره دو تعویض کنیم . ابتدا با فشار بر روی پدال گاز دور موتور را افزایش دهید در اینحالت صدای موتور بلند خواهد شد سپس بصورت سریع پای خود را از روی پدال گاز بردارید که در نتیجه آن دور موتور شروع به کم شدن خواهد کرد در این لحظه میتوانید دنده را به حالت خلاص ببرید . پس بطور خلاصه ابتدا دور موتور را افزایش داده و بعد از برداشتن پای خود از روی پدال گاز ، دنده را بحالت خلاص ببرید .

برای رفتن به دنده شماره دو نیز از همین روش استفاده کنید یعنی ابتدا در حالت خلاص کمی پدال گاز را فشار دهید تا دور موتور افزایش یابد سپس پدال گاز را رها کرده و دنده را به دنده شماره دو جابجا کنید . برای دنده شماره سه نیز بهمین صورت میتوانید اقدام کنید و به این ترتیب میتوانید بدون داشتن کلاچ در فواصل دور رانندگی کنید . فقط دقت کنید که در مرحله اول باید دنده را خلاص کنید و سپس در مرحله دوم  دنده را تعویض نمایید . اگر بخواهید در یک مرحله از دنده دو به دنده سه تعویض کنید به صفحه کلاچ آسیب رسانده و نقص فنی خودرو  بیشتر خواهد شد .

لازم به توضیح است که این راهنما فقط برای مواقع ضروری است که کلاچ اتومبیل دچار نقص فنی شده است . استفاده زیاد از این روش میتواند به صفحه کلاچ خودرو آسیب برساند . همچنین تمامی موارد فوق تجربه شخصی بنده حقیر بوده که از راننده ای با تجربه آموخته ام و امیدوارم در مواقع ضروری به شما کمک کند تا خودرو خود را به تعمیرگاه برسانید .

تعویض دنده خودرو بدون کلاچ یک مهارت مهم رانندگی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =