تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی در مواقع ضروری

387

تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی در مواقع ضروری

خرید جواهرات برای خانم ها تقریبا در تمام کشورهای جهان رایج است اما کشورهای آسیایی سهم زیادی دارند بطوریکه مردم هند بیشترین خرید جواهرات را در دنیا به خود اختصاص داده اند و زنان هندی چیزی نزدیک به هجده هزار تن طلا را در خانه های خود نگهداری میکنند . لذا خرید جواهرات جزء جدانشدنی در زندگی ما خواهد بود . در زمان خرید طلاجات و یا هر زمان دیگری که بخواهید از اصل بودن طلا اطمینان حاصل کنید این مطلب برای شما مفید خواهد بود . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم نحوه تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی را به شما بیاموزیم پس با ما همراه باشید .

تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی در مواقع ضروری
تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی در مواقع ضروری

چگونگی شناخت طلای واقعی از تقلبی

عوامل تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی عبارت است از: سنگ محک و تیزآب ( اسید ) ، که هر کدام را به طور جداگانه بررسی می نماییم .

سنگ محک

سنگی است سیاه رنگ از جنس سیلیسیوم و کوارتز که در شکلهای مختلف در بازار وجود دارد و در هنگام استفاده جهت تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی باید دمای آن حدوداً به اندازه دمای بدن باشد ، یعنی حدودا  ۳۷  درجه سانتیگراد .

تیزآب

در بعضی از کتابها تیزآب سلطانی همان اسید نیتریک خالص می باشد که توسط محمد زکریای رازی کشف شده است. این اسید را در اصطلاح عامیانه بنام جوهر شوره می شناسند و فرمول آن (HNO3) می باشد . اگر در مقدار (۳۰CC) این اسید مقدار (۰.۵CC) اسیدکلریدریک (HCL) و اسم عامیانه جوهر نمک اضافه گردد، عیار تیزآب بالاتر خواهد رفت بطوریکه تیز آب سلطانی برای اعیار=۱۷/(۷۵۰) استفاده می شود .

نحوه تشخیص طلا

تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی در مواقع ضروری
تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی در مواقع ضروری
برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی ابتدا فلز مشکوک به طلا را روی سنگ محک (۲۰ بار) میکشیم سپس مقداری تیزآب عیار شده را روی آن قسمت از سنگ میزنیم ( به اندازة یک قطره ) و با دقت به آن نگاه میکنیم یکی ازحالات زیر اتفاق میفتد :
 ۱- هیچ واکنشی دیده نمی شود : نتیجه آنکه فلز مربوطه طلایی با همان عیار تیزآب می باشد .
 ۲- رنگ اثر کشیده شده روی سنگ کم رنگتر می شود : در این حالت عیار فلز مربوطه پایین تر از عیار تیزآب می باشد .
 ۳- اثر روی سنگ محک بکلّی محو میگردد : که حاکی از این است که فلز مربوطه یا اصولاٌ طلا نیست و یا دارای مقدار کمی طلا می باشد که می بایست با آزمایشات دیگری مقدار آن مشخص شود .
ضرورت دارد طلاهایی که از قبل عیار آنها مشخص باشد، داشته باشیم (عیارهای مختلف) و هنگامی که یک طلا مشخص شد در کنار آن طلایی را که قبلاً  عیار مشخص دارد روی سنگ محک میکشیم و سپس با مقایسة رنگ آنها می توان عیار طلا را مشخص نمود .
تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی در مواقع ضروری نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

بررسی

نحوه تشخیص طلای دست اول و دست دوم

نحوه تشخیص طلای دست اول و دست دوم ما ایرانی ها علاقه زیادی به خریدن طلا داریم و طبق آخرین …