بارداری خارج از رحم علائم آن و روشهای درمان

776
نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن

نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن

نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن

در حاملگی طبیعی ، یک تخمک در یکی از لوله های فالوپ توسط اسپرم لقاح می یابد . تخمک لقاح یافته سپس به سمت رحم حرکت می کند و خود را در دیواره داخلی رحم یا اندومتر مستقر کرده و اصطلاحا لانه گزینی می کند، و در آنجا باقی می ماند و رشد می یابد . اگر این لانه گزینی در هر جایی غیر از دیواره داخلی رحم ایجاد شود ( مثلا در لوله های فالوپ، گردن رحم و یا دیگر قسمت ها ) به آن بارداری خارج رحمی گفته می شود . تقریبا از هر ۵۰ حاملگی که صورت میگیرد یک مورد خارج از رحم اتفاق میفتد . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا بیشتر در این باره اطلاع کسب کنیم .

نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن
نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم به حالتی گفته می شود که تخمک لقاح یافته در جایی بغیر از جداره داخلی رحم مستقر می شود و شروع به رشد می کند . ۹۸% از حاملگی های خارج از رحم درون لوله های فالوپ اتفاق می افتد، با این حال امکان دارد در نقاط دیگری مثل تخمدان، گردن رحم و حفره شکمی نیز رخ دهد. از هر ۵۰ حاملگی ممکن است یکی خارج از رحم باشد . اصلی ترین خطری که توسط حاملگی خارج از رحم ایجاد می شود، پارگی است که به خونریزی داخلی منجر می شود. قبل از قرن ۱۹ احتمال مرگ ناشی از حاملگی خارج از رحم از ۵۰% هم تجاوز می کرد. در پایان قرن ۱۹ به علت پیشرفت های حاصله در حوزه جراحی این رقم به ۵% کاهش یافت.

نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن
نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن

مطالعات اخیر نشان می دهد که امروزه احتمال مرگ ناشی از حاملگی خارج از رحم به کمتر از پنج مورد از هر ۱۰۰۰۰ مورد کاهش یافته است. بنابراین امروزه علیرغم افزایش نرخ حاملگی های خارج از رحم، درصد مرگ مادر هر چه بیشتر و بیشتر رو به کاهش است. اصلی ترین دلیل شکست در نجات جان مادر عدم موفقیت برای ارایه به موقع مراقبت های پزشکی است. حاملگی خارج از رحم به عنوان اصلی ترین دلیل مرگ و میر مادران باردار در سه ماهه اول بارداری به شمار می آید .

دلیل حاملگی خارج از رحم

بارداری خارج از رحم میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد عواملی مثل :

جراحی بستن لوله های فالوپ :

در این صورت خطر بیشتری وجود دارد که شما دچار این مشکل گردید. یا در موارد بسیار نادر خانمی بعد از بستن لوله باردار شود، که در این صورت شانسِ بارداریِ خارج از رحم ۲۵ تا ۵۰ درصد می باشد . اگر یک بارداری خارج از رحم اتفاق بیافتد، شانس این که بارداری بعدی نیز خارج از رحم باشد ۱به ۱۰ است. اگر شما دو یا چند بارداریِ خارج از رحم داشته اید امکان بوجود آمدن دوباره آن ۱ به ۴ است .

نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن
نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن

وجود یک نوع عفونت در دستگاه تناسلی :

عفونت پی آی دی اغلب از درمان نشدن یک عفونت جنسی بوجود می آید (STI)، مثل سوزاک یا کلامیدیا. که گاهی هیچگونه نشانه ای نیز ندارند، به هر حال داشتن هر کدام از این بیماریها ریسک بارداری خارج از رحم را بالاتر می برد ، حتی اگر شما فکرِ داشتن پی ای دی را هم نمی کردید . داشتن شرکای متعدد جنسی نیز ریسک را بالا  می برد، زیرا امکان وجود بیماری STI ,PID را بیشتر می کند .

مشکلِ لقاح

این مشکل معمولا به خاطرِ لوله هایِ رحمیِ آسیب دیده پیش می آید و اگر در زمان درمان آن باردار شوید شانس بالاتری وجود دارد که بارداری از نوعِ بارداریِ خارج از رحم باشد .

مواد مخدر

مادری که در زمان بارداری از داروی مبارزه با مواد مخدرِ DES استفاده کرده باشد ممکن است باعث بوجود آمدن این مشکل شود، و یا غیر طبیعی بودن لوله ها یا رحم، ریسک این نوع بار داری را بیشتر می کنند . البته مواد مخدر DES در آمریکا از تاریخ ۱۹۷۱  ممنوع شده اما ممکن است هنوز در سایر کشور ها موجود باشند.

نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن
نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن

بیماری ژنیتک

یک بیماری ژنیتک به نام آندومتریوز ممکن است به لوله های فالوپ صدمه زده و ریسک بارداریِ خارج از رحم را بالا ببرد . البته خانم هایی که سن آنها ۳۵ یا بالاتر بوده و باردار می شوند، ریسک بارداریِ خارج از رحم نیز بیشتر میـباشد . این موضوع بستگی به تغییرات لوله ها و سلامت آنها در این سن دارد . ابتلا به بیماری پی آی دی و عفونتِ طولانی مدت و مکرر به خانم ها صدمه زده و شانس آنها را برای داشتن بارداری خارج از رحم بیشتر میکند . اگر در هنگامِ استفاده از آی یو دی برای جلوگیری، باردار شوید (که غیر معمول است) شانس داشتن این نوع بارداری از معمول بیشتر میشود ، آی یو دی باعث بارداری خارج از رحم نیست این وسیله فقط از رشد جنین در رحم جلوگیری می کند. و البته، در زمان استفاده از آی یو دی برای جلوگیری، شانس شما از مردم عادی برای داشتن این نوع بارداری کمتر است و استفاده از آن نیز دلیلی برای افزایش شانس شما در داشتن چنین بارداری نخواهد بود .

نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن
نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن

علائم بارداری خارج از رحم

تشخیص بارداری خارج از رحم شاید سخت باشد. اگر شما علامتی دیدید، پزشک شما با یک سونوگرافی و آزمایش خون، کار تشخیص آن را شروع خواهد کرد پس روش قطعی برای پی بردن به این موضوع از طریق آزمایش و سونوگرافی پزشکی است . پزشک آزمایش خون را برای تعیین سطح هورمون بارداری و” گنادو تروبین” جفتی انجام خواهد داد که اگر به اندازه کافی بالا باشد که بارداری را نشان دهد ولی نه به اندازه ای که باید باشد، بارداری احتمالا از نوعِ خارج از رحم خواهد بود . اگر خونریزی ندارید و هنوز دلیل کافی برای حتمی بودنِ تشخیصِ بارداریِ خارج از رحم هم وجود ندارد، آزمایش را دو سه روز بعد دوباره تکرار می کنند . علائمی که میتواند احتمال بارداری خارج از رحم را نشان دهد عبارتند از :

نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن
نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن

درد در ناحیه شکم – آمنوره یا عدم وجود قائدگی – خونریزی واژینال یا لکه بینی – حالت تهوع و استفراغ – دردهای تیز در ناحیه پایین شکم – احساس درد در یکی از طرفین شکم – احساس ضعف و سرگیجه – فشار خون پایین – احساس درد در ناحیه شانه، گردن و مقعد –  (در صورت پاره شدن لوله های فالوپ) خونریزی شدید که متعاقباً به بی هوشی منجر خواهد شد . خونریزی داخلی به علت پارگی لوله رحمی می تواند منجر به شوک شود، زیرا شوک در اثر افت فشار خون ایجاد می شود. لب ها و انگشتان رنگ طبیعی خود را از دست می دهند و کبود می شوند و اغلب فرد عرق زیادی می کند. فرد آشفته و بی قرار به نظر می رسد و تعداد تنفس او کم می شود و نبض او سریع می شود. این علائم خطرناک است و باید فورا به پزشک مراجعه شود .

درمان

 بارداری خارج رحمی می تواند سبب اختلال در بارداری های بعدی شود. بنابراین غنیمت شمردن فرصت و مراجعه سریع به پزشک لازم است . کسی که دچار بارداری خارج رحمی شده است، باید تحت درمان قرار بگیرد . اگر لوله فالوپ او دچار آسیب و پارگی شده است و خونریزی کرده است، باید سریعا تشخیص داده شود و برای توقف خونریزی به اتاق عمل فرستاده شود . برخی پزشکان بسته به میزان پارگی ایجاد شده نسبت به برداشتن تخمدان و لوله فالوپ اقدام می کنند.

نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن
نشانه های بارداری خارج از رحم و درمان آن

اگر لوله فالوپ پاره نشده باشد، پزشک از جراحی لاپاروسکوپی برای برداشتن جنین و ترمیم لوله فالوپ استفاده می کند . در اغلب موارد، عملکرد لوله فالوپ طی این عمل جراحی تحت تاثیر قرار نمی گیرد . برخی از پزشکان نیز بسته به شرایط بیمار، اگر لوله فالوپ او دچار آسیب نشده باشد، اقدام به تجویز دارو برای بیمار می کنند تا بتوانند جنین را زنده نگه دارند و فرد را نسبت به ادامه بارداری ترغیب کنند .

چند توصیه مفید

اگر قصد باردار شدن دارید و در عین حال سیگار مصرف می کنید، باید بدانید خود را در معرض خطر بارداری خارج رحمی قرار می دهید . اگر سابقه ابتلا به PID  (عفونت لگن) و آندومتریوز و یا جراحی های ناحیه شکمی دارید، خطر شما برای ابتلا به بارداری خارج رحمی افزایش یافته است . بنابراین بهتر است قبل از بارداری و اوایل بارداری شرایط خود را در زمینه بارداری بهبود دهید . باید با علائم بارداری خارج رحمی آشنا باشید و در صورت مواجهه با علائم آن، فورا به پزشک مراجعه کنید . اگر در گذشته سابقه ابتلا به بارداری خارج رحم را داشته اید، باید قبل از اقدام برای بارداری مجدد تحت نظر پزشک زنان قرار بگیرید . اگر تست بارداری شما مثبت شده است و در عین حال خونریزی دارید و یا علایم گفته شده در بالا را تجربه می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید تا متخصص زنان به معاینات ناحیه لگن شما بپردازد و در صورت صلاحدید، سونوگرافی واژینال را به شما پیشنهاد دهد.

 

بارداری خارج از رحم علائم آن و روشهای درمان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 7 =

بررسی

مواد غذایی که مانع باردار شدن می شوند

مواد غذایی که مانع باردار شدن می شوند مواد غذایی که مانع باردار شدن می شوند : اگر میخواهید…