افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات

617

افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات

افزایش اعتماد بنفس کودکان : اگر شما یک پدر یا مادر باشید مطمئنا آینده فرزند شما جزو مهمترین اهداف زندگیتان است و برای خوشبختی او هر کاری که لازم باشد انجام میدهید . در کنار نیازهای مادی که باید برای کودک خود فراهم میکنید برخی نیازهای روحی روانی نیز وجود دارد . یکی از این موارد مهم ، اعتماد بنفس کودک است که نقش بسزایی در شکل گیری شخصیت وی داشته و یک منبع انرژی برای آینده او خواهد بود . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک با مطلب افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات در خدمت شما دوستان هستیم .

افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات
افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس از این احساس نشات می گیرد که ایمان داشته باشیم توانایی انجام بسیاری از کارها را داریم و کمک های ما و کارهایی که انجام می دهیم ارزش و اعتبار دارند. برخی ها اعتقاد دارند اعتمادبه نفس احساسی زودگذر و ناپایا است؛ گاهی آدم حس خوبی به خود دارد و گاهی این طور نیست. همین مساله باعث می شود تا به همین ترتیب به کودکان خود اعتمادبه نفس بیاموزیم. به عنوان پدر یا مادر، این وظیفه شما است که احترام به خویشتن و ارزش قایل شدن برای خود، مهارت های زندگی و فرهنگ خود را به کودک بیاموزید . در همین راستا ، چند راهکار موثر برایتان نام برده ایم تا با کمک آنها این ماموریت را به خوبی به انجام برسانید .

افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات
افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات

بي قيد و شرط عشق بورزيد

اعتماد به نفس كودك وقتي شكوفا مي‌شود كه نوعي علاقه بي قيد و شرط را ببيند، عشقي كه مي‌گويد «دوستت دارم، هركه باشي و هرچه انجام بدهي». وقتي كودكتان را صرفنظر از توانايي هايش، مشكلاتش، اخلاقش، يا قدرتش مي‌پذيريد، به او بيشترين كمك را مي‌كنيد. بنابراين، او را در عشق خود غرق كنيد . او را تا مي‌توانيد بغل كنيد، ببوسيد و به پشتش بزنيد و فراموش نكنيد به او بگوييد كه چقدر دوستش داريد . وقتي مجبوريد در موردي به او تذكر بدهيد ، به او بفهمانيد تذكر شما در مورد  رفتارش  است و نه خودش . مثلا، به جاي اين كه بگوييد «خيلي پسر شرّي هستي. چرا درست نمي‌شي؟ به او بگوييد، «لطفا تو خونه فوتبال بازي نكن. فوتبال یک بازي بيرون از خانه است » .

افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات
افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات

به او توجه کنید

توجه ویژه خود را همیشه به فرزندتان نشان دهید. این باعث می شود تا کودک به طور غیرمستقیم درک کند تا چه اندازه برای او ارزش قایل هستید . این توجه زمان زیادی از شما نمی گیرد. مثلا وقتی در حال چک کردن ایمیل های خود هستید، می توانید چند دقیقه از کار دست بکشید و به حرف های او گوش کنید. یا هنگامی که سوالی از شما می پرسد با دقت به او پاسخ دهید و در آن لحظه کوتاه، کارهای دیگر خود را کنار بگذارید . در چشمان او نگاه کنید تا باور کند واقعا به او توجه دارید و همه حرف هایش را می شنوید. اگر کودک با حرف های زیاد خود شما را از کارهایتان انداخت، بدون اینکه نیاز او را نادیده بگیرید از او بپرسید مثلا نقاشی کشیدن او چقدر طول می کشد زیرا شما باید بروید و شام درست کنید .

افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات
افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات

به او شهامت بدهید

همه کودکان به توجه، تشویق و حمایت افراد موردعلاقه شان، نیاز دارند. به طور مثال: «من به تو ایمان دارم و می دانم موفق می شوی زیرا تلاش های تو را می بینم. به تلاش هایت ادامه بده» شهامت بخشیدن به کودک در خلال انجام کارها باعث می شود تا با توان بیشتری مسوولیت هایش را به انجام برساند. این حتی از تشویق پس از انجام کارهای نیز موثرتر است. به طور مثال، اگر کودک در تلاش برای بستن بند کفش خود است، او را تشویق کنید که می توانید به جا اینکه بگویید من برایتان انجام می دهم.

انجام امور روزانه و نظافت او را مثبت ارزیابی کنید

رعایت نظافت شخصی جزو ابتدائی ترین آموزش هایی است که کودک شما در خانواده فرامیگیرد و در آینده او تاثیرگذار است . از طرف دیگر رعایت بهداشت فردی میتواند بهانه خوبی برای تشویق کودک باشد . این بهانه میتواند امور دیگری باشد که به کودکتان میسپارید مثلا به او میگوئید که اسباب بازی هایش را جمع کند . نحوه برخورد شما باید طوری باشد که مشوق او باشید و اگر آن کار را انجام داد مورد تشویق قرار بگیرد . همه انسان ها از بزرگ و کوچک گرفته تا پیر یا کودک از تحسین شدن و مورد تشویق قرار گرفتن لذت می برند. همین باعث می شود تا کارهای مثبت بیشتر انجام دهند و بیشتر مورد تشویق قرار بگیرند. به طور مثال، وقتی پدر خانواده به خانه آمد به او بگویید: «سارا همه وسایل سالاد را خودش شسته است» این باعث می شود تا کودک احساس فوق العاده ای پیدا کند و به دنبال آن، محبت و تشویق پدر را نیز دریافت کند .

افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات
افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات

با دقت به حرف هایش گوش دهید

هنگامی که فرزندتان با شما حرف می زند، دست از کارهای خود بکشید و با دقت به حرف هایش گوش کنید . در چشمان او نگاه کنید تا متوجه شود همه کلماتش را می شنوید و حواستان جای دیگری نیست . به این ترتیب متوجه می شود عقاید و حرف های او ارزش دارند . در برابر غم ها و خوشحالی هایش پاسخی داشته باشید که حس همدردی را القا کند . با پذیرش احساسات کودک این مساله را به او القا می کنید که همه حرف های او برای شما ارزشمند است . به این ترتیب او احساس ارزشمند بودن میکند .

محیط زندگی کودک

افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات
افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات

می توانید به وی وسایل ساده و متنوع بازی بدهید و یا لوازم خانگی ساده، بی خطر و سبکی را در اختیارش بنهید تا بتواند آنها را لمس و نگه دارد. پیش از اینکه از حیث رشد، آمادگی نیافته است، سعی نکنید که وی را اجبارا به این قبیل وسایل و اشیا علاقه مند سازید.×. زمانی که کودک به طور طبیعی از آمادگی کافی برخوردار باشد، فراگیری در مناسب ترین وقت ممکن رخ می دهد. نقش شما صرفا ترغیب، تأیید و نیز فراهم ساختن انگیزه های جدیدی برایش می باشد .

اجازه دهید اشتباه کند

یکی از احتمالات و نتیاج خطر کردن فرزندان، این است که اشتباه کنند . این امر اشکالی ندارد . حتی کودک می آموزد اشتباه کردن نیز جزوی از زندگی است و این به رشد اعتمادبه نفس او کمک می کند. به طور مثال، هنگامی که کودک بشقاب خود را لبه میز می گذارد و بشقاب به زمین می افتد، به او اجازه دهید تا خودش یاد بگیرد دفعه بعد بشقاب را کجا باید بگذارد که به راحتی واژگون نشود . به این ترتیب، او اعتمادبه نفس خود را از دست نمی دهد و متوجه می شود گاهی می توان اشتباه کرد .

افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات
افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات

مقايسه نکنید

نظراتي مثل «چرا سعي نمي‌كني مثل برادرت باشي؟» يا «چرا مثل دوستت مودب نيستي؟» فقط كودكتان را به ياد مشكلاتش مي‌اندازد و  در او احساس خجالت، حسادت و رقابت را تشديد مي‌كند. حتي مقايسه‌هاي مثبت مثل «تو بهترين بازيكني» هم به طور بالقوه مخرب اند چون چون كودك به سختي مي تواند هميشه بر طبق اين تصوير خود را بسازد. اگر بگذاريد كودكتان بداند كه او را به خاطر منحصر به فرد بودنش تحسين مي‌كنيد، او هم ارزش بيشتري براي خودش قايل مي‌شود .

 

افزایش اعتماد بنفس کودکان با رعایت این نکات نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − سه =

بررسی

اعتماد بنفس واقعی چیست و چگونه بدست می آید

اعتماد بنفس واقعی چیست و چگونه بدست می آید اعتماد بنفس واقعی چیست : اعتماد به نفس واقعی یع…