علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست

416
علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست

علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست

ابتلا به دردهای مفصلی : آرتروز مفصل زانو ، شایع‌ترین بیماری تخریبی از میان مفاصل بدن است ، بطوری که از عوامل شایع ایجاد درد در مفصل زانو محسوب می‌شود.

تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانو هم می‌گویند نوعی جراحی است که با استفاده از آن سطح مفصلی استخوان‌های ران و ساق در مفصل زانو را با یک سطح مصنوعی جایگزین می‌کنند. مهم‌ترین هدف تعویض مفصل زانو از بین بردن دردی است که در زانو بر اثر ساییدگی و آرتروز، روماتیسم یا تخریب سطح مفصلی ایجاد شده است.در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک این موضوع را که علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست بررسی می کنیم.

علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست
علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست

درد زانو از سن ۴۰ سالگی به بعد تشدید می‌شود و فعالیت فیزیکی فرد کاهش می‌یابد، بطوری که اگر اقدام به درمان نشود دامنه حرکت مفصل زانو را تغییر می‌دهد. وقتی غضروف مفصلی زانو به هر علتی تخریب می‌شود حرکت مفصل دردناک شده و مفصل دچار خشکی و محدودیت حرکتی می‌شود که در این وضعیت می‌توان با تعویض سطوح مفصلی حرکات مفصل را بهتر کرده و درد را از بین برد.

تا جایی که امکان دارد سعی می‌شود به روش‌های مختلف نظیر تزریق غضروف مفصل را حفظ کرد، اما در افراد بالای ۶۰ سال معمولا هیچ‌گونه تزریقی جواب‌گو نیست. از این رو نیاز به عمل جراحی وجود دارد. به همین جهت توصیه می‌شود که پیشگیری را در اولویت قرار دهند، چرا که هزینه‌های این عمل جراحی بالا است.

در قدیم مبتلایان به درد مفصلی افراد بالاي ۵۵ تا ۶۰ سال بودند و در واقع تخريب غضروف مفصلي در سنين بالا شروع مي‌شد، ولي امروزه اين سن به ۳۰ سال كاهش پيدا كرده و پزشكان شاهد مراجعه بيماراني با سنين ۳۰ تا ۵۰ سال با دردهاي گردن، زانو، كمر و ساير مفاصل به مراكز درماني هستند.

ابتلا به آرتزوز و درد های مفصلی به علت سبک زندگی غلط

دليل كاهش سن ابتلا به آرتروز و دردهاي مفصلي را شيوه ي زندگي نامناسب می باشد . بي‌تحركي در محيط‌ هاي اداري و نداشتن ‌فعاليت‌هاي بدني در زندگي ، از دلايل اصلي اين بحران اجتماعي است.

علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست
علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست

يكي از عوامل كاهش سن ابتلا به بيماري‌هاي مفصلي در ايران، اشكال در وضعيت حركتي به خاطر زندگي شهرنشيني است . نشستن، خوابيدن، نوع راه‌رفتن و نوع كفش انتخابي در ميان مردم ما اصلا استاندارد نيست . اين در حالي است كه حتي آموزش‌هاي لازم براي اصلاح‌ اين سبك زندگي در كشور ما وجود ندارد. در كشورهاي پيشرفته به همه افراد آموزش‌هاي لازم براي كار در اداره‌ها و… از طريق مجلات و بروشورهاي مختلف داده مي‌شود، ولي در ايران هيچ‌كدام از اين اقدامات صورت نمي‌گيرد.

علت ديگر شيوع اين بيماري‌ها نداشتن فعاليت‌هاي ورزشي است، به‌طوري ‌كه كمتر از ۱۰درصد افراد جامعه به‌ طور روزمره ورزش مي‌كنند . در بسياري از افراد، هماهنگي ميان عضلات وجود ندارد و اين امر مي‌تواند يا به‌علت عوامل ژنتيك باشد يا به‌ علت چاقي بيش از حد . همچنين تغذيه نيز از جمله عواملي است كه به‌خصوص در كودكان، از وضعيت نامناسبي برخوردار است.

امروزه كودكان به جاي آب، نوشابه مي نوشند. مصرف نوشابه به خاطر اسيد فسفريك، جذب كلسيم را محدود مي‌كند و اگر به‌طور روزمره از اين ماده استفاده شود، در سنين جواني افراد به‌ سرعت دچار بيماري‌هاي مفصلي مي‌شوند. همچنين امروزه در بين كودكان به‌خصوص در مدارس، شير يا عرضه نمي‌شود يا با كيفيت بسيار پايين عرضه مي‌شود كه اين امر خود زمينه را براي افزايش بيماري‌هاي مفصلي در جواني آماده مي‌كند.»

رايج‌ترين درد، درد زانو است

به گفته متخصصان، به ازاي هر يك كيلو اضافه‌وزن در سطح صاف، حدود ۳ تا ۵ برابر فشار بيشتر به زانوها وارد مي‌شود كه در مواقع بالا و پايين‌رفتن از پله، اين فشار ۱۰ برابر مي‌شود. همچنين شايع‌ترين دردهاي مفاصل مربوط به كشكك زانو است كه در واقع استخواني است كه داخل تاندون عضله چهارسر ران قرار گرفته و در هر خم‌ و‌ راست‌شدن زانو حدود ۷ تا ۸ سانتي‌متر اين استخوان روي زانو حركت مي‌كند.

علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست
علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست

هرچه اين حركت طبيعي‌تر باشد، مشكلات آن كمتر خواهد بود، ولي اگر در مسير حركت كشكك روي زانو، مقداري انحراف به طرف داخل يا خارج وجود داشته باشد، باعث خراش غضروف يا نرم‌شدگي آن مي‌شود كه موجبات درد و ناراحتي را در قسمت جلوي زانو فراهم مي‌كند.

بيشترين دردهاي زانو در افراد جوان – به‌خصوص زنان جوان – به ‌وجود مي‌آيد و شايع‌ترين علت آن، يكي ضعف عضله چهار سر ران است كه اين عضله به‌طور طبيعي در زنان ضعيف‌تر است و ديگري رعايت‌نكردن برخي اصول نشستن و برخاستن است، مثل دو‌زانو يا چهار‌زانو نشستن يا بالا رفتن از سطح شيب‌دار به‌مدت طولاني و يا خم بودن زانو به‌ مدت زياد كه در نتيجه كارهاي اداري در فرد به ‌وجود مي‌آيد و البته از همه مهم‌تر ضعف عضله چهارسر ران است که نياز به تقويت دارد.

البته برخي عوامل فرعي وجود دارند كه باعث مي‌شوند آرتروز زودتر يا شديدتر به ‌وجود ‌آيد. يکي از اين عوامل، افزايش وزن و چاقي فرد است که ارتباط مستقيم با دردهاي زانو دارد. علاوه بر آن انحراف زانو به شكل پرانتزي يا ضربدري موجب مي‌شود كه وزن بدن به‌طور يكسان روي سطح زانو پخش نشود و يك طرف، فشار بيشتري را تحمل كند و در نهايت اين فشار باعث ساييدگي مفصل ‌شود. البته در ايران، انحراف از نوع پرانتزي بيشتر از ضربدري شايع است.

درد مفاصل و آرتروز با بی تحرکی درمان نمی شود

برخي از مردم به اشتباه تصور مي‌كنند كه صرفا با حذف فشار از روي مفصل و ثابت‌نگه‌داشتن آن، مشكلشان حل مي‌شود، درصورتي‌ كه به گفته متخصصان، نداشتن ‌تحرك مناسب، خود خطرات جدي مانند آرتروز مفصل را در پي‌دارد، زيرا تغذيه مفصل از طريق تحرك صورت مي‌گيرد.

علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست
علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست

فشارهاي طولاني و ثابت روي مفصل را مانند فشار روي يك اسفنج آغشته به آب مي‌باشد كه در اثر فشار، آب خود را از دست مي‌دهد و مفصل در اين شرايط آماده تخريب مي‌شود.

عادت‌هاي غلط در زندگي روزمره مانند نشستن به ‌صورت چهار زانو و استفاده از توالت‌هاي ايراني را از جمله موارد تشديد‌‌‌كننده آسيب به مفصل زانو می باشد . عضلات در بدن همانند كمك‌ فنرها در ماشين عمل كرده و مانع از ايجاد فشار روي اسكلت استخواني و مفاصل بدن مي‌شوند، براي همين تقويت عضلات چهار سر ران و عضلات پشت ران، هماهنگي در تقويت عضلات، كاهش وزن، تغذيه صحيح، تحرك مناسب و انجام ورزش‌هاي درست (و حتي‌الامكان با نظارت متخصصين فيزيوتراپي و طب ورزش) از جمله راهكارهاي پيشگيرانه و درماني درد مفصل زانو است.

پيشگيری مهم‌تر از درمان

متخصصان بهترين راه درمان آرتروز را كاهش عوامل به‌ وجود ‌آورنده آن مي‌دانند و توصيه مي‌كنند افراد از دو زانو و چهار زانو نشستن پرهيز كنند. همچنين افرادي كه مشكل زانو دارند، راه‌رفتن در سطح صاف را در برنامه زندگي خود قرار دهند، زيرا هيچ آرتروزي مانع از راه‌رفتن افراد در سطح صاف نمي شود.

البته درمان‌هاي دارويي و جراحي زانو هم در موارد شديدتر، از درمان‌هاي مفيد و ضروري آسيب‌هاي مفصل زانو هستند. در عمل جراحي زانو كه رويه مفصلي تعويض مي‌شود، در واقع مفصل مصنوعي براي فرد گذاشته مي‌شود و درد تا حد زيادي كاهش مي‌يابد.

علت کاهش سن ابتلا به دردهای مفصلی و آرتروز چیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 11 =

بررسی

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان حتما مردان و زنان مسن را مشاهده کرده اید که در زمان راه ر…