پیلینگ صورت یا لایه برداری پوست چیست و چه فواید و مضرراتی دارد

552
پیلینگ صورت

پیلینگ صورت یا لایه برداری پوست

پیلینگ صورت

فرآيندي كه سلول‌هاي مرده از روي سطح پوست برداشته مي‌شوند را «لايه‌برداري» مي‌گويند. وقتي سن فرد از ۳۰ سال مي‌گذرد، اين سلول‌هاي مرده بيشتر روي پوست او تجمع مي‌كنند چون قدرت پوست براي دفع اين سلول‌هاي مرده با افزايش سن كاهش مي‌يابد، در نتيجه حتما بايد با يك عامل خارجي اين سلول‌هاي مرده را از روي پوست برداريد، لايه‌برداري باعث مي‌شود كه سلول‌هاي مرده از روي سطح پوست برداشته شوند و جا براي سلول‌هاي نو و جوان باز شود تا پوست با اين سلول‌هاي جوان، ظاهري جوان‌تر پيدا كند.

در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با پیلینگ صورت یا لایه برداری پوست آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

انواع پیلینگ صورت

پیلینگ صورت
پیلینگ صورت

پیلینگ شیمیایی

لایه برداری شیمیایی به معنی تخریب و برداشت کنترل شده لایه هایی ازپوست بواسطه ترکیبات شیمیایی با هدف محو آثار باقیمانده از جوش وآکنه،بثورات جلدی، کک ومک وانواع لکه های پوستی است. پیلینگ بسته به عمق آن از یک روز تا دو هفته به طول می انجامد و پساز دوره پوسته ریزی، پوستی جد ید جایگزین می گردد.عمق پیلینگ به غلظت ماده موثره، تعداد دفعات مصرف ومدت زمانیکه روی پوست می ماند، بستگی دارد. از اینگونه مواد می توان به سالسیلیک اسید، اسید لاکتیک، اسید کربولیک (فنل) اسید تری کلرواستیک، رزور سینول، اسیدرتینوئیک اشاره نمود .

پیلینگ مکانیکی

طی آن به وسیله وسایل الکترومکانیکی خاصی پوست ساییده می شود و در رفع اسکار های عمیق تر ناشی از آکنه ها کاربرد بیشتری دارد.

پیلینگ لیزری

پیلینگ صورت
پیلینگ صورت

در حال حاضر از دو نوع لیزر برای لایه برداری استفاده می شود. لیزر دی اکسید کربن، لیزر اربیم یاگ که در این دو نوع لیزر از خواص تبخیر آب ونکروز گرمایی آنها برای لایه برداری پوست استفاده می شود. با وجود دستگاه‌های جدید لیزر اولتراپالسی اسكن‌دار، معمولا طول‌مدت عمل لیزر پوست كمتر از یك ساعت است.

بلافاصله پس از عمل پوست برافروخته و به رنگ صورتی پررنگ یا قرمز در می‌آید و بیمار احساس سوختگی یا خارش می‌كند كه در روش تكنیك باز از پماد وازلین یا پماد تركیبی روی پوست استفاده می‌شود كه بستگی به نوع بیمار، پزشك می‌تواند از روش پانسمان بستر با گاز نیمه تراوا استفاده كند. تورم صورت بین روز دوم تا چهارم طبیعی است، بین روزهای ۷ تا ۱۰ بیمار پوست قرمز و صورتی دارد كه به تدریج به سمت طبیعی‌شدن پیش می‌رود و در حدود هفته سوم پس از عمل از بین می‌رود.

می‌توان در آرایشگاه‌ هم لیزردرمانی كرد؟

پیلینگ صورت
پیلینگ صورت

به هیچ وجه نباید در آرایشگاه لیزردرمانی انجام شود بلكه باید توسط متخصص بیماری‌های پوست و مو یا متخصص جراحی پلاستیك انجام شود و انجام این عمل توسط افراد غیرمتخصص در آرایشگاه‌ها و حتی توسط پزشكان عمومی كه تحت عنوان پزشك بیماری‌های پوست و مو مشغول لیزردرمانی هستند، اشتباه است و می‌تواند خطرناك باشد.

آنچه باید درباره لایه‌برداری مكانیكی بدانید

روش میكرودرم‌ابریژن، متداول‌ترین لایه‌برداری مكانیكی است كه اثرات خوبی بر كیفیت پوست می‌گذارد و همچنین با تاثیری كه بر نفوذ داروهای پوستی دارد، كمك مهمی در درمان لك صورت است و از طرفی با تحریك پوست باعث بهبود ساخت كلاژن شده و در طولانی‌مدت در بهبود چین و چروك نیز موثر است.

عارضه‌های میكرودرم‌ ابریژن چیست

كريستال‌های آلومينيم كه در این روش استفاده می‌شوند، هيچ‌گونه عارضه‌ای در سطح پوست ندارند چون پزشك مي‌تواند جريان و سرعت كريستال‌ها را كنترل كند. ميكرودرم ابريژن را مي‌توان به تنهايی يا يك روشی كمكی برای ليزر در درمان اسكارها و لكه‌های پوستی استفاده كرد چون هم غيرتهاجمی است و هم نياز به مراقبت‌های زياد بعد از عمل ندارد.

پیلینگ چه فرقی با میكرودرم ابریژن دارد

پیلینگ صورت
پیلینگ صورت

استفاده از مواد شیمیایی لایه‌بردار، همان پیلینگ است؛ موادی مانند اسید سالسیلیك، اسید سیتریك، اسیدهای میوه یا آلفاهیدروكسی اسید AHA یا تری كلرواستیك اسید (TCA). در این روش اسیدهای لایه‌برداری با درصدهای متفاوت روی پوست صورت استعمال شده و عمل لایه‌برداری به‌صورت شیمیایی انجام می‌شود اما در میكرودرم ابریژن با دستگاه و كریستال‌های اكسیدآلومینیم روی سطح پوست به‌طور مكانیكی لایه‌برداری می‌شود.

مراقبت های لازم پس از پیلینگ صورت

به بیمار توصیه میشود مخصوصا درطی ۷-۳ روز ابتدایی پس از لایه برداری بصورت مرتب روزانه دو نوبت مرطوب کننده استفاده نماید تاشکل ظاهری پوست طبیعی تر گردد . درطی یک هفته اول پس از پیلینگ بیمار ممکن احساس خارش ؛ سوزش ؛ درد ؛ کشیدگی ؛ ادم و پوسته ریزی داشته باشند که بتدریج درطی یک هفته و بازسازی پوست و ایجادشکل اولیه ی آن این عوارض نیز بهبود میابند . البته بیمارانی که ازغلظتهای پایین گلیکولیک اسیداستفاده میکنند تقریباهرگزاین عوارض راتجربه نمی کنند.

درصورت تورم میتوان ازکیسه یخ بصورت ۱۵ دقیقه مصرف و ۱۵ دقیقه قطع مصرف (ON & OFF) استفاده کرد . از کیسه کشیدن ! و خراشیدن سطح پوست اجتناب شود . با توجه به حساس تر شدن پوست به نور آفتاب بصورت مرتب ازکرم ضدافتاب استفاده بکند که شروع مصرف ضدافتاب از فردای روز پیلینگ میباشد .

در طی یک هفته اول استفاده از ترکیبات آرایشی و ماسک ؛ کندن پوسته های احتمالی پس از لایه برداری با دست و نیز مصرف هرنوع لایه بردار دیگر ممنوع است ! همچنین مصرف رتینوییدها در طی این یک هفته قطع گردد. درصورتی که بیمارقادربه مراقبت ازپوست خود در برابر نور آفتاب و پیروی ازدستورات پزشک نیست از انجام پیلینگ برای اواجتناب میکنیم.

لایه‌بردار شیمیایی خانگی

پیلینگ صورت
پیلینگ صورت

آنزیم‌های طبیعی كه به‌عنوان لایه‌بردار استفاده می‌شوند، معمولا از آناناس، ‌انبه و كدو تنبل گرفته می‌شوند. آنزیم‌های درون این میوه‌ها را می‌توانید در ماسك‌هاشی خانگی خود به كار ببرید و از پوست‌تان لایه‌برداری كنید. البته این آنزیم‌های لایه‌بردار در قارچ، گیلاس، تمشك، انار، انگور، گوجه‌فرنگی، هلو، خیار، توت فرنگی و زرد آلو و… نیز وجود دارد.

لایه‌بردار مكانیكی خانگی

می‌توانید مواد پودری و خشن را در شامپوی بدن بریزید و به این وسیله اسكراب بسازید، اگر پوست خشك دارید، بهتر است از آرد جو دو سر استفاده كنید. اگر پوست‌تان نرمال است از شكر استفاده كنید و اگر می‌خواهید پوست‌تان خشك شود بهترین ماده نمك است. آرد گندم نیز برای اسكراب پوست‌های چرب مستعد آكنه مناسب است.

پیلینگ صورت یا لایه برداری پوست چیست و چه فواید و مضرراتی دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =