غذا و شرایط نگهداری ماهی قرمز عید نوروز

532
ماهی قرمز عید نوروز

غذا و شرایط نگهداری ماهی قرمز عید نوروز

خرید ماهی قرمز یکی از آداب نوروز است که عده‌ای از طرفداران محیط زیست به خاطر از بین رفتن سریع این موجودات در خانه‌ها آن را منع کرده‌اند اما به هرحال سنتی است که هنوز خیلی‌ها به آن گرایش دارند. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با غذا و شرایط نگهداری ماهی قرمز عید نوروز آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

زیستگاه اصلی ماهی قرمز معمولا در سیبری و جنوب شرقی آسیا است. اهلی‌سازی آن نزدیک به هزار سال پیش در چین صورت گرفت. انتشار این ماهی توسط انسان صورت گرفته و به این علت در رودخانه‌های اروپا دیده می‌شود. در قرن ۱۷ این ماهی به عنوان ماهی زینتی وارد اروپا گردید و از آن هنگام پرورش این ماهی در ایتالیا، جنوب فرانسه و پرتغال معمول گشته‌است. در ایران نیز این ماهی در حوضه‌های دریای خزر، دریاچه ارومیه، هامون و رودخانه کارون یافت می‌شود.

غذای ماهی قرمز

ماهی قرمز عید نوروز
ماهی قرمز عید نوروز

بهترین کار این است که از غذاهای مخصوص آنها استفاده شود. غذای ماهی نیز باید در ظروف کاملاً دربسته و در جای خشک، خنک و تاریک نگهداری شود. توجه به تاریخ مصرف غذای ماهی، یکی از اصول اولیه خرید و نگهداری است. از غذاهایی که تاریخ مصرف آن گذشته است هرگز برای تغذیه ماهی استفاده نکنید. ماهى قرمز بایستى با غذاهاى کم پروتئین و سرشار از کربوهیدرات شناور در سطح آب تغذیه شود.

این ماهی بایستى دو بار در روز و برای مدت یک تا دو دقیقه تغذیه شود.غذا دهى بیش از حد باعث انباشت مواد آلى و دفعى و در نتیجه مسموم شدن ماهى خواهد شد. از خرده‌های ریز نان یا حبوبات پخته شده یا زرده تخم مرغ می‌توان به‌عنوان غذای این ماهی‌ها استفاده نمود.

شرایط نگهداری ماهی قرمز

ماهی قرمز عید نوروز
ماهی قرمز عید نوروز

علاوه بر توجه به غذای ماهی قرمز همچنین باید به عواملی نظير آب، مکان نگهداری، هوا و دمای مناسب ماهی‌ها توجه کرد تا هم ماهی سالم بماند و هم سلامتی شما را به مخاطره نيندازد.

آب

۱ – استفاده از آب شهری مشکل خاصی برای ماهی‌های قرمز ایجاد نمی‌کند. اما قبل از کنار گذاشتن آب برای ظرف ماهی، بگذارید چند ثانیه آب از شیر بیرون برود تا برخی مواد شیمایی که احتمالا در لوله رسوب کرده‌اند داخل ظرف نشود. سپس بگذارید که آب به مدت یک شبانه روز در ظرف بماند تا کلر آن از بین برود. هنگام تعویض آب دقت کنید که دمای آب تازه با دمای آبی که ماهی در آن است يکسان باشد يا تفاوت دمايی کمی با هم داشته باشند.

۲ – در طول هفته یک یا دو بار آب ظرف ماهی‌ها را عوض کنید.

۳ – میزان آب مورد نیاز برای هر ماهی حداقل یک لیتر می‌باشد.

ظرف نگهداری

۱ – ماهی‌ها به اکسیژن موجود در آب احتیاج دارند و این اکسیژن از طریق سطح هوایی که با آب در تماس است وارد آب می‌شود، بنابراین سعی کنید تا آنجا که ممکن است از ظروفی که دهانه گشاد دارند استفاده کنید.

۲ – ظروف نگهداری ماهی باید هر دو هفته یکبار با فرمالین، نمک طعام و یا سایر مواد ضد عفونی کننده شسته شود.

دما

ماهی قرمز عید نوروز
ماهی قرمز عید نوروز

دمای مناسب برای زندگی این ماهی‌ها از حدود ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است.

نور

محل نگهداری آنها باید به گونه‌ای باشد که تغییر روز و شب در آن احساس شود. هرگز آنها در زیر نور آفتاب مستقیم و شدید قرار ندهید.

غذا و شرایط نگهداری ماهی قرمز عید نوروز نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − هفت =