روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود

275
روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود

روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود

روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود

در گذشته مراسم ازدواج به گونه ای بود که بیشتر ، بزرگترها برای ازدواج فرزندان تصمیم میگرفتند و جوان ترها تابع آنها بودند اما امروزه شرایط به کلی فرق میکند . اکثر جوانان میخواهند قبل از ازدواج با طرف مقابل خود آشنا شوند و بعد از اطمینان از درستی انتخاب خود ، اقدام به ازدواج کنند . تا اینجای قضیه مشکل چندانی پیش نمی آید اما همین که آشنایی به قصد ازدواج تبدیل به دوستی های آن چنانی میشود دیگر آن اصالت و پایبندی به ارزشها از بین رفته و تاثیرات مخرب و بعضا جبران ناپذیری را در طرفین باقی میگذارد . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا با روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود بیشتر بحث کنیم .

روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود
روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود

از تصمیم خود مطمئن باشید

حتما تا بحال از دوست و آشنایان شنیده اید که از گذشته خود ناراحت بوده و نمیتوانند اتفاقاتی را که باعث شده اند را فراموش کنند . مثلا فردی را قبلا دوست داشته و امروز از دوری او دچار مشکلات روحی شده اند . کم نیستند جوانانی که به جای تلاش برای ساختن آینده خود ، در مطب روانپزشک ها منتظرند تا به کمک قرص ها و داروها ، این اتفاقات را فراموش کنند . مهمترین نکته ای که در این مورد باید درنظر داشت همان نکته ایست که هم شرع و هم عرف آن را میگوید : در روابط خود با جنس مخالف باید دقت کنیم و تا مطمئن نشدیم نباید یک رابطه صمیمی را آغاز کنیم اما زمانیکه یقین پیدا کردیم و با یک تصمیم جدی رابطه ای را در جهت ازدواج آغاز کردیم نباید آن را بهم بزنیم بلکه باید تا جائیکه امکان دارد آن رابطه را حفظ نمائیم .

به این ترتیب در طرف مقابل تاثیرات مخربی بوجود نمی آید و حیثیت و شرف انسانی حفظ میشود . فراموش نکنیم که هر کس در گرو اعمال خود است و در زمان مرگ تنها اعمال انسان است که همراه اوست . لذا شاید بتوان گفت دقت در نحوه اعمال ، مهمترین وظیفه انسانی ماست و با رعایت این نکته مهم ، بسیاری از مشکلات جامعه حل میشود و نیروی جوانی که باید در دانشگاها و منصب های مختلف به رشد و تعالی خود و جامعه حود کمک کنند گرفتار مشکلات روحی نمیشوند و شاید این ترسیم مدینه النبی در فرهنگ ما باشد . پس بهتر است قبل از آغاز هر رابطه ای با جنس مخالف برای ازدواج ، نکات طلایی زیر را درنظر گرفته و مطئن شوید و بعد از آن اجازه دهید که آن فرد وارد زندگیتان شود .

آشنایی و شناخت قبل از ازدواج، هم ازنظر عقل و هم از نظر شرع مقدس اسلام نه تنها جایز بلکه بسیار لازم است. اما این شناخت باید تحت نظر خانواده و بر اساس موازین اسلام باشد. و آنگاه پس از انتخاب بر اساس شناخت است که مهر و صمیمیت بین زوجین پس از عقد روز به روز بیشتر می شود وگرنه صمیمیتی که از شناخت متقابل سرچشمه نگرفته باشد ، بیشتر احساس و شوری ناشی از غلیان شهوت است که زود هم به سردی می گراید.

تفاوت ها

باید بدانیم که او نیز انسانی چون ماست که دارای ویژگیهای مثبت و منفی ، توانایی و ضعف و خصوصیات اخلاقی مثبت و منفی است. نباید ناراحتی ما از اعضای خانواده منجر به تصوری ایده آل و غیرواقعی از جنس مخالف شود. . دخترها تصور می‌کنند دیدگاه پسرها همانند آنها است و همین‌طور بالعکس. اساس روابط دوستی، شناختن دیدگاه‌ها و طرز فکر جنس مخالف در رو‌به‌رو ‌شدن با وقایع و اتفاقات است، تا بتوان از این تجربه در زندگی مشترک استفاده کرد. اما این یک اصل گم‌شده در روابط دوستی دختران و پسران است.

دختران تصور می‌کنند پسران تشنه احساسات هستند و پسران نیز تصور می‌کنند دختران نیاز جنسی زیادی دارند . متأسفانه بعضی از دخترها برای اینکه رضایت پسر را جلب کنند مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوند و اجازه برخی کارها را به طرف مقابل داده و تقاضای او را قبول می‌کنند غافل از اینکه پسرها هیچ‌وقت با کسی که قبلاً با او دوست بوده‌اند و یا رابطه جنسی داشته‌اند، هرگز ازدواج نمی‌کنند.لذا این تفاوت ها را باید شناخت و در تصمیم گیری های خود از آنها کمک گرفت .

روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود
روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود

آشکارا نیت خود را به خانواده بگویید

اگر قصد، ازدواج است چرا نباید خانواده ها در جریان قرار گیرند؟ فقط یک درصد احتمال بدهید که این آشنایی منجر به ازدواج نشود آنگاه تکلیف نامه ها، عکس ها و …. چه می شود؟ یا از کجا مطمئنید که شما اولین و آخرین نفر در زندگی این فردی هستید که با شما روابط پنهانی دارد؟ از کجا از روابط پنهانی او با دیگران – چه قبلاً چه در آینده و چه حتی همزمان با خودتان – خبر دارید ؟ بهترین روش برای اطمینان از نیت طرف مقابل ، اینست که خانواده ها را در جریان بگذارید اینجاست که مشخص میشود طرف مقابل چه نیتی دارد آیا واقعا به قصد ازدواج آمده یا نه ؟

کنترل غریزه

یکی از مهم ترین عواملی که با رشد نیروهای جسمی، فکری و روحی نوجوان، مانع از به جریان افتادن صحیح و اصولی آنها و تأمین سعادت آینده او می شود، تسلّط میل جنسی بر وجودش می باشد. عدم کنترل این میل، سبب می شود که تمام حواسّ و توجّهات انسان و تمام قوای جسمی و مغزی او معطوف هوس بازی ها شود و اگر عملاً هم موفق به هوس بازی نگردد، تمام فکر و ذهن او به وسیله این خیالات و افکار، اشغال شده و او مجالی برای انجام کار دیگری و شکوفایی اندیشه و استعدادش پیدا نمی کند. این شعله ای که در سراسر وجودش زبانه می کشد، تر و خشک را با هم می سوزاند و شکوفه های تازه دمیده در گلزار شخصیت معنوی اش را طعمه آتش سوزان می کند . یگانه راه سعادت بشر همین کنترل غرایز حیوانی اوست تا از مسیر انسانی خود منحرف نشود و مسیر رشد و کمال را بپیماید .

روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود
روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود

شناخت کامل

عمدتاً دیده می شود فرد آن گونه که هست، خود را نشان نمی دهد یا به سبب محبت و عشقی که ایجاد شده، نمی تواند عیوب طرف مقابل و جوانب مختلف قضیه را بسنجد . بیشتر رفتارها در آشنایی های خیابانی به شکل های تصنّعی ابراز می شود  در حالیکه اگر این آشناییها با اطلاع خانواده ها و بصورت جدی باشد میتوان از زاهنماییها و کمک آنان بهره گرفت و به شناخت بهتری رسید . با نگاهی به آمار می توان دید که آمار طلاق در بین کسانی که قبل از ازدواج، ارتباط های دوستانه داشته اند، بالاتر است لذا تصمیم گیری در مورد این روابط نیازمند دقت زیاد بوده و بسیار کار حساسی میباشد .

الگو گرفتن از جوامع غیر خودی‏

متأسفانه بخش قابل توجهی از جوانان ما، ارزش‏ها و هنجارهای اجتماعی خود را از محیطهای غیرخودی و غیراصیل جوامع دیگر می‏گیرند . بی‏ تردید گسترش ارتباطات اجتماعی و توسعه آن، گسترش و توسعه تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی و عوارض پدیده جهانی شدن در همه عرصه‏ ها، در این خودباختگی و روی آوردن به فرهنگ بیگانه، نقش اساسی دارد . این امور سبب می‏شود جوانان، فرهنگ‏ها و ارزش‏های دیگر جوامع را الگو قرار دهند و به گمان اینکه این‏گونه روابط، عامل رشد و نشانه کمال و وسیله ابراز شخصیت است، به آن روی آورند . در این میان، مسئله رقابت جوانان و به رخ کشیدن خود برای همسالان نقشی عمده ایفا میکند .

روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود
روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود

خود کنترلی‏

خود کنترلی میتواند جوانان جویای رشد و کمال و عفت و پاکی همچون شما را در این فضای آلوده حفظ کند . با کنترل چشم، گوش و دیگر حواس و نیز کنترل افکاری که در این زمینه شکل می‏گیرد، می‏توان از تأثیر گذاری روابط ناسالم دیگران تا حدود زیادی جلوگیری کرد. مطمئناً هر چه بیش‏تر ذهن و حواس خود را در این زمینه مشغول سازیم، بیش‏تر تأثیرپذیر خواهیم بود. پس بهتراست اوقات فراغت خودرا با برنامه‏ ریزی صحیح پرکنید و با پرهیز از بیکاری و تنهایی و توجه به این صحنه‏ ها، به وظیفه اصلی و مهم دوران جوانی که همان تحصیل علم و معرفت است، بپردازید .

احساس گناه

شکی نیست که ما در جامعه ای دینی زندگی می کنیم که اکثریت مردم از آموزه های دینی و اخلاقی متأثر هستند و به آنها احترام می گذارند. گرچه ممکن است هر فردی سال های اول زندگی و نسبت به برخی از دستورات دینی، اطلاع دقیقی نداشته باشد، ولی به طور ناخودآگاه و به تدریج، به بسیاری از هنجارهای اخلاقی و اجتماعی جامعه دینی، آگاهی پیدا می کند. اظهار محبت و طرح رابطه دوستی با جنس مخالف، از رفتارهایی است که جامعه دینی و ارزشی، آن را نمی پسندد و به آن خرده می گیرد و اگر اندک دقتی در متون دینی و سخنان رهبران دینی صورت گیرد، روشن می شود که ارتباط با جنس مخالف، از چارچوب و قوانینی خاص برخوردار است و آزاد و بدون محدودیت – آن گونه که در جوامع غیردینی شیوع دارد و به عنوان یک ارزش تلقی می شود .

زنان پلید برای مردان پلیدند، و مردان پلید برای زنان پلید. و زنان پاک برای مردان پاکند، و مردان پاک برای زنان پاک. اینان از آنچه درباره ایشان می گویند برکنارند، برای آنان آمرزش و روزیِ نیکو خواهد بود. آیه ۲۶ سوره نور

 

روابط بین دختر و پسر و نکاتی که باید رعایت شود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + چهار =

بررسی

۵ تفاوت اساسی بین عشق واقعی و عادت

۵ تفاوت اساسی بین عشق واقعی و عادت ۵ تفاوت اساسی بین عشق واقعی و عادت : آیا واقعا عاشق طرف…