درد پاشنه پا چیست چه دلایلی دارد و چگونه درمان می شود

301
درد پاشنه پا

درد پاشنه پا چیست چه دلایلی دارد و چگونه درمان می شود

درد پاشنه پا

دردهای کف پا بیماری دردناکی است که ناحیه زیر پا را تحت تاثیر قرار می دهد ویکی از علت های رایج درد پاشنه پا می باشد که اصطلاحا به آن تحریک پاشنه می گویند.درد پاشنه پا می تواندبه عللی مانند خار پاشنه پا که در مورد آن ها توضیح داده می شود به وجود بیاید.یافتن دلایل خاصی برای بیماری پاشنه درد کاری دشوار است .اگرچه دلایل متعددی برای درمان درد پاشنه پا وجود دارد.

در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم به بررسی علل درد پاشنه پا و روش های درمان آن بپردازیم. با ما همراه باشید!

درد پاشنه پا
درد پاشنه پا

فاشیای پلانتار Plantar fascia یک لیگامان بلند و نازک است که درست زیر پوست کف پای شما قرار گرفته است. این لیگامان از پاشنه پا به زیر پنجه پا کشیده شده و موجب قوس کف پا میشود. یک سر این رباط به سطح زیرین استخوان پاشنه یا کالکانه Calcaneous در محلی که به آن توبرکل پاشنه Calcaneal tubercle میگویند متصل شده و سر دیگر آن پهن شده و به بند پرگزیمال (بند پرگزیمال اولین بند انگشت است که به کف پا متصل میشود) تمامی انگشتان پا متصل میشود.

علت درد پاشنه پا

بر اثر فشار بيش از حد به فاشياي پلانتار محل اتصال آن به استخوان پاشنه دچار کشيدگي و پارگي هاي ميکروسکوپي ميشود. پاسخ بدن به اين اتفاق، التهاب و درد است. دردي که در محل اتصال اين ليگامان به پاشنه احساس ميشود.

خار پاشنه

درد پاشنه پا
درد پاشنه پا

خار پاشنه عبارت است از رشد غیرطبیعی یک استخوان در ناحیه اتصال غلاف کف پا به استخوان پاشنه. دلیل بروز آن کشیدگی طولانی مدت غلاف کف پا و عضلات مچ پا است که خصوصاً در افراد چاق، دوندگان یا دوندگان دو آهسته (جاگینگ) رخ می‌دهد.

مانند عارضه فاسئیت پلانتار، استفاده از کفش‌های فرسوده، تنگ یا گشاد و یا بدساخت مشکل را بدتر می‌کند. گاهی اوقات خار پاشنه‌ای که وجود آن در عکس‌های رادیولوژی نیز تأیید می‌شود علت درد پاشنه پا نیست. در واقع، این عارضه در واکنش به فاسئیت پلانتار بروز می‌کند.

خصوصيات درد پاشنه

درد پاشنه پا
درد پاشنه پا

درد در زير پاشنه مهمترين علامت اين بيماري است. درد در صبح وقتي از رختخواب بلند ميشويم در چند قدم اول بيشتر است. يا بعد از مدتي نشستن و يا رانندگي وقتي بلند شده و شروع به راه رفتن ميکنيم در چند قدم اول درد شديد است ولي بعد از چند دقيقه يا کمتر، شدت درد کم شده يا از بين ميرود. گاهي درد در حين راه رفتن و دويدن ايجاد ميشود ولي در اکثر اوقات شدت درد بعد از راه رفتن است.

درمان غیر جراحی

۱ – اگر درگیر فعالیت وزشی خاصی هستید که در آن پاشنه پا تحت ضربات و فشار مداوم است باید این فعالیت ورزشی را کم و یا حتی موقتاً قطع کنید.

۲ – پاشنه پا را روی یک بطری یخزده یا کیسه پلاستیکی حاوی تکه های یخ بگذارید. روزی ۴-۳ بار و هر بار ۲۰ دقیقه این کار را تکرار کنید.

درد پاشنه پا
درد پاشنه پا

۳ – دارو های ضد التهابی مانند بروفن یا سلکوکسیب موجب کاهش درد و التهاب میشود.

۴ – تزریق دارو کورتون در محل درد ممکن است توسط پزشک معالج برای درمان استفاده شود. توجه داشته باشیم که تزریق های مکرر خطرناک بوده و ممکن است بر اثر این تزریقات فاشیای کف پا پاره شده و فرد دچار صافی کف پا و درد مزمن شود.

۵ – کفی های سیلیکونی زیر پاشنه را نرم نگه داشته و آنرا از ضربات مکرری که درد را تشدید میکند حفظ میکند.

۶ – معمولاً وقتی فرد در شب میخوابد کف پایش به پایین خم شده و این موجب میشود تا فاشیای پلانتار ریلاکس شده و در صبح که فرد از خواب بلند میشود طول آن قدری کوتاه تر شده است و همین امر موجب شدت درد صبحگاهی است. با استفاده از یک آتل یا اسپلینت در هنگام خواب که به پا و ساق بسته میشود مچ پا در حالت ۹۰ درجه نگه داشته شده تا کشش فاشیای پلانتار در حین خواب حفظ شود. این روش گرچه کمی ناراحت کننده است ولی موثر است.

درمان جراحی

درد پاشنه پا
درد پاشنه پا

اگر چه نحوه درمان به دلیل واقعی درد پاشنه پا بستگی دارد، با این حال اکثر افراد به درمان‌های عصبی محافظه‌کارانه پاسخ می‌دهند. برای مثال، دست کم ۹۰% از افراد مبتلا به فاسئیت پلانتار طی ۶ تا ۸ هفته درمان‌های محافظه‌کارانه، یا درمان محافظه‌کارانه و به دنبال آن ۶ تا ۸ هفته استفاده از اسپلینت‌های شبانه، بهبود می‌یابند. کمتر از ۵% از افراد مبتلا به فاسئیت پلانتار به عمل جراحی نیاز پیدا می‌کنند.

اگر بعد از ۱۲ ماه درمان فعال، درد همچنان باقی ماند پزشک معالج ممکن است تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرد. انواع این اعمال عبارتند از

  • آزاد کردن عضلات پشت ساق برای افزایش قابلیت انعطاف مچ پا
  • آزاد کردن فاشیای پلانتار بصورت بریدن قسمتی از فاشیا برای افزایش قابلیت انعطاف فاشیا

 

درد پاشنه پا چیست چه دلایلی دارد و چگونه درمان می شود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یازده =