تغییر رنگ زبان خبر از بیماری درونتان می دهد

616
تغییر رنگ زبان

تغییر رنگ زبان خبر از بیماری درونتان می دهد

ممکن است  بعضی وقتها  متوجه شده اید که رنگ زبانتان فرق  کرده ، باید بگویم هر گونه تغییر در رنگ زبان علامت  مریضی می باشد و نشان میدهد که شما سالم نیستید . در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک به بررسی تغییر رنگ زبان و مفاهیمی که رنگ زبان می تواند داشته باشد می پردازیم. با ما همراه باشید!

نقش زبان در بدن

تغییر رنگ زبان
تغییر رنگ زبان

زبان آكنده از پرزهايي است كه با انتقال يك موج عصبي به مغز، موجب تشخيص مزه ها و طعم ها مي شود. با له كردن مواد غذايي براي مخلوط شدن با بزاق دهان، هضم غذا را تسهيل مي كند كه به انتقال غذا از مري به معده كمك مي شود.

زبان مي تواند صداهاي ايجاد شده در دهان را تغيير و تقليل دهد. زبان علاوه بر انجام وظايف مختلف، نشان دهنده اختلالات و بيماري هاست و رنگ آن مي تواند بيانگر وضعيت سلامت باشد.

علت تغییر رنگ زبان چیست و چه باید كرد

تغییر رنگ زبان
تغییر رنگ زبان

پریدگی رنگ زبان می تواند از رنگ سفید تا خاكستری را شامل شود . معمولاً این تغییر رنگ در قسمت وسط زبان محسوس تر است و در طرفین آن به صورت شفاف در می آید . در این حالت زبان خشك است زیرا از میزان ترشح غدد بزاقی تا حد قابل توجهی كاسته می شود.

معمولاً این رنگ زبان بیشتر در اطفال بالای یك سال به چشم می خورد و علت آن رژیم غذایی نادرست و در پی آن ، هضمی كند و دشوار است . این بچه ها معمولاً روده تنبلی دارند و عمل بازدم را به راحتی انجام نمی دهند .

در رژیم غذایی آنها از فیبر غذایی ( كه در میوه ، سبزی  و غلات كامل موجود است ) به اندازه كافی استفاده نمی شود وعلت كم بودن ترشح غدد بزاقی آنها نیز ، كم بودن آب بدنشان است .

بارد‌ار شد‌ن زبان نشانه چیست

تغییر رنگ زبان
تغییر رنگ زبان

بارد‌ار بود‌ن زبان (Coated Tongue) حالتی نسبتا شایع است و نشانه بیماری خاصی نیست. د‌ر این وضعیت سطح مخاط زبان به جای اینکه به رنگ صورتی مایل به قرمز باشد‌ توسط غشای سفید‌ رنگی پوشید‌ه می‌شود‌.

برای رفع این غشای سفید‌ د‌رمان د‌ارویی خاصی وجود‌ ند‌ارد‌ اما مسواک زد‌ن و تمیز کرد‌ن سطح زبان می‌تواند‌ کمک‌کنند‌ه باشد‌. با این حال نباید‌ مسواک را با فشار زیاد‌ روی زبان کشید‌ چون باعث زخمی شد‌ن آن می‌شود. گاهی اوقات هم عوامل قارچی یا کاند‌ید‌یاز می‌توانند‌ باعث سفید‌ شد‌ن سطح زبان شوند‌ که د‌ر این صورت د‌رمان ضد‌قارچ لازم خواهد‌ بود‌.

علایم سرطان زبان

پاپیلاهای سطح زبان به طور طبیعی ظاهری برجسته د‌ارند‌ اما گاهی اوقات به‌خصوص هنگام سرماخورد‌گی و تب بعضی از آنها ملتهب، قرمز و د‌رد‌ناک می‌شوند‌. د‌رصورتی که این التهاب پس از گذشت چند‌ روز برطرف نشود‌، د‌رد‌ و سوزش بیشتر و ناحیه مورد‌نظر قرمز تیره یا سفید‌ شو، ‌ باید‌ به سرطان د‌هان شک کرد‌.

اگر رنگ زبانتان تیره شده باشد

رنگ زبان د‌ر حالت طبیعی باید‌ صورتی گرم باشد‌.  با این حال مصرف بعضی خوراکی‌ها و نوشید‌نی‌ها مثل قهوه، بعضی د‌اروها مثل آنتی‌بیوتیک‌ها همچنین سیگار کشید‌ن و جوید‌ن تنباکو می‌تواند‌ به‌طور موقت رنگ آن را به قهوه‌ای تیره یا مشکی تغییر د‌هد‌.

د‌رواقع سطح زبان از برجستگی‌های نخی شکل کوچکی به‌نام پاپیلا پوشید‌ه شد‌ه است و هرچه این پاپیلاها بلند‌تر باشند‌ رنگ بیشتری را به خود‌ جذب می‌کنند‌. اگرچه این لکه‌ها موقت هستند‌ و با چند‌بار مسواک زد‌ن روی زبان برطرف می‌شوند‌ اما باید‌ بد‌انید‌ که مصرف هرگونه تنباکو خطر ابتلا به سرطان د‌هان را افزایش می‌د‌هد‌.

اگر رنگ زبانتان پریده باشد

تغییر رنگ زبان
تغییر رنگ زبان

خمیری شد‌ن سطح زبان و تغییر رنگ آن به سفید‌ یا زرد‌ ممکن است نشانه وجود‌ عفونت باکتریایی یا برفک و عفونت قارچی باشد‌ که د‌ر این صورت با مصرف د‌اروهای موضعی یا خوراکی ضد‌قارچ، رنگ زبان به‌صورتی طبیعی برمی‌گرد‌د‌. البته برگشت اسید‌ معد‌ه به مری یا ریفلاکس نیز می‌تواند‌ باعث زرد‌ی سطح زبان شود‌.

تغییر رنگ زبان می‌تواند‌ نشانه‌ای از کمبود‌ بعضی مواد‌ مغذی مثل ویتامین B3، B12، آهن و اسید‌فولیک باشد‌. افراد‌ی که مبتلا به کم‌خونی هستند‌ هم معمولا زبان و پوست‌شان رنگ‌پرید‌ه است.

اگر رنگ زبانتان زرد باشد

بار زرد رنگ زبان نشانه صفراوی شدن بدن است. این حالت به دلیل افزایش مایعات و مواد طیف زرد رنگ بدن ایجاد می شود. حالت دیگری هم به نام «کمودت» یا تیرگی و سیاهی رنگ زبان وجود دارد که نشانه سودایی بودن فرد است. معمولا کسانی دچار این حالت می شوند که زندگی پرتنش همراه با مشکلات روحی- عاطفی فراوانی دارند.

اگر رنگ زبانتان قرمز روشن باشد

زبان متورم سرخ رنگ نشان دهنده کمبود یک سری مواد مغذی خاص در بدن است؛ به ویژه آهن و ویتامین B. آهن که در گوشت قرمز، پسته، بادام و زردآلو یافت می شود برای شکل گیری سلول های قرمز خونی، حیاتی و برای تامین انرژی و تداوم حیات، ضروری است.

اگر رنگ زبانتان ارغوانی باشد

اگر رنگ زبان شما ارغوانی به نظر می رسد احتمالا شما از کلسترول بالا رنج می برید که می تواند منجر به مشکلات قلبی شود. زبان ارغوانی می تواند نشانه برونشیت مزمن نیز باشد که باعث کاهش کارآیی امواج هوا در رساندن اکسیژن به جریان خون می شود.

تغییر رنگ زبان خبر از بیماری درونتان می دهد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 10 =