بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

1,020
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

عادل فردوسی پور مجری محبوبی که با گزارشگری فوتبال پای به میدان گذاشت حالا جزو چهره های محبوبی است که گاه با شیطنت های خود و گاه با استفاده از هوش و ذکاوتش افکار عمومی را به سمتی که دلش می خواهد ببرد و از برد رسانه ای خود نهایت استفاده را بکند. مجری ورزشی است اما در درس و مشق هم موفق است و همین مساله او را برای جوانان الگو می کند .

او را می‌توان یکی از موفق‌ترین برنامه‌سازان تلویزیون در ۳۰سال اخیر معرفی کرد چرا که در میان افراد تاثیرگذار در ایران به انتخاب مجله معتبر نیوزویک در رده ۱۹ قرار دارد . بعد از نزدیک به ۱۷ سال ‌، هنوز برنامه‌اش آنقدر جالب هست که مردم هر دوشنبه‌شب پای تلویزیون بنشینند ، تا ساعت‌ها بیدار بمانند و میلیون‌ها پیامک برای عادل و برنامه‌اش ارسال کنند !

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

مدرس دانشگاه صنعتی شریف است و از” چه می کنه” هایش همه از زن و مرد، پیر و جوان خاطره دارند . گاهی اما آنقدر سیاسی می شود که برای عده ای محبوبیتش را از دست می دهد و البته برای عده ای هم محبوب می شود . به دلیل برنامه موفقی که در سیما دارد ، حرکاتش زیر ذره بین است و گاهی حاشیه های زندی اش نقل محفل های رسانه است.

صحبت از عادل فردوسی پور است . عادل فردوسی پوری که روزنامه نگار ، مجری تلویزیون ، مترجم ، مدرس دانشگاه ، تهیه کننده و گزارشگر فوتبال است و در دهم مهر ماه ۱۳۵۳ در شهر تهران متولد شده و یک خواهر و یک برادر دارد.

جدا از این‌که او بهترین گزارشگر فوتبال این مملکت به شمار می‌رود ، اگر همین امروز کرکره ۹۰ را پایین بکشد و برنامه‌ای تازه را راه‌اندازی کند باز هم بینندگان زیادی را جذب خواهد کرد .

راستی دلیل این‌ همه جذابیت چیست ؟ راز موفقیت عادل فردوسی‌پور چیست ؟ زبان بدن او چه حرف‌هایی با مخاطبانش می‌زند که این همه گیراست ؟ ۹۰ همان عادل است و البته عادل فراتر از ۹۰.

در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم از بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها برایتان بنویسم . با ما همراه شوید .

بیوگرافی

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

 

نام و نام خانوادگی : عادل فردوسی‌پور

متولد : ۱۰ مهر ۱۳۵۳ در تهران

سمت : روزنامه‌نگار، مترجم، مدرس دانشگاه، تهیه‌کننده، مجری تلویزیونی و گزارشگر فوتبال

تحصیلات : کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه دانشگاه صنعتی شریف

سال‌های فعالیت : از ۱۳۷۲ (روزنامه‌نگار) – از ۱۳۷۳ (گزارشگر فوتبال) – مجری برنامه ۹۰

برنامه تلویزیونی : برنامه ۹۰ از شبکه  ۳ سیما

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

زندگی و تحصیلات عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور در مهر ماه ۱۳۵۳ در شهرآرا تهران زاده شد . وی اصالتاً اهل شهر رفسنجان در استان کرمان است . او دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف است . عادل دوران دبستان را در مدرسه ذوقی گذراند و با وجود علاقه بسیارش به فوتبال از درسش دور نشد و دیپلم خود را از دبیرستان البرز با معدل ممتاز گرفت . سرانجام در رشته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و تحصیلات خود را در همین رشته و دانشگاه تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد . او در حال حاضر دانشجوی دکترای مدیریت رسانه دانشگاه تهران است . عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد او «پیش‌بینی نتایج مسابقات فوتبال با استفاده از تحلیل‌های رگرسیونی» بود . وی درس زبان تخصصی صنایع را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌کند.

 

روزنامه‌نگاری عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور کار رسانه‌ای خود را در سال ۱۳۷۲، با روزنامه‌نگاری در روزنامه ابرار ورزشی به سردبیری اردشیر لارودی آغاز کرد. وی در آن زمان، دانشجوی سال سوم کارشناسی بود و در بخش ترجمه صفحه فوتبال خارجی کار می‌کرد.او پس از قبولی در آزمون گزارشگری صدا و سیما، کمی از روزنامه‌نگاری فاصله گرفت، اما پس از مدتی با مجله سروش جوان، مجله همشهری جوان و روزنامه جام‌جم به همکاری پرداخت.او برای مجله ورلدساکر نیز مطلب می‌نویسد.

 

گزارشگری عادل فرذوسی پور

عادل فردوسی پور در پایان سال ۱۳۷۳ پس از چندین بار آزمون به صدا و سیما راه یافت و در ابتدا به گزارش برنامه منتخب ورزشی می‌پرداخت. فردوسی پور کم کم پیشرفت کرد و توانست بازی‌های بهتری را گزارش کند. او پس از گزارش‌های خوبش در جام جهانی ۹۸، توانست خود را به همه بشناساند و از آن پس بود که به عنوان گزارشگر بازی‌های زنده و مهم انتخاب شد. در آن زمان که تلفظ نادرست نام‌های خارجی در گزارش‌های فوتبال صدا و سیما زیاد اتفاق می‌افتاد، او از معدود گزارشگران مسلط به زبان‌های خارجی بود.

او در مراسم اهدای توپ طلای فوتبال ایران نیز جایزهٔ بهترین گزارشگر را از افشین قطبی دریافت کرد.

 

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور

کلید خوردن برنامه ۹۰ توسط عادل فردوسی پور

برنامه نود، نام برنامهٔ زنده‌ای است که دوشنبه شب هر هفته از شبکه ۳ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود. عادل فردوسی پور، بنیان‌گذار این برنامه بوده و نقش مجری و تهیه کنندهٔ آن را به عهده دارد. موضوع این برنامه دربارهٔ فوتبال ایران است.او در سومین جشنواره تلویزیون جام جم برنده جایزه بهترین تهیه کننده و مجری در بخش ورزش نیز شد.ماهیت برنامه “نود” نقد و بررسی بازی های لیگ و اتفاقات پیرامون فوتبال است.
عادل فردوسی پور سعی می کند برنامه نود را به هیچ کس و هیچ چیز نفروشد و از بهترین دوستش هم انتقاد می کند. او مهارت دارد که وارد ماجراهایی شود که برای افکار عمومی جالب است و متخصص کشیدن مو از ماست است.

 

ترجمه عادل فردوسی پور

عادل فردوسی‌پور سال‌ها پس از تجربه ترجمه در روزنامه ابرار ورزشی، در سال ۱۳۸۸ قراردادی را برای ترجمه کتاب فوتبال در برابر دشمن که درونمایه‌ای فوتبالی-سیاسی دارد با نشر چشمه امضاء کرد. سایمون کوپر، نویسنده سرشناس فاینانشیال تایمز و خالق اثر فوتبال علیه دشمن چاپ این کتاب را یک سرقت ادبی خوانده‌است .  وی در نوشته خود آورده‌ است: «می‌خواستم بروم تهران و شخصا با این سارقین ادبی برخورد کنم…»
کتاب دوم فردوسی پور، «کتاب جامع فوتبال» نام دارد که دانشنامه‌ای ۴۰۰ صفحه‌ای و تمام رنگی در مورد فوتبال است. این کتاب ترجمه کتاب «The Football Book» است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ در انگلستان منتشر شد. کتاب جامع فوتبال در اردیبهشت ۱۳۹۱ و در بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب رونمایی شد. ناشر این کتاب نشر بهشت می‌باشد . بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور

ترجمه سوم عادل فردوسی پور کتابی است به نام «هنر شفاف اندیشیدن» اثر «رولف دوبلی».این کتاب بر خلاف دو کتاب گذشته در زمینه فوتبال نیست بلکه موضوع آن روشهای مدیریت است. این کتاب در نمایشگاه کتاب سال ۱۳۹۴ تهران توسط انتشارات نشر چشمه عرضه شد که با استقبال بسیار خوبی مواجه گردید.

 

صداگذاری بازی‌های رایانه‌ای عادل فردوسی پور

فردوسی‌پور تعدادی از سری بازی‌های فوتبال تکاملی حرفه‌ای و فیفا را به زبان فارسی گزارش کرده‌است.

 

ویژگی های متمایز عادل فرودسی پور

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

صداقت

با وجود این‌که این کار ممکن است او را در حرفه‌اش دچار مشکل کند اما عادل صداقتش را با وجود این نیز حفظ می‌کند. این صداقت از کجا سرچشمه می‌گیرد؟! این توانمندی از دوران بچگی شکل می‌گیرد و در سن رشد به مرحله انتخاب می‌رسد. این توانمندی به‌گونه‌ای است که حتی می‌تواند آسیب‌رسان نیز باشد اما همه چیز به‌خود فرد بستگی دارد. این‌که چه مسیری را انتخاب می‌کند. ما در تلویزیون کسانی را داشتیم که به‌واسطه رک‌گویی، حرفه‌شان به خطر افتاده است.

لبخند‌های خاص و کودکانه

درباره نظراتی که در مورد زیبایی چهره عادل بیان می‌شود، تردید وجود دارد اما نکته جالبی که باید در اینجا به آن اشاره کنم این است که وقتی به هر بهانه‌ای تصاویر برنامه‌های قدیمی۹۰ پخش می‌شود، متوجه می‌شویم که طی این سال‌ها چهره عادل تفاوتی نکرده است. او همان عادل است . چهره عادل که در اصطلاح انگلیسی کمی Baby Face است . خنده‌های دلنشین، صحبت سریع، نگاه‌های همراه با خنده و حافظه قوی‌اش ناخودآگاه باعث می‌شود بیننده‌ها او را فردی زیرک و راستگوی برنامه‌ای ورزشی حس کرده و راحت‌تر به او اعتماد کنند . همچنین باعث می‌شود محیط خیلی پرتنش نشود . برای رسیدن به توافقی موفق که به مدت زیادی پایدار بماند راهی وجود ندارد جز اینکه هر دو طرف با هم دوستانه برخورد کرده و خنده را چاشنی کار کنند. البته خنده‌های معنادار او نیز خالی از لطف نیست ؛ او گاهی با خنده‌های خاص خود و نگاه یک منتقد ، قضاوت را برعهده مردم می‌گذارد و با سکوتی معنادار به بحث‌ها پایان می‌دهد . این یک مهارت جالب و کاملا غیرکلامی است که هنگام صحبت کردن با نگاهی پرسشگر از عوامل حاضر در صحنه و متعاقبش بیننده‌هایش تایید چشمی می‌گیرد.

 

مردی با گارد باز

کمتر می‌بینید عادل دست به سینه نشسته باشد و معمولا گارد او باز است . وقتی در حال مذاکره هستید مطمئن باشید که دستان‌تان اعتماد به ‌نفس و ثبات را مخابره می‌کند . بی‌قراری یا قفل کردن دست‌ها به هم ، نشان می‌دهد که شما عصبی هستید . طرف مقابل ممکن است از این نکته استفاده کند . وقتی می‌خواهید با اعتماد به نفس نکته‌ای را بگویید، سعی کنید دستان‌تان را کمی زیر سینه خود قرار داده و انگشتان‌تان را به هم نزدیک کنید. کمتر می بینید عادل دست به سینه حرف زده یا شل و وارفته یا با ترس و تردید حرف بزند.

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور

به من اعتماد کن

تکان دادن سر به علامت تایید . او حتی وقتی درگیر بحث انتقادی یا مخالفت شدید با طرف مقابل است ، سرش را تکان داده و تماس چشمی‌اش را با طرف مقابل حفظ می‌کند . انجام این کار در مذاکرات تنش را از بین برده و حتی حین بحث‌های شدید باعث همگرایی می‌شود .

عادل هم فردی موفق است و هم محبوب

علت اینکه او توانسته هر ۲ این ویژگی‌ها را داشته باشد ، عواملی مثل صداقت در کار، راحتی در بیان کلام و بی‌استرس بودن، جسارت و اعتماد به نفس و عزت نفس بالا، خلاقیت و تفکرات چند بعدی اوست که البته تمام اینها در کنار هم شکل نمی‌گیرند، مگر در یک خانواده خوب. از دیگر عوامل موفقیت او عشق به کار و پشتکارش است. عادل در بیشتر برنامه‌هایش آنچنان با ذوق و لذت‌کار می‌کند که بیننده ناخودآگاه به پیگیری برنامه‌هایش تشویق می‌شود. وقتی فردی از کارش لذت ببرد، تمام توانش را در بهبود و پیشرفت به کار می‌گیرد.

حرکات زیاد و تند صحبت کردن

گاهی حرکات زیاد و تند حرف زدن عادل روی صندلی بیننده را عصبی می‌کند . بهتر است ، حین مذاکره بی‌قرار نباشیم البته در مقاله‌های متفاوتی از او خوانده‌ایم که روی تند صحبت کردنش کار کرده و سعی می‌کند آرام‌تر و ریلکس‌تر روی صندلی باشد . هر نشانه‌ای که شما را عصبی یا مضطرب نشان دهد ، می‌تواند برای شما پرچم قرمز باشد. تکان دادن پاها و گاه خط خطی کردن‌های کاغذ به شکل افراطی نشان از استرس یا خشم نیز هست. به یاد داشته باشیم ما می‌خواهیم در مقابل طرف مذاکره‌مان آرام و با اعتماد به نفس به نظر برسیم.

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

کف دستان عادل

شاید یکی از نکات مهم در زبان بدن که عادل را عادل جلوه می‌دهد، همین نشان دادن کف دست او باشد ! گاه وقتی از فردی انتقاد کرده و فرد شروع به دفاع از خود می‌کند یا شروع به کوبیدن او می‌کند ، عادل کف دست‌های خود را به سمت دوربین نشان می‌دهد. کف دستان او رو به بالا بوده و انگشتان معمولا کشیده‌اند؛ این حالت دست، نشان‌دهنده صداقت و علاقه به دیگران است. این یک حرکت پذیرا و استقبال‌کننده از شما و نظرهای شماست. نشان دادن کف دست همچنین علامتی است که شما را برای دیگری حساس‌تر می‌کند. در طرف مقابل، فردی که پشت دستش را نشان می‌دهد، معمولا پذیرا و گشاده‌رو نیست و ارتباطات خوبی ندارد! کمتر می‌بینیم عادل پشت دستش را به کسی نشان بدهد.

هم با سواد ، هم خلاق

از نکات دیگر او استفاده از ترکیب دانش و مهارت و خلاقیت است . این سه عامل در کنار هم هرکس را می‌تواند به یک فرد موفق تبدیل کند. حرف از خلاقیت عادل شد، باید به این هم اشاره کنیم ؛ از خصوصیات یک آدم خلاق چند بعدی بودن اوست.

پذیرش و توان معذرت‌خواهی‌

یکی از خصوصیات افراد موفق این است که توانایی پذیرش اشتباه را داشته باشند و معذرت‌خواهی کنند. با اینکه عادل در جایگاهی است که دستش برای انتقاد باز است ولی هرگاه اشتباه می‌کند یا حس می‌کند کسی را ناراحت کرده از او معذرت‌خواهی می‌کند که نشان از شعور، شکیبایی و فروتنی او دارد. و نکته آخر که در زندگی تمام افراد موفق جهان دیده می‌شود اینکه کسانی بوده‌اند که از موفقیت‌های اولیه خود پله‌ای ساختند برای پیشرفت. بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور

تکیه بر صندلی قدرت

خیلی راحت و ریلکس بر صندلی‌اش تکیه می‌زند . از نکات جالب عادل نحوه ریلکس نشستن او روی صندلی است. مذاکره می‌تواند تنش‌زا باشد، عادل این زبان بدن را با نرم و دوستانه صحبت کردن تکمیل می‌کند. این به ساختن اعتماد بین دو طرف کمک کرده و به مذاکرات موثرتر می‌انجامد. فردوسی‌پور با تکیه دادن راحت در صندلی‌اش این موضوع را ناخودآگاه القا می‌کند که در برنامه من، دروغ ممنوع است، پس صادق باش. او با این پیام، اعتماد به نفس خود را به رخ بیننده‌های تلویزیونی و فرد مقابل می‌کشاند .

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

خانواده

خانواده محیطی است که افراد در آن رشد می‌کنند و خیلی از مسائل از همین دوران شکل می‌گیرد اما مسئله‌ای که وجود دارد این‌ است که بسیار دیده‌ایم در یک خانواده یکی از فرزندان موفق می‌شود، یکی دیگر نه… !ممکن است فرزندان توانمندی‌هایی داشته باشند اما به هر دلیلی از آن‌ها استفاده نکرده یا درست استفاده نکنند.

جسارت

مثالی هست که زیاد زده می‌شود. این‌که چه بسیار سهراب سپهری‌هایی که پشت میزهای ادارات خاک می‌خورند! چه شاملوها و چه دولت آبادی‌هایی… !این موضوعی است که واقعیت دارد چون هرکسی جسارت این را ندارد که به آنچه می‌خواهد دست یابد. چندی قبل داشتم گزارش وضع هوا را از تلویزیون می‌دیدم؛ مجری این برنامه کارش را به‌نحوی انجام داد که من را به فکر فرو برد. فیلمی به نام «هواشناس» هست که نیکلاس کیج در آن نقش یک کارشناس هواشناسی را بازی می‌کند. مجری برنامه هواشناسی تلویزیون من را به یاد نیکلاس کیج انداخت به‌طوری‌که احساس کردم تحت‌تاثیر این فیلم قرار دارد. با این وصف باید گفت که حتی در عرض چند دقیقه هم می‌توان توانایی‌های خود را نشان داد.

خلاقیت

در کار عادل فردوسی‌پور خلاقیت وجود دارد. او خیلی از مواقع در بحث‌هایش نوعی جدل سقراطی هم دارد. او بحث را با سوال‌های خاص و تیزهوشانه‌اش به بن بست می‌رساند و بعد با لبخندی که می‌زند تاثیری اساسی را به مخاطب منتقل می‌کند.

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور

رو بازی می‌کند

فردوسی‌پور رو بازی می‌کند و این برای بینندگان خیلی اهمیت دارد. به همین دلیل هست که حتی در مواقعی که او به‌اصطلاح نمی‌تواند در بحث موفق باشد باز هم حق را به او می‌دهیم.

اعتماد و عزت نفس

اعتماد به نفس و عزت نفس از مولفه‌های اساسی موفقیت هستند. ما هر ۲ این موارد را در عادل فردوسی‌پور می‌بینیم. کسی که عزت نفس و اعتماد به نفس بالا دارد بدین معنی است که در زندگی با خودش درست رفتار کرده است. خودش را خوب می‌شناسد. یکسری چیزها را در این رابطه خانواده به انسان می‌دهد و یک مقدار نیز توسط خود شخص به‌دست می‌آید. عادل به‌نظر می‌رسد، خیلی خوب خودش را می‌شناسد . بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور

راز موفقیت عادل فردوسی پور

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

غرق در کار و علاقه تان بشوید

این را، میثاقی ، یکی دیگر از مجریان تلویزیونی می گوید که فردوسی پور، حتی وقتی که به دعوت یکی از کارگردانان سینمای ایران ، برای تماشای فیلمش به سینما رفته بود ، باز هم در حال چک کردن موبایلش و تماشای بازی فوتبال دو تا از تیم های لیگ برتری بود  !

خود فردوسی پور هم اشاره می کند که حتی خواب هایش هم فوتبالی است و اگر وارد اتاق کارش شوید ، مشاهده می کنید که در آن واحد ، از طریق دو نمایشگر و یک رادیو ، در حال دنبال کردن رقابت های لیگ برتر است .

فوتبال برای او ، علاقه و حرفه و زندگی اش شده است ، به خاطر همین کسی به پایش نمی رسد.

کیم وو چونگ ، کارآفرین تقدیر شده کره ای و موسس شرکت موفق اتومبیل سازی دوو،  اشاره می کند که باید چنان درگیر کار و علاقه تان بشوید ، که لقب های خاصی به شما بدهند.

مثلاً اگر دارید برای کنکور می خوانید، چنان غرق در درس خواندن بشوید که به شما لقب خرخوان، دیوانه درس و … بدهند. یا وقتی کارآفرینی می کنید، چنان کار کنید که به شما لقب تراکتور و بولدوزر و … بدهند. این لقب دادن ها، نشان می دهد که حسابی درگیر کارتان شده اید.

اگر می خواهید موفق باشید ، باید این جوری درگیر کارتان بشوید.

وقتی که تیم چکسلواکی در برهه ای، توانست قهرمان اروپا شود، از یکی از بازیکنان دلیل موفقیتیش را پرسیدند ، گفت :

ما یا در حال فوتبال بازی کردن هستیم ، اگر نتوانیم بازی کنیم،درباره اش حرف می زنیم ، اگر نتوانیم درباره اش حرف بزنیم ، به آن فکر می کنیم. این چنین تمرکز و جدیتی ، میوه ای جز موفقیت نخواهد داشت .

علامه رشته خودتان بشوید

فردوسی پور، زبان انگلیسی را خوب می داند و از همان ابتدا، در حال مرور اخبار خارجی بود ؛ کاری که هیچ کدام از گزارشگران ورزشی ایران ، حتی به آن فکر نمی کردند .

او روزانه ، مطالعه دارد ، سایت ها و روزنامه های خارجی و داخلی را مرور می کند و آنقدر خودش را غرق اطلاعات می کند ، که همیشه به جنبه ها و کانال های تازه تری در رشته خودش می رسد .

جهان امروز، جهان تخصص هاست ؛ باید آنقدر درگیر اطلاعات شوید ، که به بالاترین سطوح کار خودتان برسید ؛ درست مثل عادل فردوسی پور . اطلاعات و تخصص ، برگ برنده فضای رقابتی امروز است ؛ یادتان باشد .

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

پشتکار فراوان داشته باشید

خیلی تکراری است نه ؟ چاره ای نیست ، باید پشتکار داشته باشید ، باید پشتکار داشته باشید و باز هم باید پشتکار داشته باشید.

حتی فردوسی پور با این هم شهرت و موفقیت هم ، به شدت کار می کند ؛ روزهای کمی در خدمت خانواده است و از ابتدای صبح تا هرجا که در توانش باشد ، کارهای برنامه اش را انجام می دهد .

چیزی به اسم استراحت وجود ندارد .

البته پاگردهایی وجود دارند برای رفع خستگی ؛ ولی اسمش استراحت نیست . به قول ابوسعید ابوالخیر ، زندان مرد ، آسایش مرد است و اگر از این زندان برهد ، آزاد خواهد شد . هر چقدر که موفق تر می شوید ، باید بیشتر کار کنید ؛ دست کم برای حفظ برندی که ایجادش کرده اید .

برند خودتان را مثل جان خودتان حفظ کنید

فردوسی پور ، جایی برای اجرای روی سن نمی رود . اگر برود ، پول خوبی گیرش می آید. همین چند وقت پیش بود که یکی از گزارشگران پیشکسوت ، گفت که جایی از او خواسته بودند چند روزی برای اجرا بیاید و یک میلیارد تومان پول بگیرد ، ولی نرفته بود . باقی مجریان، به راحتی این کار را می کنند و مابین دو و نیم تا شش میلیون ، برای هر اجرای خود پول می گیرند . اما نکته اینجاست که هیچ کدام آنها، برند عادل فردوسی پور را ندارند.

به کدام مجری، حاضرند یک میلیارد تومان بدهند تا سه شب اجرا در بیرون صدا و سیما داشته باشد؟

این اعتبار و محبوبیت، نتیجه خویشتنداری و حفظ پرنسیب حرفه ای خود است ، «من از موقعیت خود ، حتی استفاده هم نمی کنم ، چه برسد به سوء استفاده»؛ این را عادل خان می گوید. پس از پرنسیب و شخصیت و برند و اعتبار خود، مثل جان تان مراقبت کنید .

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

از روش انگلیسی ها برای موفقیت استفاده کنید

نقل است ، درست و غلطش پای نقل کننده آن ، که روزی یکی از پادشاهان قجری ، خدمت ملکه بریتانیای کبیر رسیده بود.

از او درباره موفقیت این امپراطوری پرسید . ملکه هم، البته گفت که معمولاً این چیزها را هر جایی نمی گوید ، منتها چون برای این پادشاه زیادی ارزش قائل است، رازشان را با او در میان می گذارد : آنها، از کمترین مقدار و میزان شروع می کنند . مثلاً اگر قرار است جایی را استثمار اقتصادی کنند ، اول یک مغازه می زنند . اگر کارشان گرفت ، دو تا مغازه می زنند. بعد مغازه می شود بازارچه ، بعد بازار ، بعد کمپانی های بزرگ و … . به همین راحتی ، موفق می شوند همه جا را استعمار کنند .

ملکه انگلستان، اشاره می کند که این روش، هزینه ای ندارد ؛ یعنی اگر کار مغازه نگرفت ، آنها فقط یک مغازه از دست داده اند. شاید اینها همه اش داستان و افسانه باشد؛ اما مهم حکمت موجود در آن است.

عادل فردوسی پور، در ابتدا وارد مطبوعات شد و به عنوان مترجم، شروع به کار کرد.

سپس وارد صدا و سیما شد . اولین روزها، همه به صدا و چهره او می خندیدند؛ این را مازیار ناظمی، مجری ورزشی باسابقه تلویزیون و رادیو می گوید . حتی چند باری هم در امتحان ورودی رد شد . تا این که قبولش کردند .

از گزارش بازی های تنیس و ماشین سواری و … شروع کرد تا به فوتبال، عشقتش، رسید.

بعد شروع کرد به ساختن امپراطوری خودش ؛ آرام آرام، پله پله . سرانجام، به جایی رسید که حتی بسیاری از سوپراستارها هم نرسیده اند. روش جالبی است، نه؟ چرا امتحانش نمی کنید؟

موفقیت ، تمرکز بالا می خواهد

رسانه اصلی فردوسی پور ، تلویزیون است ؛ و نه حتی رادیو .

حوزه تخصصی اش هم فوتبال است. تا حالا هم از این مسیر ، به چپ و راست منحرف نشده است . این خصیصه را ، خیلی از ماها نداریم، مدام به چپ و راست منحرف می شویم و در نتیجه ، نمی توانیم چاه های عمیقی بکنیم و به آب های بیشتری برسیم . بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور

نقل است که می گویند کشاورزی ، زمین خود را می کند به امید رسیدن به آب . روز اول با سی متر کندن ، به آب نرسید و خسته شد و رفت خانه . روز بعد نیز چنین شد. یکی، دو هفته این اتفاق افتاد و حسابی ناامید شد. تا این که روزی فرد خردمندی، پیش او آمد و از کار و بارش پرسید . کشاورز ناامیدانه ، گفت که تا حالا ده ها چاه کنده، ولی به آب نرسیده است. مرد خردمند، گفت که این روش اشتباهی است، باید یک چاه را تا عمق زیاد کند، زیرا که در این منطقه، آب در عمق بالای چهل متر به دست می آید.

نتیجه : همیشه چاه های عمیق بکنید، چاه های غیرعمیق، به دردی نمی خورد. در حوزه کاری و مورد علاقه تان نیز، سعی کنید که چنین رویه ای داشته باشید .

راز ماندگاری برنامه نود

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها
بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها

مجری و تهیه کننده برنامه نود درباره راز ماندگاری برنامه اش طی این سال ها گفت :  خیلی از برنامه ها طی این سال ها آمدند تا برنامه نود را به قول خودشان بزنند و جایگاهش را بگیرند . وی ادامه داد : خیلی از برنامه ها نیت شان خیر نبوده و می گفتند بیاییم نود را بزنیم.  من شخصا آدم رقابت جویی هستم و از رقابت نمی ترسم . هرگز تلاش نمی کنم با شکل غیر اخلاقی رقیبم را از راه به در کنم. اینطور نیستم که تیم رسانه ای تشکیل دهم و نیت شان خیر نبوده است.

بیشتر در خلوت خودم سعی می کنم آرام باشم . دوستانی خوبی جدای از خانواده ام دارم و یکی از رموز موفقیت من این بود که دوستانم بدون چشم داشت مالی به من کمک فکری می کنند مسائل ناراحت کننده خیلی زیاد است اما سعی می کنم زیاد فکر نکنم . سعی می کنم فوتبال ببینم و به مشکلات فکر نکنم چون در زمان دو ساعتی که فوتبال نگاه می کنیم مشکلات را فراموش می کنیم و در همه جا اینطور است که در زمان فوتبال تماشاگران آن تمام مشکلات را فراموش می کنند.

 

بیوگرافی و راز موفقیت عادل فردوسی پور چهره موفق دوشنبه‌ها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 20 =