برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن

264
برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن

برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن

برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن

واژه لاتین NLP مخفف سه کلمه Neuro Linguistic Programming  که به معنای برنامه ریزی عصبی کلامی میباشد البته در کل می توان گفت دانش ان ال پی دانش تاثیر کلام بر رفتار و همچنین تغییر در رفتار ها و الگوها با توجه به شناخت سیستم ذهن و نحوه عملکرد آن می باشد که دامنه بسیار وسیعی از تکنیک ها را برای رسیدن به موفقیت شامل می گردد .با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا بیشتر در مورد برنامه ریزی عصبی کلامی بحث کنیم .

برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن
برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن

تاریخچه برنامه ریزی عصبی کلامی

ان ال پی در دهه ۷۰ میلادی به صورت رسمی توسط اساتید بزرگ ریچارد بندلر و جان گریندر پایه گذاری شد. منظور از رسمی این است که قبلا اساتیدی مثل میلتون اریکسون و فریتز پرلز و … در این زمینه کارهایی انجام داده بودند که با این نام مطرح نبود و بیشتر در مفاهیم هیپنوتیزم و روانشناسی خانواده و بالینی نهفته بود. ان ال پی بر خلاف روش‌های کلی موفقیت طلبی و خود باوری و … که امروزه با نام ان ال پی از ان یاد می‌شود به هیچ عنوان یک روش بدون ساختار و سلیقه‌ای نیست . خاستگاه ان ال پی از نظریه گشتالت، علوم کامپیوتر، زبان شناسی و هیپنوتیزم است و در طی گذشت بیش از سه دهه مرتبا بر غنای آن افزوده شده است. در این شاخه از علم که امروزه کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است، ترکیب علوم مهندسی و علوم انسانی محوریت داشته است و با این رویکرد به تحلیل ابعاد مختلف انسان می‌پردازد .

ان ال پی (NLP) یا همان Neuro-linguistic programming بر سه پایه اساسی استوار است :

عصب‌ ( Neuro ) :

در این قسمت ان ال پی سعی دارد تا با مطرح ساختن عملکرد عصبی و پنج حواس با آن شبکه عظیمی که تشکیل می‌دهند ایجاد تغییر نماید و بااستفاده بهینه از این شبکه دست به تغییرات شگرف در انسان‌ها بزند .

زبانشناسی ( Linguistic ) :

برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن
برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن

در این قسمت زبان و تاثیرگذاری کلام را در ساختار دهی و مدیریت افراد مورد بررسی قرار می‌دهد و سعی دارد تا از آن در راستای تحول و دگرگونی افراد در حوزه‌های مختلف استفاده نماید .

برنامه‌ریزی (Programming ) :

در این قسمت محل گره زدن قدرت کلام و عملکرد عصبی (پردازش اطلاعات)است جهت تحولات اساسی در موجودی به نام انسان که دارای توانایی‌های نا محدود بالقوه است .

اولين گام در مديريت منابع انسانی، مديريت بر خويشتن می باشد، امروزه علم ان ال پی به عنوان علمی ترين راه خود شناسی که همان شناخت ضميرناخودآگاه و ارتباط با آن است در اين خصوص حرف اول را در جهان می زند .

تعریف ریچارد بندلر از ذهن  :

 

برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن
برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن

ذهن مانند يك اتوبوس است. چون اتوبوس هميشه از مبدا در حال حركت به طرف مقصد است و ديگر اينكه مرتب پر و خالي مي شود و ذهن آدمي نيز هميشه در حال هدف گذاري و هدف يابي است و در زندگي خود هر روز تصميم مي گيرد تا كار تازه اي را آغاز كند اما متاسفانه در اول و وسط راه هدف را رها و نسبت به آن دلسرد مي گردد و آن نيرو و حس اوليه را نسبت به هدف ندارد. مثلا در اول ذهنتان را متوجه ورزش مي كنيد ولي وسط راه منصرف شده بدنبال موسيقي مي رويد بعد خسته شده بدنبال درس مي رويد و همينطور ادامه می دهید . اين بي هدفي است و شما هيچ موقع به مقصد نخواهيد رسيد . در این اتوبوس كه هر شخص خود بايد راننده آن باشد. سوالي پيش ميايد كه شما چند سال داريد؟ و در اين چند سال چند هدف در زندگي‌تان انتخاب كرده‌ايد؟ چه مقدار از اول زندگي تاكنون خود راننده اين اتوبوس بوده‌ايد؟ يعني آيا به اهداف خود رسيده‌ايد؟

برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن
برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن

ان ال پی به زبان ساده

آنچه که ان . ال . پي را از رشته هاي ديگر متمايز مي كند، تمركز آن بر الگوسازي است. الگوسازي كسب مجموعه اي از اطلاعات الگوهای موفق در سر تا سر جهان می باشد. این الگوها نشان دهنده چگونگي عملکرد افراد به بهترين صورت مي باشند و نشان مي دهند انسان ها چگونه از تجربه افراد موفق استفاده مي نمايند تا به پيشرفت نايل شوند ويژگي هاي مشخص ان . ال . پي اجراي تكنيك هاي خاص براي مطالعه ، تحليل و عملکرد این الگوها و روش هاي به كارگيري آنها مي باشد . این الگو سازی امروزه توسط افراد زیادی مانند آنتونی رابینز آموزش داده میشود و رابینز و دیگر بزرگان موفقیت ، اساس کار خود را بر این پایه قرار داده اند .

اين روش بر اين فرض استوار كه اگر كسي بتواند كار خاصي را انجام دهد، انسانهای ديگر نيز مي‌تواند در صورت رعايت شرايطي به نتايجي مشابه دست يابد . البته براي وقوع چنين امري، اين انسان بايد بتواند نحوه‌ فرآيندهاي شناختی روي داده در مغز و الگوهاي خود را كشف نمايد . يا به بياني ساده‌تر بايد بتواند طرز استفاده الگوي مغزش را درك كند .

برنامه‌ریزی عصبی کلامی ، با الگوبرداری از انسانهای موفق و شناخت عملکرد دستگاه‌های ذهنی و مغزی انسان، مهارتهای کاربردی و مؤثری را در بهبود روش فکر کردن و زندگی کردن معرفی کرده است، به‌ویژه این یافته‌ها، بیشتر با مطالعات حرکات چشم و رابطۀ آن با عملکرد مغزی و ذهنی مرتبط بوده است . برنامه‌ریزی عصبی کلامی یا NLP، به انسان درباره کارایی مغز می آموزد و این که چگونه با استفاده از الگوهای موفق جهان بیرون، زندگی خود را با کیفیت بهتر شکل دهند .

این دانش، کاربردهای بسیار متنوعی دارد و بهره گیری از آن به شغل و حرفه هر فرد بستگی دارد . همچنین در بسیاری از موارد به ما کمک می کند تا از محدودیت های فردی رهایی یابیم و با واقعیات بیشتر مانوس شویم. با آموختن این علم می توان بیشتر در سطوح ناخودآگاه تغییراتی ایجاد کرد تا در راستای این تغییر و تحول، زندگی ما نیز به راحتی دستخوش تغییر قرار گیرد.

برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن
برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن

 فرآیند مدل سازی

برنامه ریزی عصبی کلامی دارای پیچیدگی های بسیاری است و افرادی که میخواهند در این زمینه آگاهی خود را افزایش دهند باید وقت زیادی را صرف این موضوع کنند اما برای مقدمه و آشنایی با این موضوع میتوانید موارد زیر را درنظر بگیرید :

۱ – رفتار ، مهارت یا پدیده مورد نظری را که احتیاج دارید تشخیص دهید.

۲ – مدل مناسبی برای رفتار ، مهارت یا پدیده مورد نظر پیدا کنید . مثلا فردی که در آن زمینه موفق است .

۳ – خصوصیات دلخواه خود را در آن فرد یا پدیده مطالعه نمائید . مثلا از طریق جستجو ،فیلم برداری ، صدابرداری ، تهیه منابع و…

۴ – توالی حرکات یا رخدادهائی که منجر به آن مهارت ، رفتار یا پدیده می شود را یادداشت کنید.

۵ – در ذهن ، خود را از بیرون چنان بنگرید که همچون آن مدل شده اید و همچون او رفتار می کنید ( به کمک تصویر سازی ذهنی )

۶ – سعی کنید با الگوی خود یکی شوید . از داخل چشم الگو برخود بنگرید و تمامی احساساتی را که در هنگام بکار بستن مهارت مورد نظر به شما دست می دهد، تجربه نمائید .

۷ – یکبار مدل را مجددا مرور ذهنی نمائید . نیازی به تجزیه و تحلیل نیست فقط کافیست فعالیت فیزیکی مدل فوق را تقلید کنید.

۸ – تمرین را ادامه دهید تا نتیجه حاصل شود البته می توانید تصحیح هائی هم انجام دهید.

۹ – به استهلاک نتیجه توجه کنید . وقتی که احساس کنید دیگر بیش از این هر چه تلاش می کنید نتیجه نمی گیرید. در این زمان خلاقیت ذاتی خود را بکار اندازید . راه جدیدی پیدا کنید و آنچه را هم که بی نتیجه است . کنار بگذارید.

۱۰ – عدم موفقیت در یک زمینه را منفی تلقی نکنید و با امید و انعطاف پذیری هدف خود را دنبال کنید.

۱۱ – فقط به یادگیری و دانستن اکتفا نکنید بلکه سعی کنید مهارت های لازم را به کمک تمرین بدست آورید.

۱۲ – اگر می خواهید از رفتار خاصی الگو برداری کنید. لازم نیست به همان ارزش هایی معتقد باشید که الگوی شما به آن باور دارد . شما کافیست به پیروی از آن ارزش ها تظاهر نمائید . مهم کسب مهارت در یک زمینه خاص است.

شما می توانید حتی در صورت نیاز از راهکار یک فرد در زمینه ایجاد انگیزه یا اعتماد به نفس هم در خود مدل سازی نمائید .

برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + هشت =

بررسی

سه تست روانشناسی مهم در زندگی فردی

سه تست روانشناسی مهم در زندگی فردی سه تست روانشناسی مهم در زندگی فردی : اگر چرخي در دنياي …