اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن

427
اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن

اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن

اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن

کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند . به همین دلیل اغلب برای هدیه دادن به یک دوست ، کاربرد زیادی دارد مخصوصا اگر این دوست یک کسب و کار جدید شروع کرده باشد که در اینصورت کاکتوس را روی میز کار خود میگذارد . گیاه سبزی که به توجه و نگهداری زیادی نیاز ندارد لذا طرفداران فراوانی را برای خود جمع کرده است . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا بیشتر در مورد خرید و نگهداری کاکتوس بدانیم .

اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن
اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن

کاکتوس

کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می‌کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طی طوفانهای ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند. کاکتوسیان در ایران گونهٔ بومی ندارند . بیشتر کاکتوس‌ها ریشه‌های عمیقی داشته و ساقه شبکه مانندی دارند که به‌عنوان منبع ذخیره آب عمل می‌کنند ساقه کاکتوس توسط تیغ‌هایی محافظت می‌شود. کاکتوسها برگهای خیلی کوچکی داشته و یا اصلاً برگ ندارند .

گلدان

در ابتدا، گلداني براي كاكتوس انتخاب كنيد . معمولا زماني كه كاكتوسي را ميخريد، مدت زيادي از رشد آن در گلدان فعلي گذشته است و به احتمال زياد به يك تغيير گلدان نياز دارد. گلداني را انتخاب كنيد كه تنها اندكي از گلدان فعلي بزرگتر باشد زيرا فضاي بيش از حد به آبياري بيش از اندازه منجر مي شود . در ضمن توجه كنيد كه ته گلدان سوراخهايي براي خروج آب اضافه موجود باشد، زيرا بدون وجود آنها، كاكتوس پوسيده و خواهد مرد .

اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن
اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن

خاك

بهترين نوع خاك كاكتوس، اساسا براي اين گياه تهيه مي شود و در اكثر فروشگاههاي باغباني و گل فروشي موجود است. اگر موفق به تهيه اين خاك نشديد، مي توانيد با مخلوط كردن يك قسمت خاك گلدان با يك قسمت ماسه و كمي شن براي عبور راحت تر آب، خاك مناسبي تهيه كنيد . کاکتوس ها می توانند در خاکهایی با ترکیبات متفاوت از قبیل سنگلاخی، ماسه ای، رسی و… به زندگی خود ادامه دهند ولی ایده ال ترین ترکیب برای آنها ترکیبی است که سریعاً خشک شود ولی همچنان مقداری رطوبت را در خود نگه دارد. خاک مورد نیاز برای کاکتوس ها باید دارای خلل و فرج و پر متفذ باشد تا آب به راحتی از ان خارج شود و سریعا خاک خشک شود و گیاه امکان تنفس پیدا کند .

تعويض گلدان

اگر امكان دارد، هنگام تعويض گلدان بهتر است گلدان قبلي را بشكنيد و گياه را از آن خارج نماييد. زيرا خارج كردن كاكتوس با بيلچه موجب زخمي شدن ريشه مي شود. مقداري خاك كاكتوس تازه در ته گلدان ريخته و كاكتوس را روي آن قرار دهيد و اطراف آن را با خاك بيشتر پر كنيد. اين كاكتوس تا يك هفته پس از تعويض گلدان نبايد در معرض نور شديد آفتاب قرار بگيرد و آبياري آن نيز بايد به اندازه باشد تا بتواند به محيط جديد خو بگيرد. پس از اين جابجايي، كاكتوس تنها در صورتي به گلدان ديگر منتقل مي شود كه اين تعويض كاملا ضروري باشد. پس از تعويض گلدان، مراقبت از كاكتوس ساده ترين كار ممكن است، تنها مورد بسيار مهم اين است كه بدانيد كاكتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال كه در طي بهار و تابستان رخ مي دهد و فصل استراحت كه در پاييز و زمستان است و زماني است كه كاكتوسها به خواب زمستاني فرو ميروند .

اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن
اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن

آبياري

در طي فصل رشد فعال، كاكتوس بايد بيش از دوران استراحت آبياري شود . برنامه خاص و تعريف شده اي براي آبياري كاكتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاك، آب و هوا و عوامل مشابه بستگي دارد . بهترين روش براي تعيين مقدار آب مورد نياز كاكتوس، اين است كه گياه را مدتي با دقت زيرنظر بگيريد . هنگام آبياري سعي كنيد تمام سطح خاك خيس شود و مراقب خروج آب نيز باشيد. دور بعدي ابياري بايد در زماني باشد كه خاك كاكتوس كاملا خشك شده باشد. ساده ترين روش حصول اطمينان از خشكي خاك اين است كه يك خلال دندان را با احتياط در خاك فرو كنيد، اگر خلال دندان نمناك شد، باز هم يكي دو روز صبر كنيد. گياه در فصل استراحت خود تنها چند هفته يك بار به آبياري نياز دارد .

كود

كاكتوس در طي پاييز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه يك مرتبه به كود احتياج دارد. يك كود كم ازت براي كاكتوس مناسب است. كودهايي كه به تدريج در خاك آزاد مي شوند نيز براي كاكتوس مناسب هستند، اما اين كودها تنها يك مرتبه در بهار به خاك افزوده مي شوند .

نور

كاكتوس به نور فراوان نياز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره هاي جنوبي بسيار مناسب است. در صورت ناكافي بودن نور طبيعي، نور مصنوعي نيز مي تواند به عنوان مكمل، به كار رود .

اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن
اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن

دما

كاكتوسها مي توانند در فصل رشد خود دماي ۳۲ تا ۳۸ درجه را تحمل كنند و بهترين دما در فصل استراحت آنها، ۷ تا ۱۲ درجه سانتيگراد است . اين دمايي است كه كاكتوس در محل طبيعي زندگي با آن روبرو مي شود. هواي سرد در فصل استراحت، ميتواند به گل دهي گياه در فصل رشد منجر شود .

مشكلات

بزرگترين مشكل براي صاحبان كاكتوس، آبياري بيش از حد است. اما اين مشكل تنها با كمي دقت قابل حل است. آبياري بيش از حد موجب پوسيدگي ساقه و ريشه گياه مي شود و متاسفانه هنگامي كه ريشه كاكتوس بپوسد يا حتي پوسيدگي در آن آغاز شود، ديگر نمي توان گياه را نجات داد . آفتهاي كاكتوس كم هستند، اما هنگام خريد كاكتوس توجه كنيد كه حشره اي مشكوك روي آن لانه نكرده باشد. در صورتي كه آفات كاكتوس به سراغ گياه شما آمدند، با اندكي حشره كش ميتوانيد آنها را از بين ببريد. فقط فراموش نكنيد  كاكتوس را به اندازه آب دهيد!

گلدان كاكتوس

 

كاكتوس عمودي : گلدان مناسب براي اين نوع كاكتوس، ظرفي است كه دهانه آن به اندازه نصف قد گياه باشد و بهتر است به جاي عريض بودن، عميق باشد .

اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن
اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن

كاكتوس گرد :  گلدان مناسب اين كاكتوس تنها بايد ۴ تا ۵ سانتيمتر عريض تر از كاكتوس باشد.براي جلوگيري از زخمي شدن دست، كاكتوس را با يك ورق روزنامه كه چندلا تا زده ايد جابجا كرده و براي ريختن خاك در گلدان نيز از يك برگ كاغذ تا شده استفاده كنيد . گلدان پلاستیکی و سرامیکی آب را نسبت به گلدان گلی بیشتر در خود نگه می دارد و بنابر این به آبیاری کمتری احتیاج دارد.همین طور میزان آبیاری به درجه حرارت محیط نیز وابسته است ، در هوای گرم کاکتوس نسبت به هوای سرد به آب بیشتر ی احتیاج دارد. یک قانون خوب برای آبیاری کاکتوس این است که پیش از اینکه خاک گلدان کاملا خشک شود به آبیاری آن بپردازیم .

کاکتوس ها را باید در فصول سرد، گرم نگه داشت . بهترین نقطه برای نگهداری کاکتوس در داخل خانه،کنار پنجره‌ای است که آفتاب گیر باشد. البته کاکتوس ها اصولاً با آفتاب مستقیم میانه خوشی ندارند و نباید آنها را در مقابل تابش مستقیم خورشید قرار داد(البته به جز تعدادی معدود که باید حتماً جهت رشد و گلدهی در برابر اشعه مستقیم خورشید باشند) . گاهی در وقت جابجایی کاکتوسها مشاهده می شود که ریشه گیاه وضع مناسبی ندارد و حالت پوسیده پیدا کرده است در این حالت بهترین راه هرس کردن ریشه می باشد و باید فقط ریشه هایی را باقی گذاشت که سالم و قوی باشد، درصورتی که تمام ریشه وضع نامناسبی داشت از بریدن تمام ریشه ها نترسید. ریشه های جدید سریعا رشد خواهند کرد.معمولا پس از جابجایی گلدان و اصلاح ریشه ها تا ده روز نباید به گیاه اب داد .

اصول نگهداری کاکتوس و نکات مهم برای خرید آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 9 =

بررسی

برگ قاشقی مناسبترین گیاه برای نگهداری در آپارتمان

برگ قاشقی مناسبترین گیاه برای نگهداری در آپارتمان این گیاه با نام لاتین Desert privet و نا…