این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند

115
این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند

این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند

این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند

نوشابه‌هاي گازدار به جزئي تقريبا جدانشدني از سفره‌ها تبديل شده، البته استفاده از دوغ در سال‌هاي اخير، رشد خوبي داشته، اما به موازات آن  انواع نوشابه‌ها و نوشيدني‌هاي جديدتر هم به بازار آمده‌اند تا از رقابت جا نمانند.نمونه‌اي از اين نوشابه‌هاي رنگارنگ، نوشابه‌هاي كولادار(نوشابه هاي سياه) است. تا كنون در مورد خطر نوشابه‌هاي گازدار معمولي، كه حاوي سودا يا كربنات سديم هستند، هشدارهاي زيادي منتشر شده، اما در مورد كولا و خطرهاي احتمالي آن، آگاهي كمتري داريم.

به تازگي مطالعه‌اي در نشريه «تغذيه باليني آمريكا» منتشر شده كه نشان‌دهنده تاثير مخرب كولا بر سلامت استخوان‌هاي زنان است.در این بخش از  مجله اینترنتی بیرکلیک  اطلاعاتی در مورد نوشیدنی هایی آورده ایم که به شما بگوییم این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند .

این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند
این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند

در مطالعه اين محققان در دانشگاه تافتس، بيش از ۲ هزار و ۵۰۰ زن و مرد با متوسط سن ۶۰ سال بررسي شده اند؛ گروهي از اين افراد روزانه ۵ وعده انواع نوشابه‌هاي گازدار را مصرف مي‌كردند كه حداقل ۴ نوبت آن، حاوي كولا بوده است.

ارزيابي وضعيت تراكم استخواني اين افراد در سه نقطه از استخوان لگن نشان داد، استخوان زناني كه طرفدار سر سخت اين نوشابه‌ها بوده‌اند، حاوي مواد معدني كمتري در مقايسه با ساير زنان است.

اين نتايج بعد از آن به دست آمد كه اثر سن، قطع قاعدگي و ورود به مرحله يائسگي و ميزان كلسيم و ويتامين D دريافتي، بر روي تراكم استخواني اين افراد حذف شده بود. بنابراين مي‌توان گفت جدا از اين عوامل، مصرف نوشابه‌هاي حاوي سودا و كولا، مي‌تواند موجب بالا رفتن احتمال كاهش تراكم استخواني در زنان شود.

طی یک مطالعه مرتبط با پوکی استخوان، تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) اندازه گیری شده برای بانوان برابر با ۱۴۱۳ و برای آقایان ۱۱۲۵ بود. رژیم غذایی شرکت کنندگان در این مطالعه با استفاده از پرسشنامه های غذایی ارزیابی شده و بر اساس تراکم مواد معدنی استخوان، قد، سن، انرژی مصرفی، امتیاز فعالیت بدنی، سیگار کشیدن، مصرف الکل، کل کلسیم دریافتی، کل ویتامین D دریافتی، کافئین از منابع غیر نوشابه، و برای بانوان دو مورد دیگر استفاده از استروژن و وضعیت یائسگی تنظیم شد.

این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند
این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند

نتایج مطالعه نشان داد که مصرف روزانه نوشابه گازدار با تراکم مواد معدنی استخوان بسیار پایین در کفل بانوان، که به دلیل تفاوت های هورمونی معمولا بیشتر از آقایان مستعد پوکی استخوان هستند، مرتبط بوده است.

چرا نوشابه استخوان های بدن را از بین میبرد ؟

به گفته پژوهشگران، اسید فسفریک موجود در نوشابه گازدار موجب از بین رفتن کلسیم استخوان می شود، یا فسفر بیش از حد مانع جذب کلسیم می شود. کافئین موجود در نوشابه های گازدار، نوشیدنی های انرژی‌زا و قهوه نیز روند از دست دادن استخوان را تسریع می کنند. کافئین در جذب کلسیم اختلال ایجاد می کند و به دفع کلسیم از طریق ادرار منجر می شود.اسید فسفریک در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد، اما مقدار بیش از حد آن به مشکلات قلبی و کلیوی، نابودی عضلات، و پوکی استخوان منجر می شود.

اگر با مشکلات گوارشی مانند نشت روده مواجه هستید، از پوکی استخوان یا دیگر اختلالات مرتبط با استخوان رنج می برید، یا بیش از ۵۰ سال سن دارید، باید به هر ترتیب ممکن از مصرف نوشابه های گازدار پرهیز کنید. با حذف یا محدود کردن این نوشیدنی ها و کافئین به طور خودکار از بدن خود در برابر خطراتی که می توانند به واسطه مصرف آنها شکل بگیرند، محافظت می کنید.

نوشیدنی هایی که باید از مصرف آنها پرهیز کرد :

  • نوشابه های گازدار
  • نوشیدنی های انرژی‌ زا
  • نوشیدنی های ورزشی
این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند
این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند
  • چای سرد بطری یا کنسرو شده
  • قهوه بطری یا کنسرو شده

سایر خطرات

 

افزایش چربی

نوشابه های گازدار موجب افزایش چربی احشایی (چربی اطراف شکم) می شوند که اندام های بدن را تحت تاثیر قرار داده و خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. مصرف یک نوشابه گازدار در روز چربی کبد، چربی اسکلتی، چربی تری گلیسرید خون و دیگر انواع چربی را افزایش خواهد داد.

سرطان

رنگ های کاراملی که در بسیاری از نوشابه های گازدار یافت می شوند در شکل گیری رنگ این نوشیدنی ها نقش دارند. رنگ کاراملی حاوی دو آلاینده ۲-متیل ایمیدازول و ۴-متیل ایمیدازول است که هر دو می توانند به شکل گیری سرطان منجر شوند.

پوسیدگی دندان

نوشابه های گازدار می توانند آسیب های جدی به مینای دندان وارد کنند و خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهند. پس از هر بار مصرف، واکنش مخرب ناشی از آنها حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد و از این رو مصرف منظم این قبیل نوشیدنی ها ضرر بیشتری خواهد داشت.

این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند
این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند

بیماری کبد چرب

مقدار زیاد فروکتوز مصنوعی موجود در این قبیل نوشیدنی ها در صورت مصرف منظم و زیاد به کبد آسیب وارد می کند. فروکتوز به چربی تبدیل می شود که در کبد باقی می ماند و به شکل گیری بیماری کبد چرب غیر الکلی منجر می شود.

دیابت نوع ۲

نوشیدن تنها یک قوطی نوشابه گازدار در روز با خطر افزایش یافته ابتلا به دیابت نوع ۲ پیوند خورده است.

زوال عقل

مصرف زیاد نوشیدنی های حاوی قند موجب اختلال در توانایی های حافظه و تصمیم گیری می شود و می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری آلزایمر شود. سطوح بالای گلوکز با خطر افزایش یافته ابتلا به زوال عقل پیوند خورده است.

جایگزین نوشابه های گازدار

به جای نوشابه های گازدار و نوشیدنی های انرژی‌زا می توانید مصرف آبمیوه ها و آب سبزیجات طبیعی را مد نظر قرار دهید. تنها پس از گذشت چند روز، با این منبع انرژی تازه احساس بهتری در شما ایجاد خواهد شد.

این نوشیدنی های گازدار استخوان های شما را می خورند نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 12 =

بررسی

دلایل زیاد شدن سرطان در بین اقشار جامعه چیست

دلایل زیاد شدن سرطان در بین اقشار جامعه چیست آمارها به وضوح نشان می دهند اکثر اشخاص از زند…