مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید

135
مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید

مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید

مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید

دلتان می‌خواهد چاق شوید؟ یا یک رابطۀ عاشقانه بر هم بزنید؟ یا شاید دلتان می‌خواهد با وجود تلاش برای بچه‌دار شدن شانس بارداریتان را کاهش دهید؟ یا می‌خواهید از عمرتان کم شود؟ پس دست به ریموت شوید. برای اینکه بفهمید، تماشای تلویزیون، به ویژه تماشای بیش ‌از حد آن می‌تواند به سلامتی شما آسیب بزند و از کیفیت زندگیتان بکاهد، این مطلب را بخوانید.

مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید
مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید

فکر نکنید که فقط به خاطر نشستن جلوی تلویزیون است که سلامتی‌تان تهدید می‌شود. این که چه چیزی نگاه می‌کنیم هم مهم است. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک با ما همراه باشید و مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید.

افزایش خطر بیماری‌های قلبی

با تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده از بررسی ۸۸۰۰ زن و مرد (بدون سابقه بیماری قلبی) طی یك دوره شش ساله در استرالیا پژوهشگران دریافتند كه هر ساعت تماشای تلویزیون، خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را تا ۱۸درصد و مرگ ناشی از آن را تا ۹ درصد افزایش می‌دهد.

به این ترتیب، افرادی كه روزانه چهار ساعت تلویزیون تماشا می‌كنند. در طول شش سال تقریباً ۷۰ درصد بیش از سایرین در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی قرار می‌گیرند و در واقع این مشكل ناشی از عدم تحرك در هنگام تماشای تلویزیون است.

چنانچه افراد ساعات تماشای تلویزیون خود را از۴ ساعت به ۱ ساعت کاهش دهند، مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی تا ۸ درصد کم می شود به گفته پژوهشگران، بدن انسان به گونه‌ای تكامل یافته است كه نمی‌تواند مدت زمان طولانی بدون حركت و ثابت بنشیند .

نشستن طولانی‌ مدت مقابل تلویزیون و یا صفحه نمایش كامپیوتر خطرات جدی برای سلامتی دارد.

اختلال در خواب

اثبات شده است كه نور ساطع شده از تلویزیون می‌‌تواند سیستم‌های داخل بدن را تحریك كند.

مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید
مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید

مقدار هورمون ملاتونین در مغز هنگام شب افزایش می‌یابد، ولی با تماشای زیاد تلویزیون و به هم ریختن تعادل سیستم‌های بدن، ‌این هورمون كاهش یافته و در نتیجه فرد دچار بدخوابی و خستگی مفرط خواهد شد. كاهش مقدار ملاتونین با بلوغ زودرس دختران نیز مرتبط است.

افزایش خطر ابتلا به دیابت

بی‌حرکتی و افزایش وزن از عوامل خطرساز ابتلا به دیابت و اختلال در درمان آن می باشد. تماشای تلویزیون و اعتیاد مفرط به آن باعث بی حرکتی و افزایش وزن می‌شود که خود زمینه ساز ابتلا به دیابت است. مطالعه زنان در سال ۲۰۰۳ كه در مجله انجمن پزشكی امریكا نیز منتشر شد نشان می‌دهد كه خطر ابتلا به دیابت به ازای هر دو ساعت تلویزیون در روز تا ۱۴ درصد افزایش می‌یابد .

مطالعه دیگری نشان داد افرادی كه ۴۰ ساعت در هفته تلویزیون تماشا می‌كنند، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در آنها سه برابر بیش از سایرین است. منظور از سایرین، افرادی هستند كه كمتر از یك ساعت در هفته تلویزیون می‌بینند .

به گفته پژوهشگران این خطر با مصرف تنقلات و بی‌حركتی افزایش می‌یابد.

افزایش احتمال چاقی

با تماشای طولانی مدت تلویزیون ، به مدت طولانی هیچ جنب‌وجوشی نخواهید داشت. متابولیسم بدن با بی‌تحركی كاهش می‌یابد و این امر منجر به افزایش وزن می‌شود.

مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید
مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید

علاوه بر این، هنگامی كه در حال تماشای تلویزیون هستید، تمایل شما به مصرف خوراكی‌ها بیشتر می‌شود؛ به علاوه با تماشای تبلیغات تلویزیون بیشتر هوس خوردن مواد غذایی ناسالم را می‌كنید.

مطالعه‌ای كه روی بیش از ۵۰ هزار خانم‌ طی سال‌های ۱۹۹۲ انجام شد، نشان داد كه هر دو ساعت تماشای تلویزیون ۲۳ درصد چاقی را افزایش می‌دهد. تماشای تلویزیون یكی از علل مهم چاقی در كودكان است.

اختلالات چشمی

تماشای تلویزیون برای سلامتی چشم‌ها ضرر دارد؛ به خصوص اگر در اتاق كم‌نور و یا تاریك دیده شود. تمركز طولانی چشم‌ها بر روی یك شیء، به چشم‌ها فشار می‌آورد .

امروزه بیش از عوامل ارثی، تلویزیون بر بینایی افراد تاثیرگذار است. خیره شدن به صفحه نمایش تلویزیون و رایانه در دراز مدت، بی شک به نزدیک بینی منجر می‌گردد.

افسردگی

تحقیقات نشان می‌دهد نگاه كردن به تلویزیون و كامپیوتر به مدت‌های طولانی در شب می‌تواند منجر به ایجاد افسردگی و دیگر بیماری‌های روحی شود.

مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید
مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید

محققان دانشگاه اوهایو با انجام این تحقیقات دریافتند افرادی كه تا پاسی از شب به تماشای تلویزیون می‌نشینند، با ایجاد اختلالاتی در مغز بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرند.

نتایج حاصل از تحقیق انجام شده نشان می‌دهد بروز افسردگی در زنان مواجه شده با نورها و اشعه‌های مصنوعی انعكاس یافته از تلویزیون و كامپیوتر در شب تا دو برابر بیشتر از مردان است.

بر اساس این تحقیق، روشنایی مصنوعی ناشی از صفحات این گیرنده‌ها می‌تواند با ایجاد اثرات منفی روی ساعات بیولوژیكی بدن و خواب شبانه‌روزی در نهایت منجر به ازدیاد میزان فاكتور نكروز تومور شود. عامل نكروز تومور یا TNF ماده‌ای است كه در فرایندهای التهابی مانند روماتیسم‌ها نقش دارد.

تاثیر بر حافظه

تماشای تلویزیون بین ۲۰ تا ۶۰ سالگی از عوامل شایع آلزایمر یا فراموش کاری در کشورهای غربی است .

تاثیرات تلویزیون در کودکان

تلویزیون از سال ۱۹۹۰ بین مردم بسیار محبوب شد و هر روز تعداد بیشتری به دیدن آن روی آوردند. تا امروز كه این عادت بد به یك مشكل اساسی تبدیل شده و تأثیر منفی آن بر روی كودكان بیش از بزرگسالان است و با گذشت زمان هر ساله اوضاع بدتر می‌شود .

كودكان از سنین بسیار پایین‌ تماشای تلویزیون را آغاز می‌كنند و بسیاری از والدین نگران این موضوع هستند. البته برخی مطالعات بر روی كودكان پیش‌دبستانی نشان می‌دهد كودكانی كه برنامه‌های با كیفیت تلویزیون را در ساعات محدود تماشا می‌كنند، نمرات بهتری در امتحان ریاضی می‌گیرند؛ ولی به دلیل عوارض منفی بیش از حد آن والدین بسیار نگرانند و سعی می‌كنند ساعت استفاده از تلویزیون را در منزل خود كنترل كنند .

بچه‌ای که دائماً جلوی تلویزیون نشسته باشد، مسلما با بچه‌ای که در مهد کودک یا با دوستان خودش ساعت‌ها بازی می‌کند فرق دارد. تلویزیون باعث از بین رفتن خلاقیت، آسیب دیدن چشم و سیستم عصبی کودکان است.

محققان در یک تحقیق سه ساله، از مادران دو هزار و‌۷۰۰ کودک در خصوص عادات تماشای تلویزیون کودکان و تمایل آنها به هیجان، افسردگی، مشکلات مربوط به خواب، عدم تمرکز حواس، رفتار خشن و یا کمبود مهارت‌های اجتماعی آنها، اطلاعاتی را جمع‌آوری کردند.

مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید
مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید

‌۱۶ درصد بچه‌های ‌۵/۱ تا ‌۲ ساله در این تحقیق بیش از دو ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کردند و در سن ۵/۵ سالگی این عادت را ترک کردند. از هر پنج کودکی که یکی از آنها بیش از دو ساعت تلویزیون تماشا می‌کرد با خطر مشکلات رفتاری بیشتری روبرو می‌شدند و کودکانی که تا پنج سالگی عادت به تماشای تلویزیون در آنها بیشتر می شد، این خطر در آنها افزایش می‌یافت .

در اینجا به چند نمونه از این اثرات منفی بر روی كودكان اشاره می‌كنیم :

اثرات منفی در رشد ذهن

تماشای تلویزیون به مدت طولانی اثر منفی بر رشد فكری كودكان می‌گذارد. آكادمی اطفال آمریكا به والدین توصیه می‌كند به كودكان زیر دو سال خود اجازه تماشای تلویزیون را ندهند و كودكان بزرگ‌تر نیز بیش از دو ساعت در روز تلویزیون نگاه نكنند . حتی در بزرگسالان نیز تماشای طولانی‌مدت تلویزیون می‌تواند قدرت پردازش ذهنی آنان را مختل كند.

چاقی

همان طور كه اشاره شد، تماشای تلویزیون با خوردن ارتباط مستقیم دارد.

مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید
مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید

كودكان بیش از هر زمان دیگری، هنگام تماشای تلویزیون تنقلات می‌خورند و بیشتر آنها می‌گویند كه خوردن همبرگر، پیتزا و سیب‌زمینی سرخ شده در حین تماشای تلویزیون بسیار لذت‌بخش است. شاید به همین دلیل باشد كه تعداد كودكان چاق روز به روز در حال افزایش است.

افزایش خطر ابتلا به آسم

در مطالعه‌ای در بریتانیا كه روی بیش از ۳ هزاركودك یك ماهه تا یازده ساله انجام شد، نشان داد که كودكانی كه در روز دو ساعت یا بیشتر به تماشای تلویزیون مشغول هستند، دو برابر بیش از سایرین، احتمال ابتلا به آسم در آنها وجود دارد.

مضرات هولناک تماشای زیاد تلویزیون را بشناسید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

بررسی

تاثیرات گوشی هوشمند مادران در بیش فعالی کودکان

تاثیرات گوشی هوشمند مادران در بیش فعالی کودکان امروزه اغلب خانواده ها از بیش فعال بودن کود…