ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

131
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن . این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن كمك می كند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یك روش مراقبت بهداشتی استفاده می كنند.

ماساژ درمانی از تکنیک‌های مختلفی تشکیل شده است که برای بیماری هایی چون آرتروز گردن مورد استفاده قرار می گیرد . یکی دیگر از تکنیک های ماساژ درمان برا بیمارانی که دچار درد عصب سیاتیک شده اند می باشد . معمولاً فرد متخصص مانند فیزیوتراپ، عضلات و سایر بافت‌های نرم بدن را فشار داده، مالش می‌دهد، و یا با دست وضعیت قرارگیری آن‌ها را تغییر می‌دهد .

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

همچنین برای درد گردن مورد استفاده قرار میگیرد که یکی از روش های درمان گردن درد بوده است، در اکثر مواقع برای ماساژ از دست‌ها و انگشتان استفاده می‌شود، اما امکان استفاده از بازو و آرنج نیز برای این کار وجود دارد. ماساژ درمانی برای نقاط مختلفی از کمر، دست و نیز ماساژ کف پا کاربرد دارد .

همچنین ماساژ دادن موجب می‌شود که گرفتگی و انقباض در عضلات اطراف لگن برطرف شود و این عضلات شل شوند. انجام ماساژ همچنین به افزایش دامنه‌ی حرکتی مفصل لگن در آرتروز لگن کمک می‌کند . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا بدانیم ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد .

تاریخچه ماساژ درمانی

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

تاریخچه این درمان به حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد . در متن كتاب امپراطور زرد  ( كتاب مرجع طب داخلی چین )  برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش ، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست و پا توصیه شده است . بقراط در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوان یك درمان بخصوص در درمان آسیبهای ورزشی و جنگی ، به پزشكان گوشزد كرد. اسناد قدیمی دال بر استفاده ژاپنیها و نیز سایر تمدنها نظیر مصر، روم و عرب از ماساژ درمانی موجود است .

ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریك لینگ (۱۸۳۹-۱۷۷۶) بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شد .

دو برادر پزشك امریكایی به نام جورج و چارلز تیلور پس از تحصیل در سوئد ، در سال ۱۸۵۰ این رشته را به امریكا معرفی نمودند .

سبکهای مختلف ماساژ درمانی

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

امروزه بالغ بر ۸۰ نوع مختلف ماساژ و كار بر روی بدن وجود دارد . این تكنیك ها به پنج گروه تقسیم می شوند :

ماساژ سنتی اروپایی : شامل متدهایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غربی . پنج تكنیك دست ورزی بافت های نرم بدن در آن مورد استفاده قرار می گیرند .

ماساژ معاصر غربی : این روش نیز بر پایه روشهای مدرن آناتومیك شامل تكنیكهای دست ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است و شامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و  میوتراپی می باشد.

ماساز در روشهای اصلاح حركت و ساختار : این تكنیكها بر ساختار و حركت بدن تأكید دارند .این روشها بدن را با كمك وزن و با دست ورزی بر روی بافتهای نرم و یا اصلاح الگوهای غلط  حركتی ، سازماندهی و كامل می كنند .

نمونه های آن عبارتند از : هلر ورك، رولفینگ، فلدن كرایس و تكنیك الكساندر.

ماساژ شرقی : تكنیكهای ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را كه معتقدند در كانال های غیر قابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می كنند .این متد  ها شامل طب فشاری و شیاتسو می باشند.

متدهای انرژی پایه : این متدها كه در طب سنتی چین یافت نمی شوند، منجر به اثر بر روی حوزه انرژی كه درون و اطراف بدن را احاطه كرده ،می شوند .این كار هم با فشار و دست  ورزی بر روی جسم وهم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن صورت می گیرد.

نمونه های روش های انرژی عبارتند از : درمان قطبی، لمس شفابخش و ریكی .

بسیاری از ماساژ درمانگر ها تركیبی از روش های فو ق را بر اساس وضعیت بیمار اعمال می كنند.

ماساژهای معروف دنیا

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

ماساژ سوئدی یا ماساژ ریلکس کردن : ماساژ سوئدی اصطلاحی است که برای توضیح مجموعه‌ای از تکنیک‌های ماساژ درمانی که می‌تواند به کاهش گرفتگی عضلات کمک کند و در آن از فشار آرام و ملایم عضلات سطح بدن استفاده می‌شود. این نوع ماساژ درمانی می‌تواند در کاهش احساس استرس و ناراحتی که ممکن است به گردن درد، کمر درد، درد شانه و…به شما اضافه شود، موثر و مفید باشد.

ماساژ با سنگ داغ : در این روش از سنگ‌های گرم شده برای افزایش چرخش خون و ریلکس کردن عضلات استفاده می‌شود.

ماساژ عمیق بافت : ماساژ عمیق بافت می‌تواند به همراه ماساژ سوئدی برای کاهش گرفتگی از عضلات موجود در سطح عمیق‌تر بدن و بافت‌های ارتباطی در گردن و قسمت بالای کمر مورد استفاده قرار گیرد. هنگام استفاده از ماساژ عمیق بافت، فشار عمیق‌تر بر لایه‌های عضلانی وارد می‌شود. و تمرکز بر آزاد سازی نقاط به هم گره خورده یا بافت‌های آسیب دیده می‌باشد که ممکن است باعث گردن درد، کمر درد، درد شانه و… شده باشند.

درمان نقطه محرک :  در این روش ماساژ درمانی از یک فشار ثابت و یکنواخت برای آزاد سازی اسپاسم عضلات بدن و بهبود گردش خون به نواحی نیازمند درمان ( کمر، گردن، پا، شانه  و…) استفاده می‌شود . معمولاً نقاط یا گره‌های خاص ایجاد شده در عضلات باعث ایجاد درد می‌شود و به همین خاطر در این روش سعی می‌شود این نقاط آزاد شده و از هم باز شوند.

شیاتسو : این روش ماساژ درمانی یک نوع از ماساژ ژاپنی است که در آن ماساژ دهنده از وزن بدن خود برای وارد کردن فشار تدریجی به نقاطی از بدن که در طب چینی مهم هستند، استفاده می‌کند. در این حالت فیزیوتراپ با لمس کردن یا مالش دادن شبکه رگ‌های بدن که منبع جریان انرژی هستند (مریدین ها)، احساس بهتری با ایجاد جریان انرژی در بدن بیمار بهه وجود می‌آورد.

ماساژ درمانی چگونه اثر می کند ؟

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

معمولا انواع ماساژ با یك مكانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اكسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی كمك می كند.

همچنین عضلات در حال كشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود كردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند .با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر كاهش یافته و درد كاهش می یابد. همین مكانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.

علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود كننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل كننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده كه هورمون استرس (كورتیزول) را آزاد می نماید . به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یك درمان تکمیلی برای افرادی كه سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

چه تحقیقات و مطالعاتی در مورد ماساژ درمانی موجود است ؟

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذكر شده است . بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده كه در كاهش درد عضلانی ، كاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است. همچنین در افزایش عملكرد تنفسی، كاهش ادم ناشی از انسداد رگهای لنفاوی و كمك به بهبود صدمات وارد به بافت های نرم بدن بسیار مؤثر است .

هنوز بسیاری از خواص ضد استرس ماساژ درمانی بصورت مطالعه علمی دانشمندان در نیامده است ، ولی در طول ۲۰ سال اخیر بررسی های بسیاری بخصوص در زمینه ماساژ سوئدی جمع آوری شده. بسیاری از این تحقیقات در مؤسسه تحقیقاتی لمس شفابخش دانشگاه میامی و تعدادی از مطالعات نیز در مركز ملی طب مكمل و جایگزین انجام شده است .

گرچه بررسی های كنترل شده زیادی در مورد ماساژ درمانی لازم است، اما یافته ها شامل موارد زیر می باشد :

–  بیماران بستری در بیمارستان كه ماساژ دریافت كردند ، افزایش در تحرك ، انرژی ، تغییرات مثبت خلقی و سرعت بهبودی از خود نشان دادند.

– بیماران مبتلا به پشت درد مزمن پس از دریافت دو جلسه درمان ۳۰ دقیقه ای در هفته برای مدت پنج هفته ، كاهش درد ، افسردگی و اضطراب و نیز بهبود خواب را گزارش كرده اند. برخی نتایج متناقض نیز گزارش شده كه نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

– كاركنان ادارات كه ماساژ دریافت كردند ، هشیارتر، فعال تر و كم استرس تر از آنهایی بودند كه ماساژ دریافت نكرده بودند.

– بیماران مبتلا به درد های عضلانی كه دو جلسه ۳۰ دقیقه ای ماساژ درمانی در هفته به مدت ۵ هفته دریافت كردند، كاهش درد ، كوفتگی و خستگی را گزارش دادند، همچنین در تعداد شبهای كمتری اختلالات خواب داشتند. در این قسمت نیز به مطالعات بیشتری نیاز است.

– در مصدومین سوختگی ،ماساژ درمانی در كاهش اختلالات روحی ( اضطراب ، تنش و افسردگی ) و علایم جسمی ( درد و خارش ) مؤثر بوده است.

– اثرات ماساژ در كودكان نیز به خوبی بزرگسالان است. برای مثال نوزادان نارسی كه ماساژ دریافت می كنند ، بیشتر وزن اضافه می كنند و سریعتر از بیمارستان مرخص می شوند. كودكان مبتلا به اوتیسم نیز با ماساژ درمانی رفتارهای غیرمعقول كمتری از خود بروز دادند.

– سایر بیماری هایی كه به ماساژ درمانی خوب جواب داده اند عبارتند از : سندرم خستگی مزمن، استئوآرتریت، سندرم تونل كارپال ، میگرن و سیاتیك.

درمانگر ماساژ درمانی چگونه انتخاب می شود ؟

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

۳۰ ایالت و ناحیه در ایالات متحده قانون حمایت از تخصص ماساژ درمانی را گذرانده اند و آزمایشات این دوره ها را تعریف كرده اند. اگرچه مقررات اخذ مدرك از ایالتی به ایالت دیگر تفاوت دارد. در بسیاری از ایالات یك دوره ۶۰۰ ساعته برای آموزش آن در نظر گرفته شده است و اخذ درجه منوط به شركت در امتحان سراسری بورد تخصصی ماساژ درمانی ویرجینیا است.

برای مراجعه به یك ماساژ درمانگر از دوستان خود و یا مراقبین بهداشتی قابل اعتماد كمك بگیرید. قبل از ملاقات با درمانگر خود تحقیق كنید. برای مثال سؤال كنید كه در كدام رشته ماساژ درمانی تخصص دارد .

بخاطر داشته باشید كه در زمان ویزیت باید احساس راحتی داشته باشید. در صورتیكه شخصیت و خصوصیات اخلاقی درمانگر خود را نمی پسندید فرد دیگری را جستجو كنید كه با او احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

برای یادگیری روش های ماساژ درمانی و آموزش آن به اطرافیان می توانید از كتاب ها و نوارهای آموزشی ویدیویی بهره جویید. در بسیاری از كشورها كلاس تكنیكهای ماساژ درمانی یا مراكز آموزشی بزرگسالان وجود دارد.

کاربردهای ماساژ درمانی

 

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

ماساژ درمانی دیسک کمر و کمر درد

درد کمر ناشی از دیسک کمر و سایر عامل معمولاً برای همه افراد در بعضی مقاطع زندگی اتفاق می‌افتد. در حقیقت، هنگامی که به دنبال کسب اطلاعات درباره ماساژ درمانی هستیم، اکثر افراد به دنبال استفاده از ماساژ کمر در مقایسه با ماساژ شانه‌ها، زانوها، دست‌ها، گردن، و سایر اعضای بدن هستند. کمر انسان دارای عضلات و رباط‌های پر کاربردی است که به سادگی دچار گرفتگی و درد در نواحی مختلف در تمام مدت زندگی می‌شود. در عمل امکان بهبود مشکلات مختلف کمر با استفاده از ماساژ درمانی وجود دارد.

تسکین درد و ناراحتی

ماساژ درمانی می‌تواند اسپاسم عضلانی را با آزاد کردن عضلات و مفاصل کاهش دهد و به این ترتیب کمک موثر به عملکرد بهتر مفاصل کند. با استفاده از ماساژ درمانی حتی امکان افزایش دامنه حرکت مفصل ساکروایلیاک یا استخوان دنبالچه وجود دارد و برای این کار عضلات سرینی ماساژ داده شده و گرفتگی بافت‌های اطراف آن کاهش پیدا می‌کند. با این روش حتی در صورت درد دنبالچه نیز آرام می‌شود.

مشابه بهبود مشاهده شده در سایر انواع روش‌های درمانی، درمان کمردرد با ماساژ می‌تواند تسکین زیادی را در درد موردی یا مزمن بیمار به همراه داشته باشد. در این حالت صرف نظر از اینکه درد مزمن به خاطر ایجاد محدودیت حرکتی در مفاصل ستون فقرات، درد لگن، و یا مفاصل دنده‌ها باشد یا اینکه درد به خاطر متراکم شدن اعصاب به خاطر اسپاسم عضلانی، بیماری یا عملکرد نامناسب ایجاد شده باشد، استفاده از خدمات ماساژ یک فرد با تجربه در حوزه ماساژ ناحیه کمر می‌تواند به کاهش مشکلات مشاهده شده کمک کند.

ریلکس شدن و بهبودی

علاوه بر کاهش درد، ماساژ درمانی می‌تواند مزایای دیگری را نیز برای فرد به همراه داشته باشد. ماساژ درمانی با سنگ داغ یک نقش کنش گرا در بهبود سلامت کلی فرد دارد، زیرا ماساژ منظم می‌تواند به حفظ سطح بالاتر آرامش در عضلات بدن کمک کند. این کار می‌تواند به کاهش فشار، بهبود وضعیت خواب و افزایش اندورفین ها که به عنوان عوامل بالا برنده احساس خوب در افراد عمل می‌کنند، کمک موثر کند.

بدن شما می‌تواند پس از ماساژ عملکرد بهتری داشته باشد، زیرا این روش باعث بهبود گردش خون می شود و به این ترتیب خون سرشار از اکسیژن تازه را به عضلات رسانده و ضایعات متابولیک را از اندام‌های داخلی بدن خارج کند. ماساژ درمانی کمر همچنین می‌تواند انعطاف پذیری بیشتری را در عضلات ایجاد کرده و باعث شود عضلات ریلکس شده و دامنه حرکت مفاصل افزایش پیدا کند.

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

ماساژ درمانی برای سیاتیک

عصب سیاتیک بلندترین عصب در بدن است و حتی فرد ممکن است به خاطر آن با درد در ناحیه پایین کمر مواجه شود که این درد تا پاها می‌تواند وجود داشته باشد. درد سیاتیک معمولاً به خودی خود در طول دو ماه کاهش پیدا می‌کند، اما امکان تسکین آن در فاصله زمانی کوتاه‌تر نیز با استفاده از روش‌های خاص وجود دارد.

ماساژ درمانی اثر قابل توجه بر درمان درد عصب سیاتیک دارد. نتایج مطالعات انجام شده در این حوزه نیز نشان دهنده ماساژ درمانی باعث کاهش درد و ناراحتی بیمار می شود. برای مثال یک مطالعه انجام شده بر روی ۴۰۰ نفر که ماساژ درمانی را به طور منظم هفته ای یکبار یا هر گاه که تمایل به انجام ماساژ داشتند، انجام دادند نشان می‌دهد با گذشته ده هفته، دریافت کنندگان ماساژ عملکرد بهتر عضلات کمر و کاهش درد را گزارش کرده‌اند.

ماساژ درمانی برای درد گردن

درد گردن یکی از شایع‌ترین دردهای مفاصل است. در حقیقت، در ۴۰ تا ۷۰ درصد موارد درد گردن جدی برای مدت طولانی فرد را آزار می‌دهد. به همین خاطر شما نباید اجازه دهید درد گردن برای شما به یک مشکل جدی و مداوم تبدیل شود. برای این کار می‌توان از روش‌های ماساژ درمانی منظم برای کمک به مدیریت درد، به خصوص اگر این درد در نتیجه وارد شدن آسیب به گردن ایجاد شده است، استفاده کرد.

ماساژ منظم شانه

هیچ جایگزینی برای یک متخصص حرفه‌ای در زمینه ماساژ وجود ندارد. هر چند مالش گردن یا شانه توسط خود فرد با دست مقابل می‌تواند باعث تسکین موقت درد شود، یک متخصص می‌داند که چگونه وارد کردن فشار مستقیم به ناحیه مورد نظر می‌تواند بهترین نتایج را به همراه داشته باشد.

شما ممکن است هنگام ماساژ در زیر پوست احساس توده یا تراکم داشته باشید که این موضوع نشان می‌دهد عضله و بافت مربوط به آن دچار چسبندگی و گرفتگی شده است و به همین خاطر ناحیه مورد نظر درد می‌کند. متخصص ماساژ با سنگ داغ می‌تواند به بدن شما مقدار فشار صحیح را وارد کند، اما اطلاعات ارائه شده توسط شما برای اطمینان از استفاده بهترین روش ماساژ درمانی شانه لازم و ضروری است.

ماساژ دست و پا

ماساژ می‌تواند خون جدید و سرشار از اکسیژن را به نواحی خاص بدن که ممکن است دچار گرفتگی و سفتی شده باشند، هدایت کند. نه تنها عضلات، بلکه تاندن ها، مفاصل، غضروف‌ها و بافت‌های ارتباطی موجود در دست‌ها (و در بقیه اعضای بدن) می‌توانند از ماساژ درمانی منظم بهره‌امند شوند.

هنگامی که ماساژ با سنگ داغ انجام می‌شود، باعث می شود جریان خون در بدن بهبود پیدا کرده و مواد مورد نیاز سلول ها در به بافت ها ی بدن برسد. علاوه بر این هنگام استفاده از ماساژ درمانی حرکت مفاصل نیز تسهیل می‌شود. این کار باعث بهتر شدن سطح سلامت، چالاک شدن دست‌ها و نیز قوی‌تر و انعطاف پذیر تر شدن مچ‌ها و انگشتان دست می‌شود.

استفاده از ماساژ می‌تواند تفاوت قابل توجه را برای همه افرادی که از دست‌های خود به طور مکرر استفاده می‌کنند ایجاد نماید و مهارت‌های آن‌ها را بهبود بخشد. لازم به ذکر است که سودمندی‌های ذکر شده در این مبحث فقط نقطه شروع فواید حاصل از استفاده تکنیک‌های ماساژ است.

موارد احتیاط در ماساژ درمانی 

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

– در صورتیكه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب كنید.

– روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در كوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیاندازید.

– در صورت ابتلا به یك بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشك خود مشورت نمایید.

– در صورتیكه باردار هستید به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید ، زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می شود .

 

عوارض و خطرات ماساژ درمانی

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد
ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد

در صورتی که ماساژ درمانی توسط یک متخصص آموزش دیده مانند فیزیوتراپ و به طور صحیح با در نظر گرفتن مراقبت‌های لازم انجام شود، دارای خطرات بسیار ناچیز خواهد بود. تعداد آسیب‌های جدی گزارش شده در این حالت بسیار کم است. تاثیرات جانبی ماساژ درمانی می‌تواند شامل درد یا ناراحتی موقت، کبودی، ورم، و حساسیت یا آلرژی به روغن ماساژ باشد.

ماساژ درمانی به روش های مختلفی صورت می گیرد، که با توجه به نیازهای بیمار برای وی تجویز می شود. ماساژ درمانی با بهبود گردش خون در مفاصل و عضلات، اکسیژن و مواد مغذی کافی را در اختیار سلول های این بافت ها می گذارد و بدین ترتیب باعث کاهش درد، خشکی و گرفتی می شود. توجه داشته باشید فواید ذکر شده در مقاله به شرطی حاصل می شوند که ماساژ توسط یک فرد آموزش دیده مانند فیزیوتراپ انجام شود.

چه کسانی نمی توانند از ماساژ درمانی استفاده کنند

– افرادی که اخیراً عمل جراحی انجام داده‌اند

– افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی، جوش، یا زخم‌های درمان نشده

– افراد دارای وریدهای واریسی

– مبتلایان به پوکی استخوان

ماساژ درمانی چیست و چه نقشی در سلامت دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

بررسی

آموزش ماساژ صورت برای زیبایی و شادابی پوست

آموزش ماساژ صورت برای زیبایی و شادابی پوست اغلب ما انسان ها دوست داریم که جوان تر از سن خو…