از فواید زایمان طبیعی تا مضرات عمل سزارین

140
فواید زایمان طبیعی

از فواید زایمان طبیعی تا مضرات عمل سزارین

فواید زایمان طبیعی

تحقیقات در بیشتر كشورهای پیشرفته بیانگر این است كه زایمان‌ های طبیعی بهتر از زایمان ‌های سزارین است. در این کشورها ۸۵ درصد از زایمان ‌ها طبیعی است و ۵ تا ۱۵ درصد به خاطر حفظ جان مادر و نوزاد باید به صورت سزارین انجام شود. اما در میان زنان ایرانی اینگونه نیست و ۶۰ درصد زایمان هاى زنان ایرانى سزارین است،  متأسفانه عمل هاى سزارین در برخى بیمارستان هاى خصوصى به ۱۰۰ درصد رسیده و در بیمارستان هاى دولتى در تهران و در شهرستان ها این عمل ۶۰ تا ۷۰ درصد كل زایمان هاست.

با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا همه جنبه های زایمان طبیعی و عمل سزارین را بررسی نماییم.

در کشوری مانند “ایرلند” ۸۵ درصد زایمان ها به طور طبیعى انجام مى شود. در “سوئد” ۴۰ درصد زایمان ها طبیعى است و  جالب آنکه این عمل همچنان در منزل و به وسیله ماما صورت مى گیرد و در “امارات متحده ” ۸۹ درصد زایمان ها به شكل طبیعى انجام مى شود.

فواید زایمان طبیعی
فواید زایمان طبیعی

در ماه آخر حاملگی، دهانه رحم نرم می شود. موقع زایمان، انقباضات رحم که باعث درد زایمان می شود، زیاد می گردد و جنین در لگن مادر جای می گیرد. دهانه رحم کشیده و باز می شود و جنین به طرف پایین حرکت می کند و می چرخد تا سر او به طرف پایین قرار گیرد. با هر انقباض رحم، علامت هایی به مغز فرستاده می شوند که باعث آزادشدن هورمون اکسی‌توسین می گردد. با آزاد شدن این هورمون، انقباضات شدت بیشتری می یابند.

اکسی توسین هورمونی است که در طی زایمان و بعد از آن نقش دارد. این هورمون بعد از باز شدن دهانه رحم و در طی زایمان آزاد می شود و باعث تسهیل زایمان و تحریک نوک سینه و آزاد شدن شیرمادر می شود.

مزایای زایمان طبیعی

این روش، روشی طبیعی تر برای زایمان می باشد. بدن شما، طوری طراحی شده تا بتواند بصورت طبیعی و بدون دخالت پزشکی کودک را بدنیا بیاورد. بعد از اتمام زایمان طبیعی، زنان حس قدرت و توانایی می کنند. بعد از زایمان طبیعی، مادر مدت کمتری می بایست در بیمارستان بستری شد.

طول دوره بهبود بعد از زایمان کوتاه تر بوده و درد پس از زایمان کم تری وجود دارد. خطر بیماری های تنفسی خاص در کودکان متولد شده از طریق زایمان طبیعی کم تر می باشد. این بیماری های ریوی که خطر آنها در کودک متولد شده از طریق زایمان طبیعی کاهش می یابد، شامل تاکی پنه گذرا از نوزاد (TTN)،  پرفشاری خون ریوی و بیماری آسم می باشند.

فواید زایمان طبیعی
فواید زایمان طبیعی

کودک هایی که بطور طبیعی بدنیا آمده اند، در خطر کمتری برای ابتلا به آلرژی ها و حساسیت های غذایی و عدم تحمل لاکتوز در بزرگسالیشان می باشند. در بارداری های آتی، درد خانم کمتر بوده و کودک سریتر بدنیا می آید.

مادرانیکه نوزاد خود را بصورت طبیعی بدنیا می آورند، راحت تر و موثرتر می توانند به کودک خود شیر دهند. بعد از زایمان طبیعی، رابطه عاطفی بین مادر و نوزاد آسان تر بوده چراکه سریعا بعد از تولد مادر می تواند با کودک خود در تماس باشد .

باورهای غلط در مورد زایمان طبیعی

زایمان طبیعی موجب تغییر شکل و حالت اندام تناسلی می شود.

رحم و اندام تناسلی زن بافت خاصی دارد که این امکان را به آن میدهد که بیشترین مقدار انبساط و انقباض را داشته باشد. اگرچه ممکن است زایمانهای پی درپی (با فاصله کمتر از ۲ سال و بیشتر از ۴ زایمان) این بافت را فرسوده کند.

زایمان طبیعی موجب افتادگی رحم و مثانه می شود

چیزی که موجب چنین اتفاقی می شود، زایمان نیست بارداری است، آن هم بارداری های پی درپی و ضعیف بودن عضلات شکم که ممکن است به خاطر سن بالا یا ورزش نکردن ایجاد شده باشد.

زایمان طبیعی باعث ایجاد یا تشدید هموروئید می شود

این هم از عوارض بارداری است و ارتباط مستقیمی با نحوه زایمان ندارد. اغلب خانمها بعد از زایمان (چه سزارین و چه طبیعی) برای مدتی دچار این عارضه خواهند شد. اگرچه کسانی که دارای هموروئید حاد باشند، نمی توانند زایمان طبیعی کنند، چون بر اثر فشار زایمان ممکن است دچار خونریزی شوند.

سزارین

نوعی عمل جراحی است که در آن با برش دادن بخشی از پوست شکم، رحم باز شده و بعد از اینکه مادر تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد یا از ناحیه کمر بی حس می شود، جنینش به دنیا می آید.

عوارض کوتاه مدت

فواید زایمان طبیعی
فواید زایمان طبیعی

۱ – خونریزی

هزار و حتی ۲ هزار سی سی. در خانم هایی که دوقلو یا چند قلو باردار بوده اند، خونریزی بیشتر اتفاق می افتد. برای این خانم ها همیشه باید خون آماده در اتاق عمل وجود داشته باشد.

۲ – عفونت

در سزارین نسبت به زایمان طبیعی به دلیل وجود محل برش از درصد بالاتری برخوردار است.

۳ – بیهوشی

ممکن است مادر نسبت به داروهای بیهوشی از خود حساسیت نشان دهد. مشکلات ریوی و تنفسی پیدا کند. حتی احتمال دارد دچار سردردهای شدید هم بشود.

۴ – تشکیل لخته در عروق پاها

این لخته همراه با قرمزی و تورم است و عوارض ریوی ایجاد می کند. اگر این لخته درمان نشود، وارد جریان خون شده و آمبولی ریه می دهد. در نتیجه آمبولی ریه هم بیمار دچار تنگی نفس می شود و در خانم ها بسیار کشنده است. این لخته در خانم های چاق، کسانی که زایمان سزارین زیادی داشته یا زیاد استراحت کرده اند، دیده می شود.

عوارض بلند مدت

فواید زایمان طبیعی
فواید زایمان طبیعی

۱ – دیر تر جمع شدن رحم

در سزارین بیشتر است و علل مختلفی دارد. استفاده از داروهای بیهوشی، داشتن فیبروم های رحمی، خانم هایی که جنین درشت داشته یا دوقلو یا چند قلو باردار بوده و سزارین کرده اند.

۲ – عفونت محل سزارین

در کسانی که کیسه آبشان پاره شده است یا درگیر ترشحات عفونت شده اند و علائمی مثل تب، قرمزی، تورم و خروج ترشحات چرکی از محل برش دارند. با این عوارض مادر نیاز مجدد به بستری شدن دارد.

۳ – ضایعات پستانی

چون ترشح شیر در مادرانی که سزارین کرده اند، دیرتر اتفاق می افتد، بنابراین ضایعات پستانی همچون زخم شدن نوک پستان ها یا التهاب پستان ها در آنها بیشتر دیده می شود.

از فواید زایمان طبیعی تا مضرات عمل سزارین نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

بررسی

کدام دسته از خانم ها می‌توانند زایمان طبیعی راحت داشته باشند

کدام دسته از خانم ها می‌توانند زایمان طبیعی راحت داشته باشند آناتومی بدن بر بارداری و زایم…