اگر شما این ۲۰ خصوصیت را دارید فرد خودشیفته ای هستید

118
فرد خودشیفته

با داشتن این خصوصیت ها فرد خودشیفته ای هستید

فرد خودشیفته

تعریف لغت خود شیفته ترجمه لغت Narcissism (نارسیسم) است که از یک افسانه یونانی گرفته شده است. در این افسانه مرد جوانی به نام نارسیوس عاشق عکس خود که در آب افتاده بود شد. و وقتی به آب پرید تا آن را که فکر می‌کرد حوری دریایی است بگیرد، غرق شد. بعد‌ها با استعمال عمومی، این اصطلاح در روان‌شناسی برای توصیف طبقه‌ای از اختلالات شخصیت مورد استفاده قرار گرفت.

در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک شما را با ۲۰ خصوصیت یک فرد خودشیفته آشنا می نماییم. لطفا با ما همراه باشید.

خود‌شیفته در‌ اصطلاح به‌ کسی گفته می‌شود که خیلی‌ عاشق خودش باشد. اگرچه «دوست داشتن خود»، ویژگی مطلوبی است ولی زیاده‌روی در « دوست داشتن خود » ، باعث به‌وجود‌آمدن مشکلاتی می‌شود که این نه‌تنها خود فرد بلکه اطرافیان او را هم می‌آزارد. خودشیفتگی می‌تواند یک مانع‌جدی در‌روابط و مناسبات میان فردی باشد. ویژگی‌های یک شخصیت خودشیفته می‌تواند به‌عنوان یک عامل‌منفی به‌هر ارتباطی ضربه بزند.

خصوصیت یک فرد خودشیفته

فرد خودشیفته
فرد خودشیفته

۱ – آنها به هنگام باخت زمین و زمان و داور را مقصر می‌دانند و به هنگام برد، سینه جلو می‌دهند و شایستگی‌های خود را به رخ می‌کشند و حریف را تحقیر می‌کنند.

۲ – خود را استثنایی و منحصر به فرد می داند. مثلا: نام او، بهترین اسم است، زمان تولدش بهترینه، شهر یا محلهء تولد ش جایگاه خاص تاریخی دارد و ۵۰۰ سال قبل فرد مهمی در آنجا متولد شده. توقع دارد دیگران او را استثنایی بدانند، ورودش به مهمانی باید کاملن محسوس باشد.

۳ – تصور ما از خودشیفته‌ها همواره در قالب آدم‌های پر سر و صدایی است که نقاط مثبت خود را فریاد می‌زنند. امادر سر دیگر طیف خودشیفتگی، ما خودشیفته‌های پنهان را هم داریم که درونگرا، بسیار حساس، دارای موضوع عمدتا دفاعی و همچنین اضطراب زمینه‌ای هستند. هر دو طیف خودشیفتگی صفحات مشترکی چون غرور و خودبینی و تمایل به برآوردن نیازهای شخصی به هر قیمت و بی‌احترامی به دیگران را دارند.

۴ – شخصی‌که تا‌حد بیمارگونه مبتلا به خودشیفتگی است کم‌کم احساس شرم و حیا را از دست می‌دهد یا کمتر از دیگر افراد احساس شرم‌و‌حیا می‌کند. به عبارت دیگر رفتارهایی که باعث می‌شود دیگران به‌طور‌طبیعی از انجام آنها احساس شرمساری کنند بر‌این افراد تاثیر مشابه ندارد.

۵ – اصولا توانایی همدردی و همدلی ندارند و خود را جای دیگران نمی توانند بگذارند. از بچه های چند ماهه و چند ساله توقعات بسیار زیادی دارند.

۶ – نیاز شدید به توجه دیگران دارد. باید مرکز توجه باشند. بحثهایی را که مطرح می شوند را به رشته خود مربوط می کنند و آنها را از دیدگاه رشته خود بررسی و مطرح می کنند.

۷ – آنها اهل بحث و جدل و دشنام‌گویی و استفاده از القاظ توهین‌آمیز جنسیتی هستند.

فرد خودشیفته
فرد خودشیفته

۸ – خودشیفته‌ها از ریاست و رهبری و امر و نهی لذت می‌برند.

۹ – خودشیفته ها به جذابیت ظاهری و لباس پوشیدن خیلی اهمیت می دهند.

۱۰ – بسیار شکننده و حساس هستند. ظاهرن محکم هستند، ولی با یک حادثه و اشتباه به هم میریزند.

۱۱ – به هیچ وجه تحمل نقد را ندارند. هیچ وقت نمی توانید صمیمانه و صادقانه نظر، باور و اعتقاد و حرفش را به نقد بکشید.

۱۲ – مطابق یک تحقیق بیشتر خودشیفته‌ها جوان و مرد هستند.

۱۳ – معتقدند که باید با افراد مهم و معروف در ارتباط باشند.

۱۴ – از مردم تنها به عنوان ستونی برای ارتفا یا تسهیل رسیدن خود به کمال استفاده می‌کنند و به محض ناامید شدن از این رابطه ابزاری، آن را خاتمه می‌دهند.

۱۵ – انتظار دارد که رفتار مردم با او باید با دیگران متفاوت باشد.

فرد خودشیفته
فرد خودشیفته

۱۶ – بر اساس نظریه فروید،‌ ترکیبی از طرد شدن توسط والدین و جستجوی تحسین دیگران، باعث ایجاد صفت خودشیفتگی در هنگام بلوغ می‌شود. یعنی یکی از این دو، به تنهایی برای ایجاد یک خودشیفته کافی نیست.

۱۷ – خودشیفته ها به روابط کوتاه مدت بیشتر علاقه دارند.

۱۸ – دیگران را به عنوان شئی و کالا می بینند. برای انسان، ارزش انسانی قائل نیستند.

۱۹ – خودشیفته ها نسبت به آزار دیگران احساس پشیمانی نمی کنند.

۲۰ – در کارها اصرار می کنند. شما را وادار به کاری می کنند. با گفتن مکرر و تحت فشار قرار دادن شما. کارها را تعقیب می کنند و تا رسیدن به نتیجه نهایی نمی ایستند.

اگر شما این ۲۰ خصوصیت را دارید فرد خودشیفته ای هستید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هفت =

بررسی

با این روش ها تشخیص دهید که عشقتان یک فرد خود شیفته است

با این روش ها تشخیص دهید که عشقتان یک فرد خود شیفته است با این روش ها تشخیص دهید که عشقتان…