شب یلدا در ادبیات فارسی

124
شب یلدا در ادبیات فارسی

شب یلدا در ادبیات فارسی

شب یلدا در ادبیات فارسی

شب یلدا فرا رسید و باز هم بساط شب نشینی.و دور هم بودن پهن شد . یکی از رسومات شب یلدا حافظ خوانی است . رسم زیبایی که ریشه در فرهنگ و ادب کشورمان دارد . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا جایگاه شب یلدا در ادبیات فارسی را بهتر بشناسیم .شب یلدا در ادبیات فارسی

شب یلدا در ادبیات فارسی
شب یلدا در ادبیات فارسی

شب هجرانت ای دلبر ، شب یلداست پنداری *** رخت نوروز و دیدار تو عید ماست پنداری

در اقوال کهن و منابع ادبی پیشینیان ،.شب یلدا را با عناوینی همچون شب زایش خورشید، شب پایان تاریکی و… یاد کرده‌اند. یلدا بلند‌ترین شب سال در اعتدال زمستانی.نیم کره شمالی زمین است . وجود عناصر مختلف تاریخی و فرهنگی در این مناسبت، موجب شده است.تا برخی از شاعران به آن با نگاهی ویژه بپردازند . هزاران سال پیش، دستیابی ایرانیان به.گاه شمار خورشیدی و آگاهی از آنکه اولین شب.زمستان بلندترین شب سال است.آنان را بر آن داشت تا به انتظار طلوع خورشید و سپیده دم بنشینند و از پس.شبی سیاه، شاهد دمیدن دوباره خورشید باشند . شب یلدا در ادبیات فارسی

خورشید ایزد مهر و دوستی.که تاریخ ستایش آن به سال ها قبل از ظهور زرتشت بر می گردد همواره نزد ایرانیان.گرامی بود . با ظهور زرتشت، باورهای ” مهر دینی” با.آئین اهورایی ادغام شد . خورشید.از ایزدان اهورایی قرار گرفت و در کنار اهورا مزدا به نبرد دائمی با اهریمن پرداخت . یلدا واژه سریانی “زبان باستان مردم کلده و آشور” است به معنی زاده شدن.پارسی و ایرانیان باستان اعتقاد داشتند مهر یا خورشید.از دوشیزه باکره ای بنام آناهیتا.در این شب زاده شد . به همین دلیل این شب را جشن گرفته و سده های.متمادی ان را گرامی داشتند . شب یلدا در ادبیات فارسی

شب یلدا در ادبیات فارسی
شب یلدا در ادبیات فارسی

ایرانیان تا تماشای طلوع خورشید بیدارند. آنان از ایزد مهر طلب برکت کرده و آرزو دارند تا زمستان به خوشی پایان یابد. پرتو روشنایی آتش، فرصت تباهی و دروغ را از اهریمن گرفته است . میوه هایی به رنگ خورشید.چون انار و سیب و هندوانه سفره را تزئین کرده اند. سفره مخصوص شب.یلدا “میزد” گسترده شده و میوه های تر و خشک و آجیل مخصوص لرک بر آن قرار دارند. ایرانیان چون همیشه تیرگی اهریمنی.دیرپای شب یلدا را به صبح روشن “اورمزد روز”.می رسانند.

آیین های ملی ایرانیان با شعر و ادب.پارسی آمیخته و کنایات شیرین و تشبیهات و استعارات دل انگیز آن همواره جاودانگی خود را حفظ نموده است . استعاره در لغت.به معنای عاریه خواستن لغتی به جای لغتی.دیگر است . در اصطلاح فارسی بکار بردن واژه ای است به جای واژه دیگر.به علت شباهت یا وجود قرینه – شاعر در تشبیه ادعای همانند دو پدیده را دارد، اما در استعاره ادعای یکسانی آن دو را. این دو ویژگی.استعاره  را هنری تر و خیال انگیزتر از.تشبیه می کند.

شب یلدا در ادبیات فارسی
شب یلدا در ادبیات فارسی

شب یلدا در بسیاری از دست نوشته.های ایرانی الهام بخش بوده و به عنوان.آرایه ای ادبی بکار رفته است. بسیاری از.سخنوران ، بلندی گیسوی یار را به شب یلدا مانند کرده اند :

روز رویش چون بر انداخت نقاب از سر زلف *** گویی از روز قیامت شب یلدا برخاست «سعدی»

اما ادیبانی دیگر دوران فراق و دوری.از معشوق را طولانی و جانفرسا چون.شب یلدا دانسته اند :

نظر به روی تو هر بامداد نوروزیست *** شب فراق تو هر شب که هست یلداییست «سعدی»

در متون ادب و شعر پارسی گاهی.شب یلدا استعاره ای است از دوران.جور و ستم و دوران جدال روشنایی و ظلمت.که البته در پس آن همیشه پیروزی اهورا بر اهریمن قرار گرفته است :

صحبت حکام ظلمت شب یلداست *** نور زخورشید جوی  بو که بر آید «حافظ»

شب یلدا در ادبیات فارسی
شب یلدا در ادبیات فارسی

واضح ترین خطی که سیمای حافظ را از قیافه سایر متفکرین ایرانی متمایز می کند،.آزادی فکر است ” بزرگترین امتیاز بشری ” حافظ  در عصری می زیسته که ریا و تزویر و بی ایمانی.جامعه را فرا گرفته بود. اشعار حافظ سراسر مبارزه با عوام فریبی – تعصب و خرافات است.

 بگذرد این روزگار تلخ تر از زهر *** بار دگر روزگار چون شکر آید

توجه به معنای ابیات غزل نشان می دهد که.حافظ همواره در انتظار تغییر و فرا.رسیدن روزگاری نو بوده است .

در پایان گزیده ای از ابیاتی که شاعران ایران.زمین در آن از “شب یلدا ” الهام.گرفته اند تقدیم می گردد :

همه شبهای غم آبستن روز خراب است *** یوسف روز ، به چاه شب یلدا بیند «خاقانی»

شب یلدا در ادبیات فارسی
شب یلدا در ادبیات فارسی

شب یلداست هر تاری ز مویت ، وین عجب کاری ***  که من روزی نمی بینم ، خود این شب های یلدا را

روز روشن ببرم چون شب یلدا تاریک *** آب شیرین به مذاقم چون می تلخ حرام « ادیب الممالک فراهانی »

چون هوا را تیره گرداند غبار لشکرش *** روز روشن بر ممادی چون شب یلدا بود  « امیر معزی »

دلم به زلف وی از هر طرف که روی نمود *** سیاهی شب یلدا ورا زمام گرفت «  قاآنی »

شب یلدا در ادبیات فارسی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هفده =

بررسی

ساخت رابطه ای محکم و عاشقانه با چند پیشنهاد عالی

ساخت رابطه ای محکم و عاشقانه با چند پیشنهاد عالی ساخت رابطه ای محکم و عاشقانه : ممکن است ب…