نکات و اطلاعات آموزشی در مورد سگ خانگی

203
سگ خانگی

نکات و اطلاعات آموزشی در مورد سگ خانگی

سگ خانگی

نگهداری یک حیوان بویژه یک سگ به همان اندازه که زیبا و سرگرم کننده است می تواند کسالت آور ومشکل آفرین نیز باشد. پس حتما” اطلاعات خود را تکمیل کرده و سپس با علم به وجود مشکلات و عواقب آن ، سگ مناسب را تهیه کنید. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا با نکات و اطلاعات آموزشی در مورد سگ های خانگی آشنا شویم.

سگ ها نیازمند تمرین و بازی با صاحبشان هستند . اگر شما خیلی کار میکنید و وقت کافی ندارید حتی یک لحظه هم به فکر خریدن سگ بویژه سگ خانگی نباشید.

انواع نژاد سگ خانگی

سگ خانگی
سگ خانگی

قبل از هر چیز بهتر است کمی در مورد نژادها بدانید. سگها از نظر اندازه و جثه به سه گروه تقسیم می شوند

۱ – نژادهای کوچک یا آپارتمانی

با خصوصیات اخلاقی متنوع جهت نگهداری در خانه های کوچک و یا آپارتمان مناسب هستند. مانند تریر ها, پودل ,شیتزو , شی هوا هوا ,پیکینز ,داشهوند ، ….. خیلی از نژاد های تریر پر انرژی هستند و نیاز به تمرین زیاد دارند. آنها اغلب بسیار کنجکاو و عاشق ماجراجوئی و گردش در مکان های جدید و ملاقات با سگ های دیگر هستند. بعضی از این نژاد ها ممکن است خیلی عصبی باشند به همین علت شاید نیاز به تعلیم وتربیت داشته باشند، هم چنین این سگ ها خیلی باهوش و از تعلیم لذت می برند.

۲ – نژادهای متوسط یا شکاری

شامل سگهایی هستند با وزن تقریبا” ۱۰ – ۲۵ کیلوگرم که اکثر سگهای شکاری در این دسته قرار می گیرند . این سگها به فضای بیشتری جهت زندگی نیاز دارند مانند دالماسین ، کولی ،…… نژاد متوسط مانند کوکر اسپانیل احتیاج به ۲ ساعت راه رفتن و تمرین در روز دارند.اگر شما صاحب یک سگ نژاد کولی هستید سعی کنید حداقل ۳ ساعت در روز به آن تمرین دهید و ترجیحا در یک فضای باز جائی که بتواند پاهایش را کش دهد ببرید.این سگ ها بسیار باهوش هستند و نیازمند تحرک هستند.

۳ – نژادهای بزرگ

سگهایی مانند جرمن شپهرد ،گریت دین ، دوبرمن ، باکسر، رت وایلرو….. تشکیل می دهند که اغلب جهت نگهبانی از آنها استفاده می شود و به فضای بزرگتری مانند یک حیاط بزرگ یا باغ جهت زندگی نیاز دارند.سگ نژاد بزرگ به اندازه نژاد متوسط نیازمند تمرین روزانه نمی باشد.حدود ۱ ساعت تمرین در روز برای این گروه سگ ها و حداقل نیم ساعت آموزش در روز مفید خواهد بود. سگ سالوکی میتواند یک سگ ایده ال اهلی برای نگهداری باشد ، آنها عاشق راه رفتن هستند اما در منزل می توانند کاملا آرام دراز بکشند و خیلی مودب باشند.

نکات مهم نگهداری سگ

سگ خانگی
سگ خانگی

این ۷ نکته را رعایت کنید و از رابطه ی دوستانه ی بین خود و سگتان لذت ببرید.

۱ – قلاده ای متصل به یک کارت کوچک شامل نام شما , آدرس و شماره تلفنتان به گردن سگ خود ببندید.

۲ – ” اطمینان مطلق وجود ندارد.” حتی یک سگ با وجود داشتن هویت قانونی و کارت شناسایی نباید اجازه داشته باشد بیرون از خانه یا حفاظ باغ برود.

۳ – برای سگ خود محل زندگی مناسبی تهیه کنید.

۴ – سگ خود را به طور مرتب برای اطمینان از سلامتی اش نزد دامپزشک ببرید.

۵ – سگ خود را عقیم کنید.سگ هایی که تحت این عمل جراحی رایج قرار می گیرند عمر طولانی تری خواهند داشت , سالم تر خواهند بود و همچنین عادات غلط کمتری خواهند داشت

۶ – برای سگ خود یک رژیم غذایی متعادل و مغذی تهیه کنید

۷ – به سگ خود تمرینات ورزشی کافی بدهید تا همیشه تناسب اندام داشته باشد.

اهمیت واکسینه کردن سگ خانگی

سگ خانگی
سگ خانگی

با واکسیناسیون عوامل بیماری زای ضعیف یا کشته شده وارد بدن می شوند و بدن را به طور بسیار خفیفی دچار بیماری می کنند. در این هنگام سیستم دفاعی بدن در برابر این عوامل بیماری زا شروع به دفاع می کند و در آینده اگر این عوامل دوباره به سراغ بدن بیایند،سیستم دفاعی آنها را شناخته و براحتی سرکوب می کند.

واکسیناسیون سگ ها شامل واکسن چند گانه و هاری می باشد. باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشیم که در صورت عدم واکسیناسیون به موقع سگ در صورت ابتلای او به یک بیماری، به دلیل شدت بیماری، درمان این بیماری ها بسیار مشکل بوده و این بیماری ها در اغلب موارد منجر به فوت بیمار می گردند.

واکسن هاری در خود ویروس کشته شده بیماری هاری را جای داده است. سگی که واکسن هاری را دریافت می کند حتی در صورت گزش توسط حیوانات هار به این بیماری خطرناک دچار نمی شود.این بیماری بین انسان و سگ مشترک می باشد و در صورت ابتلا، هم برای سگ ها و هم برای انسان کشنده است.

از کجا سگ مناسب تهیه کنیم؟

پرورش دهنده های معتبر با کلینیک های دامپزشکی در ارتباط هستند بدین ترتیب کلینیک های دامپزشکی بهترین منبع جهت خرید سگ می باشند زیرا در آنجا ابتدا شما با نژادهای مختلف و مشکلات نگهداری سگها آشنا می شوید سپس سگ را از نظر سلامتی تایید و در صورت لزوم سگ را واکسینه کرده و داروهای ضد انگل مناسب را تجویز می کنند.ضمناً کلینیک های دامپزشکی تنها مراکز مجاز صدور شناسنامه بهداشتی حیوانات می باشند.

نکات و اطلاعات آموزشی در مورد سگ خانگی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

  • زندگی گرگ ها

    دانستنی های جالب و شنیدنی از زندگی گرگ ها

    دانستنی های جالب و شنیدنی از زندگی گرگ ها گرگ‌ ها یکی از خطرناک ترین موجودات زنده هستند. ا…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 5 =

بررسی

دانستنی های جالب و شنیدنی از زندگی گرگ ها

دانستنی های جالب و شنیدنی از زندگی گرگ ها گرگ‌ ها یکی از خطرناک ترین موجودات زنده هستند. ا…