روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن

281
روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن

روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن

روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن

شطرنج براساس بررسي تاريخي ، نخست در هندوستان پديد آمد و در آن زمان بازي آن بيانگر تدبير در نظام كيهاني بود و اين كه زندگي آدمي بر تدبير استوار است . پديدة شطرنج، از هندوستان به ايران آمد و در دربار ساسانيان جايگاه ويژه‌اي گرفت و از آن جا در سطح زندگي توده‌هاي مردم گسترش يافت.

بالاخره, تاريخچه شطرنج به درستي معلوم نيست و اختراع آن را به يونانيان, روميان, بابليها, سكاها, مصريان, يهوديان, ايرانيان, چينيها و اعراب نسبت داده اند. آنچه كه امروز مقبول است اين كه شطرنج, در اصل, هندي بوده و از آن جا به ايران آمده و از ايران به اعراب منتقل شده و از آن جا به اروپا رفته است. منشأ شطرنج را بازي (چترنگه) دانسته اند كه هنوز هم در هند معمول است. کاربرد شطرنج در زندگی انسان

اين بازي در روزگار نخست پيدايش، به عنوان وسيله تفريح و سرگرمي مطرح بود، ليكن در سير تاريخ از آن در (قمار) بازي استفاده شد، تا آن‌جا كه كاربردي جز (قمار) نداشت. از دربار ساسانيان و جامعه ايران، به دربار حاكمان و جامعه اسلامي عرب منتقل شد و هم‌پاي رقص و باده و غنا، رواج يافت.

جامعه اسلامي، در ابتداي ورود شطرنج، آن را به عنوان فرهنگ مجوس و ويژه آن مي‌شناخت و در نزد مردمان، شطرنج، كاربردي جز قمار و وسيله سرگرمي پادشاهان نداشت و قمار بازي، تنها استفاده‌اي بود كه از آن مي‌شد و در كتاب‌هاي فقهي و تاريخي از شطرنج، به عنوان وسيله قمار ياد شده است. در روزگاري از سرزمين‌هاي عربي، به اروپا انتقال يافت و در آن‌جا نيز، كاربرد آن قمار بود.

روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن
روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن

شطرنج، در رديف نرد بود، تا اين‌كه پس از تشكيل المپيادهاي ورزشي و برگزاري مسابقه‌هاي قاره‌اي و سپس بين‌المللي، شطرنج، از آن‌جا كه فكر و انديشه و تدبير، در آن نقش اساسي داشت از نرد جدا شد و در رديف برنامه‌هاي ورزشي قرار گرفت و موضوعي به طور كامل، جداي از نرد پيدا كرد و رفته رفته، از قمارخانه‌ها بساط شطرنج برچيده شد.

در بررسي فتواها به اين موضوع برمي‌خوريم كه در دوره‌هاي نخست، فقيهان بر حرام بودن معامله و بازي شطرنج، به عنوان وسيله‌اي كه جز در قمار كاربرد ندارد، فتوا داده‌اند و استفاده حلالي براي ان انگاشته نشده است. کاربرد شطرنج در زندگی انسان

در روزگار پسين، كه بازي شطرنج بدون برد و باخت و به عنوان تفريح و سرگرمي مطرح شد. شماري فتوا دادند : بازي با ابزار ويژه قمار، هرچند بدون برد و باخت باشد، حرام است.

اكنون كه شطرنج از رديف ابزار قمار بازي خارج و در رديف ورزش‌هاي مباح قرار گرفته است، دليلي بر حرام بودن آن وجود ندارد.

اگر دليل‌هاي حرام بودن، آن را در برنگرفت، دليل‌ها و اصول اوليه، بر مباح بودن آن حكم مي‌كند و با استناد به اين قواعد، مي‌توانيم بر حلال بودن آن فتوا دهيم. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا با روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن بیشتر آشنا شوید .

آثار و ثمرات شطرنج 

روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن
روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن

تمركز، صبر و پشتكار، تجزيه و تحليل، منطق و توانايي حل مسئله، اعتماد به نفس و خود باوري

شطرنج، گزينه‌اي مناسب و با قدرتي استثنايي براي پرورش ذهن كودكان ماست و آنها را در مواجهه و غلبه بر پيچيدگي‌هاي روزافزون و نيازهاي دهكده جهاني ياري مي‌رساند . شطرنج همچنين ابزار ويژه و موثري در آموزش است . شطرنج ذهن انسان را اعم از دختر و پسر، با استعداد ويژه يا معمولي، ورزشكار يا غير ورزشكار، ثروتمند يا فقير به تساوي به مبارزه مي‌طلبد .

شطرنج مي‌تواند به دانش‌آموزان اهميت برنامه‌ريزي و همچنين پياود تصميم‌گيري را بياموزد. به علاوه تمريني است براي بالا بردن قدرت تمركز دانش‌آموزان. شطرنج بازي قوي همچنين شيوه دستيابي به برد دلپذير و باخت برازنده، تفكر منطقي و موثر، تصميم‌گيري در موقعيت‌هاي دشوار.

شطرنج همچنين مي‌تواند اسباب اعتماد به نفس و خود باوري در كودكان را فراهم آورد اما چنانكه باخت حتي براي قهرمانان جهان نيز اجتناب‌ناپذير است با تكبر و نخوت ميانه‌اي ندارد. شطرنج ابزاري براي آموزش و شكوفايي دانش‌آموزان مستعد نيز به شمار مي‌رود. مسابقات شطرنج موقعيت مناسبي براي مواجهه اين كودكان مستعد با همتايان خود در سنين مختلف است. کاربرد شطرنج در زندگی انسان

چنانچه اكثر مسابقات شطرنج برخلاف ديگر رشته‌هاي ورزشي محدوديت سني براي شركت ندارند.تحقيقات نشان داده است كه مطالعه و يادگيري روشمند شطرنج مي‌تواند سبب رشد فکری كودكان گردد ؛ اسباب تقويت مهارتهاي IQ بالا رفتن شاخ زباني، رياضي و خواندني را فراهم مي‌آورد. مسابقات شطرنجي كه با تعريف محدوديت زماني و با ساعت شطرنج برگزار مي‌شوند بازيكنان را در تصميم گيري سريع و تحت شرايط فشار تمرين مي‌دهند. مهارتي كه مي‌تواند دانش‌آموزان را در فشار مشابه امتحانات مدارس ياري برساند.

شطرنج ابزاري جذاب براي تمرين ذهن و به مبارزه طلبيدن آن است . تمركز لازم در بازي ذهن را حساس‌تر و هوشيارتر كرده و تفكر مناسب را تقويت مي‌كند . در نهايت يكي از مهمترين آثار آن، آموزش تفكر و حل مسايل متغير با ارائه تركيب متنوعي از مسائل پشت سر هم است . با ميليون‌ها احتمال متفاوت در بازي ، بازيكنان بايد هميشه براي رويارويي با موقعيت‌ها و مسائل جديد آماده باشند. آنها نمي‌توانند با به كار بستن يك فرمول ثابت و يا استفاده از حافظه خود اين مسائل را حل كنند. بلكه بايد به قدرت تحليل و محاسبه خود تكيه كرده و با استفاده از قوانين پايه ووضعيت‌هاي نمونه‌وار و ابتكار و خلاقيت خود حركت مناسب را بيابند .

روانشناسی مهارت شطرنج

روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن
روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن

یک فرضیه که برای سالیان متمادی هواداران زیادی دارد ، این است که بازیکنان قدرتمند شطرنج ،هوش و یا حافظه استثنائی دارند. این عقیده نزد شطرنج بازان دارای درجه بالا ( ریتینگ بالا ) کاملا مورد قبول است ولی برای مردم عادی نا امید کننده است . خوشبختانه ، دلایل نسبتا کمی وجود دارد تا این فرضییه را مورد تایید قرار دهد .

در حقیقت ، اکثر پژوهشگران ارتباط ناچیزی بین میزان IQ و درجه بین المللی رسمی یافته اند . از سوی دیگر، به نظرمی رسد که بسیاری از استادبزرگان حافظه فوق العاده ای دارند . آنها بازی های بسیاری را که سال ها پیش بازی کرده اند ، حرکت به حرکت به یاد می آورند و وقتی به آنها یک وضعیت جدید را نشان می دهند ، می توانند آن را با کمترین اشتباه بر روی صفحه شطرنج دوباره بچینند .

با این حال ، نکته جالب توجه در این است که انجام این شاهکار زمانی امکان پذیر است که وضعیت مورد نظر برگرفته از بازی واقعی باشد . وقتی وضعیت تصادفی است ، استاد تنها می تواند مثل یک آماتور عمل کند . به نظر نمی رسد که هوش و حافظه به تنهایی بازیکنان شطرنج شطرنج را از عادی متمایز کند .

دیگر فرضیه این است که استادان شطرنج قدرت شگفت انگیزی در تجسم دارند و می توانند حرکات بسیاری را از قبل پیش بینی کنند تا ببیند صفحه شطرنج درادامه بازی به چه شکل در می آید . در حقیقت ، بازیکنان شطرنج وضعیت های آینده را به معنی تجسم ذهنی جزء به جزء ، تجسم نمی کنند .

همانند این که تصویری از صفحه مورد نظر را در ذهن خود داشته باشد . اما قادر به محاسبه یک سری از حرکات طولانی هستند . برنامه های رایانه ای شطرنج نظیر دیپ بلو و اکنون فریتز قدرت خود را مدیون توانایی همواره رو به رشد محاسبه و تحلیل وضعیت های آینده هستند .

آیا می توانیم مهارت استاد بزرگان را با توانا یی محاسبات آینده توجیه کنیم ؟

شاید تا اندازه ای ، ولی اغلب بازیکنان آماتور را به تعجب وا می دارد که چطور تعدا د کمی از استادان شطرنج در بسیاری از وضعیت ها محاسبه می کنند . د رنقل قولی منسوب به کاپابلانکا ، رتی و سایر استادان ، سوالی پرسیده شد ، چند حرکت را از قبل می توانید پیش بینی کنید ؟ و جواب تعجب برانگیز این بود که تنها یک حرکت ، حرکت صحیح را . در یک بررسی کلاسیک توسط دی گروت در دانشگاه آمستردام ، یافته ها حاکی از این بود که استادان نمی توانند نسبت به بازیکنان ضعیف عمیق تر محاسبه کنند و اغلب اندکی بیشتر واریانت ها را مورد محاسبه قرار می دهند . با این وجود ، آنها تقریبا همیشه حرکات برتر را انتخاب می کنند . کاربرد شطرنج در زندگی انسان

بنابراین ما چگونه توانایی قابل توجه این استادان شطرنج را توجیه کنیم ؟

حافظه آنها عالی است ولی برای وضعیت های شطرنج با معنی . آنها توانایی این را دارند تا محاسبات طولانی را در ذهن خود ( بویژه در آخر بازی ) انجام دهند ولی معمولا این کار را بیش از بازیکنان معمولی انجام نمی دهند . دیدگاه بسیاری از روانشناسان ( برای مثال چیس و سیمون ) این است که بیشترین تفاوت در مهارت های شطرنج در بازیکنان آماتور و استاد در ناحیه الگو شناسی است .

درست مثل هر شخص دارای گواهینامه رانندگی که می تواند به یک « تابلوی ایست » نگاه کرده و به آسانی درک کند که این تابلو به چه معنی است ، بازیکنان شطرنج با مهارت بالا تنها نیاز دارند تا یک نگاه کوچک به وضعیت شطرنج بیاندازند تا بطور دقیق به آن دست یابند . آنها می توانند برای مثال ایده های پوزسیونی شبیه زنجیره های پیاده ای ، خانه های ضعیف و خطوط باز را همراه با احتمالات تاکتیکی شبیه چنگال اسب را ببینند . الگو های مهره ها مثل وضعیت های شاه ضعیف و حمله های رخ ، شناخته و ارزیابی شده اند وقتی بازیکنی تصمیم می گیرد چه حرکتی بهتر است .

زندگی مانند شطرنج

روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن
روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن

زندگی مثل بازی شطرنج است هرچه بیشتر مهره ها رو بشناسی و موقعیت ها رو بهتر درک کنی کمتر فرصتها را از دست می دهی و اگر یک کم تمرکزت بیشتر باشه حتما برد با تو خواهد بود . وقتی آگاهانه وارد محیط مهره ای می شوی مورد هدف قرار گرفته و حذف می شوی ، مانند زندگی که باید مواظب باشی به قلمرو کسی بدون آگاهی وارد نشوی و گرنه …

زندگی شطرنج دنیا و دل است قصه ی پر رنج صدها مشکل است

شاه دل کیش هوس ها میشود پای اسب آرزوها در گل است

فیل بخت ما عجب کج میرود در سر ما بس خیالی با طل است

ما نسنجیده به دنبال وزیر غافل از اینکه حریفی قابل است

مهره های عمر من نیمش برفت مهره های او تمامش کامل است

اما زندگی تنوع بیشتری دارد و قوانین حاکم بر زندگی ما هر روز بیشتر شناخته می شوند و دانشمندان با تحقیقات خود به آنها پی می برند. یکی از شاخه های علوم که توانسته مؤثرترین قوانین حاکم بر زندگی ما را کشف کند علم NLP است. کاربرد شطرنج در زندگی انسان

NLP به معنای “برنامه ریزی عصبی کلامی” است که علمی نو پاست و از عمر بسیاری از شیوه های آن چند سالی پیش نمیگذرد. با این که در گذشته نیز همیشه کسانی بوده اند که قدرت های خود را به طریقه استثنایی به کار می گرفته اند ولی آنچه در ان ال پی تازگی دارد، تحلیل علمی این تجارب و نحوه عملکرد این اشخاص استثنایی و قرار دادن این روش ها در اختیار عموم است.

زندگی مثل بازی شطرنج میمونه!

اگه بلد نباشی همه می خوان یادت بدن

وقتی هم که یاد گرفتی همه می خوان

شکستت بدن…!

زندگی ما آدم ها مثل شطرنج میمونه مثل یک صفحه ی بزرگ شطرنج که در آن مهره ها ی مختلف هر کدام مثل یک بخش از زندگی هستن . سعی کنید از فرصت های زندگی بهره و سود ببرید و وقت خود را به پوچی هدر ندهید .

روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن
روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن

صفحه شطرنج : نماد زندگی. صفحه شطرنج همانا بازی سرنوشت و زندگی است.

مهره شاه : نماد زندگی. چون وقتی مات بشی بازی را باید از اول شروع کرد.

مهره وزیر : نماد آزادی. چون آدم همیشه باید آزاد باشه.

مهره رخ : نماد حق. چون آدم میتونه حق خود را بگیره.

مهره اسب : نماد تندرستی و سلامتی، چون وقتی آدم بدنش سالم باشه خوب میتونه حرکت کنه.

مهره فیل : نماد خوشی و سرحالی . چون وقتی آدم خوش و سرحال باشه مانند فیل است.

مهره پیاده : نماد آبرو. چون وقتی آدم آبرو داشته باشه کسی به اون صدمه نمی زنه.

« امیدوارم در بازی زندگیتان همیشه برنده باشید »

 

 

روانشناسی کاربرد شطرنج در زندگی انسان و آثار آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 11 =

بررسی

راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد با افراد کینه ای

راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد با افراد کینه ای راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد ب…