راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف

129
راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف

راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف

راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف

سلامت دندان‌ها علاوه بر مزایای بسیاری که در جویدن غذا دارند، یکی از اجزای اصلی برای زیبایی چهره فرد به خصوص در هنگام صحبت و خنده به شمار می‌روند. اکثر مردم به نحوی تغییر رنگ و زرد شدن دندان‌ها را تجربه کرده‌اند و به دنبال راه حلی برای سفید کردن دندان خود بوده‌اند. دراین قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک به روش‌های سفید کردن دندان و مسائل ایجاد کننده لک و زردی دندان اشاره خواهیم کرد تا با راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف آشنا شوید.

راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف
راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف

دندان‌های سفیدتر و روشن‌تر می‌خواهید ؟

آیا مرواریدهای سفید شما به دلیل لکه‌های خاکستری یا زرد رنگ درخشش خود را از دست داده‌اند؟ دندان‌ها معمولا به دلیل افزایش سن تغییر رنگ می‌دهند، اما بعضی از غذاها، نوشیدنی‌ها و حتی شستشوی دهان می‌تواند باعث لکه‌دار شدن دندان‌ها شود. راه حل‌های خودساخته می‌تواند به سفید شدن دندان‌ها کمک کرده و اجتناب از موادی که باعث کدر شدن رنگ دندان‌ها می‌شوند نیز از لک شدن بیشتر آن‌ها جلوگیری می‌کند.

خمیر دندان سفید کننده

احتمالا خودتان بتوانید لکه‌های سطحی دندان را پاک کنید. محصولات زیادی (کیت، نوار، خمیر دندان) برای پاک کردن دندان در خانه وجود دارد که ممکن است لکه‌های دندان را روشن کنند. حتی برای این کار برخی درمان‌های قدیمی نیز وجود دارد. محصولات سفید کننده موجود در قفسه داروخانه‌ها، از سفید کننده (بلیچ) ملایم برای سفید کردن دندان‌های زرد استفاده می‌کنند. خمیر دندان‌ها از مواد ساینده و شیمیایی برای پاک کردن لکه‌های سطحی بهره می‌گیرند. برای لکه‌های عمیق، به کمک دندانپزشک نیاز دارید.

راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف
راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف

برای این که دندان هایی سفید داشته باشید، شاید تنها کاری که باید انجام دهید، مراجعه به آشپزخانه باشد. با افزودن برخی مواد غذایی به رژیم غذایی خود می توانید به درخشش و سفیدی دندان ها کمک کنید. در ادامه با برخی از این مواد غذایی و چند نمونه که باید از مصرف آنها پرهیز کنید، بیشتر آشنا می شویم.

گل کلم

سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم و بروکلی هنگامی که خام مصرف می شوند، دارای فواید سفیدکننده هستند. جویدن این سبزیجات به طور معمول دشوار است و هنگامی که در تلاش برای انجام این کار هستید، به از بین رفتن لکه های سطحی روی دندان ها کمک می شود. هر چه مدت زمان جویدن بیشتر طول بکشد، بزاق بیشتری در دهان تولید می شود، که به تجزیه لکه ها کمک می کند.

 توت فرنگی

توت فرنگی حاوی اسید مالیک است که به تبدیل کربوهیدارت ها به انرژی برای عضلات کمک می کند. حفظ میزان مناسب از اسید مالیک برای سلامت و قدرت دندان ها ضروری است، زیرا اسید می تواند لکه های سطحی روی دندان ها را از بین ببرد.

راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف
راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف

روش های مختلفی برای بهره‌مندی از آثار سفیدکننده توت فرنگی وجود دارند که از آن جمله مخلوط کردن توت فرنگی با جوش شیرین برای شکل گیری یک خمیر سفیدکننده و مسواک کردن دندان ها با آن است. استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید بلافاصله پس از استفاده از این خمیر برای کمک به پاکسازی اسید مالیک باقیمانده و تقویت دندان ها توصیه می شود. اگر به توت فرنگی علاقمند نیستید، اسید مالیک در سیب، شلیل، گیلاس، موز، هلو و لیچی نیز یافت می شود.

پنیر و ماست

اگر در پی دندان هایی سفید و لبخندی زیبا هستید، لبنیات بیشتری را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید. هماند بروکلی، محصولات لبنی مانند پنیر و ماست به ترشح هرچه بیشتر بزاق کمک می کنند، که به تجزیه لکه های روی مینای دندان کمک می کند. با این وجود، پنیر بر خلاف بروکی به واسطه دارا بودن اسید لاکتیک، که مشابه با اسید مالیک است، از یک اثر سفیدکننده اضافی برخوردار است.

دانه ها و مغزهای خوراکی

از لحاظ ساختاری، دانه ها و مغزهای خوراکی به عنوان یک لایه بردار برای دندان ها عمل می کنند. بافت ساینده دانه آفتابگردان، بادام، گردو، و بادام هندی می تواند به پاکسازی لکه ها از روی مینای دندان و سفید کردن آنها کمک کند. افزون بر این، مغزهای خوراکی به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کنند و از این رو، میان وعده ای فوق العاده محسوب می شوند.

راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف
راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف

آناناس

آناناس حاوی بروملین، آنزیمی که اغلب برای کاهش التهاب استفاده می شود، است. این آنزیم در فعالیت پروتئین های روی مینای دندان اختلال ایجاد می کند، لکه های را تجزیه می کند و به تغییر رنگ کمک می کند. هنگامی که پروتئین ها شکسته شدند، بزاق دهان به طور طبیعی لکه های را از بین برده و درخشش بیشتری به دندان ها در مقایسه با گذشته می بخشد. آناناس از نسبت گلوکز به فروکتوز متعادل بهره می برد، که آن را به راه حلی شیرین که همچنان در سمت سالم‌تر قرار دارد، تبدیل می سازد.

پیاز

اگرچه به واسطه ایجاد بوی نامطبوع در دهان از هواداران بسیاری برخوردار نیست، اما پیاز از ترکیبات گوگردی سود می برد، که از شکل گیری پلاک ها رو و بین دندان ها جلوگیری می کند. اگر قصد دارید از فواید پیاز برای درخشش و سفیدی بیشتر دندان های خود استفاده کنید باید آن را به صورت خام مصرف کنید.

کرفس

کرفس (به همراه هویج) دارای محتوای آب بالایی هستند که به تقویت لثه ها و از بین بردن بقایای مواد غذایی کمک می کند. ساختار سخت کرفس به لایه برداری از روی دندان ها کمک می کند و از این رو، در نابودی لکه های سطحی موثر است. البته برای بهره‌مندی از این فواید باید کرفس را نیز به صورت خام مصرف کنید .

پرهیز کنید !

 

نوشیدنی های اسیدی

قهوه حاوی کافئین است که اثر مضری بر دندان ها دارد. نوشیدنی های اسیدی مثل قهوه، چای، و سودا تعادل pH دهان را بر هم می زنند و به سطح مینای دندان آسیب وارد می کنند. به طور ویژه، سودا نوشیدنی خطرناکی است زیرا محتوای قند بسیار بالا و حالت کربناتی آن می تواند فرسایش مینای دندان را موجب شده و به سوراخ شدن دندان منجر شود. اگر به مصرف این نوشیدنی ها در طول روز علاقمند هستید، نوشیدن آب فراوان برای از بین بردن اثر آنها یا جویدن سبزیجات ترد برای ترشح بزاق بیشتر را فراموش نکنید.

راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف
راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف

شراب قرمز

پس از مصرف شراب قرمز احتمالا بلافاصله متوجه ایجاد لکه هایی روی دندان های خود شده اید. رنگ قرمز تیره شراب به همراه تانن موجود در آن، روی سطح دندان ها می نشیند، مینای دندان را لکه دار کرده و حالتی کدر به دندان ها می بخشد.

چاشنی های تیره

مایعات تیره مانند سرکه بالزامیک، سس سویا، و دیگر چاشنی های رایج مورد استفاده می توانند به دندان ها رنگی ارغوانی ببخشند. به منظور جلوگیری از بروز این شرایط می توانید چاشنی هایی سبک‌تر مانند سرکه برنج یا روغن زیتون را استفاده کنید.

راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف
راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف

سس قرمز

سس هایی که بر پایه گوجه فرنگی شکل گرفته اند، به واسطه رنگ قرمز روشن خود و سطح اسیدیته بالا، دندان ها را در برابر لکه ها آسیب پذیر می سازند. برای مقابله با این شرایط می توانید در کنار سس های پاستا از سبزیجات ساینده مانند بروکلی و گل کلم استفاده کنید تا از اثر گوجه فرنگی بر دندان های خود پیشگیری کنید.

راهکارهایی برای داشتن دندان هایی سفید و شفاف نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − نه =

بررسی

طرز تهیه کمپوت توت فرنگی به همراه تمام فوت و فن های آن

طرز تهیه کمپوت توت فرنگی به همراه تمام فوت و فن های آن فصل تابستان در راه است. به همین جهت…