دیر شام خوردن چه عوارض و مضراتی دارد

196
دیر شام خوردن

دیر شام خوردن چه عوارض و مضراتی دارد

دیر شام خوردن چه عوارض و مضراتی دارد

افراد پر مشغله معمولاً زمان خوردن شام خود را به انتهای شب موکول می‌کنند ؛ اما آیا این کار به سلامت فرد لطمه می‌زند؟ پاسخ منفی است . دیر شام خوردن هیچ تأثیری بر سلامت ما ندارد؛ اما تنها چیزی که اهمیت دارد میزان کالری دریافتی بدن در ساعات پایانی شب است. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا ببینیم دیر شام خوردن اصلا چه عوارض و مضراتی دارد ! 

کالری‌ زمان نمی‌شناسد

دیر شام خوردن
دیر شام خوردن

این افسانه از یک باور بسیار قدیمی که می‌گوید «شما باید تا دو ساعت قبل از خواب غذا خوردن را متوقف کنید»  سرچشمه می‌گیرد . آیا تابه‌حال یک متخصص شناخته‌شده به این موضوع اشاره کرده است؟ خیر. چه شما ساعت ۷ شب شام بخورید و چه ۹ شب، هیچ فرقی نمی‌کند. همان‌طور که گفتیم کالری‌ها زمان نمی‌شناسند. چه زود شام بخورید و چه دیر، شما درنهایت به یک اندازه کالری خواهید سوزاند و بدن شما هم دقیقاً به یک‌شکل این کالری‌ها را هضم خواهد کرد.

به دلایل زیر شام تان را زود بخورید

 

۱ – شام دیر وقت منجر به پرخوری شوند

دیر شام خوردن
دیر شام خوردن

این تصور نیز با این باور در پیوند است که افراد به هنگام غذا خوردن در ساعات پایانی شب تمایل بیشتری به مصرف کالری دارند. دیر شام خوردن با چاقی در پیوند است، زیرا اگر شما تا دیروقت برای شام خوردن منتظر بمانید، احتمالاً به پرخوری ترغیب خواهید شد. درنتیجه ممکن است که به سراغ وعده‌های غذایی پرحجم و خارج از کنترل بروید. یا اینکه بعد از شام یک دسر فوق‌العاده سنگین مصرف کنید. دقت کنید، این غذاست که باعث چاقی شما می‌شود، نه دیر غذا خوردن. اگر قرار است که دیروقت شام بخورید، وعده‌های غذایی خود را از قبل برنامه‌ریزی کرده و به خودتان اجازه‌ی پرخوری بیش‌ ازحد را ندهید.

۲ – دیر شام خوردن باعث پرهیز شما از صبحانه شود

دیر شام خوردن
دیر شام خوردن

یکی دیگر از اتفاقاتی که ممکن است به هنگام دیر شام خوردن رخ دهد این است که فرد در صبح روز بعد همچنان احساس سیری دارد. درنتیجه او از خوردن صبحانه صرف‌نظر می‌کند. همان‌طور که می‌دانید صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی یک روز است و مطالعات بی‌شماری این واقعیت را تأیید کرده‌اند. یک صبحانه‌ی سالم به کاهش میزان گرسنگی شما در طول روز کمک کرده و انرژی لازم را در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر از خوردن صبحانه صرف‌نظر کنید در هنگام نهار میل بیشتری به غذا پیدا کرده و مجدداً کالری‌های بیشتری را مصرف خواهید کرد؛ بنابراین حتی اگر دیروقت شام می‌خورید و با احساس سیری از خواب بیدار می‌شوید، حتماً یک صبحانه‌ی سبک نظیر یک تکه میوه همراه با چند عدد خشکبار و یا یک لیوان شیر را فراموش نکنید.

۳ – دیر شام خوردن موجب سوزش معده می‌شود

دیر شام خوردن
دیر شام خوردن

سوزش معده‌ یا قلب نوعی حس گرفتگی در سینه، درست پشت قفسه سینه، است که ممکن است با خم شدن یا دراز کشیدن بدتر شود. به گفته‌ی متخصصان، یکی از راه‌های جلوگیری از ایجاد این سوزش، پرهیز از خوردن وعده‌های غذایی حجیم و پرچرب در ساعات پایانی شب است. خوردن شام در ساعات اولیه‌ی شب به دستگاه گوارش شما زمان کافی برای هضم غذا را داده و خطر افزایش اسید معده و برگشت اسید به مری را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

این اتفاق که متخصصان آن را با عنوان رفلکس اسید معده می‌شناسند، معمولاً با سوزش معده و قلب همراه است. دراز کشیدن پس از خوردن غذا سوزش معده و برگشت اسید را بیشتر می‌کند. به همین دلیل وجود چند ساعت فاصله‌ی زمانی بین خوردن غذا و دراز کشیدن می‌تواند در کاهش سوزش معده بسیار موثر باشد.

۴ – دیر شام خوردن خواب را مختل می‌کند

دیر شام خوردن
دیر شام خوردن

سوزش معده‌ای که درنتیجه‌ی خوردن غذا در ساعات پایانی شب باشد، مانع خواب آرام ما در طول شب می‌شود. دل‌درد نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که هنگام خواب برای فردی که دیروقت شام خود را میل کرده است به وجود می‌آید.

مصرف بیش‌ازحد مایعاتی مانند آب، نوشابه، شیر یا حتی غذاهای آب‌دار مانند سوپ باعث می‌شود شما مجبور شوید در طول شب چندین بار برای خالی کردن مثانه‌ی خود از خواب بیدار شوید، اما توجه داشته باشید که رفتن به رختخواب با معده‌ی خالی و با گرسنگی نیز به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و این موضوع نیز می‌تواند به‌نوبه‌ی خود در خواب اختلال ایجاد کند.

۵ – کمک به کنترل وزن

دیر شام خوردن
دیر شام خوردن

در ساعات پایانی روز، معمولاً افراد میل به خوردن غذاهای پرکالری و از لحاظ غذایی کم ارزش دارند که عموماً هم در خوردن آن‌ها زیاده‌روی می‌کنند.

همچنین اگر شما در طول روز وعده‌ای را حذف کرده باشید یا خوردن شام را به تأخیر اندازید، برای سیر شدن خود حجم بیشتری غذا می‌خورید و در نتیجه کالری بیشتری دریافت می‌کنید. همه این موارد زمانی که با حذف وعده بعدی – یعنی وعده صبحانه – همراه شود، منجر به عکس‌العمل بدن شما به هورمون انسولین ترشح‌شده می‌شود که نتیجه آن افزایش ذخیره‌های چربی در بدن و اضافه‌وزن خواهد بود.

۶ – انرژی بیشتر

دیر شام خوردن
دیر شام خوردن

شروع روز با یک صبحانه خوب و کامل و خوردن وعده‌های مقوی در طول روز نه تنها میزان انرژی شما را افزایش می‌دهد، بلکه عملکرد مغز و اعصاب را نیز بهبود می‌بخشد، اما به تعویق انداختن وعده‌های غذایی نه تنها انرژی شما را کاهش می‌دهد، بلکه باعث پایین آمدن قند خون شما نیز می‌شود و احساس خستگی و کسلی را برای شما ایجاد می‌کند. برای پیشگیری از چنین وضعیتی، سعی کنید وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌های خود را به موقع و منظم مصرف کنید.

یکی دیگر از دلایل افزایش انرژی ناشی از خوردن شام در ساعات اولیه شب، آرامش بیشتری است که فرد هنگام خواب تجربه می‌کند. خواب آرام شب قبل، باعث افزایش انرژی در روز بعد شده و انگیزه فرد برای ورزش و کنترل وزن بیشتر می‌شود.

چند راهکار برای کاهش میل به خوردن در ساعات پایانی شب

دیر شام خوردن
دیر شام خوردن

– درست پس از شام دندان‌های خود را مسواک بزنید. این کار هم برای بهداشت دهان و دندان شما مناسب است، هم مزه خمیردندان طعم غذاهایی که بعد از آن خورده می‌شود را تغییر می‌دهد و در نتیجه میل به خوردن غذا را کاهش می‌دهد.

– دم نوش‌های گیاهی بنوشید. اگر دوست دارید هنگام تماشای تلویزیون یا گشت و گذار در اینترنت یک چیزی بخورید، دم نوش گیاهی بنوشید. با این کار هم به اصطلاح دهانتان مشغول است، هم کالری اضافی وارد بدن خود نمی‌کنید و هم از خواص متعدد دمنوش‌های گیاهی بهره‌مند می‌شوید.

– برای صرف شام زمان تعیین کنید و حتی می‌توانید ساعت خود را کوک کنید تا مثلاً یک ساعت قبل از ساعت ۷ شب به شما یادآوری کند که برای خوردن شام خود یک ساعت دیگر بیشتر فرصت ندارید.

– برنامه غذایی خانواده را در صورت لزوم تغییر دهید. شاید لازم باشد به دلیل مشغله کاری اعضای خانواده، از قبل برای نوع و ساعت شام برنامه‌ریزی کنید.

 

دیر شام خوردن چه عوارض و مضراتی دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

بررسی

آموزش تصویری تهیه املت فنجانی صبحانه ای لاکچری

آموزش تصویری تهیه املت فنجانی صبحانه ای لاکچری در این بخش از آشپزی مجله اینترنتی بیرکلیک ق…