آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان

168
آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان

آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان

جهت یابی در شب

وقتی در کوهستان، جنگل، دشت.یا بیابان گم شده باشید، با دانستن جهت‌های جغرافیایی، می‌توانید به مکان مورد نظرتان برسید. همچنین یافتن قبله برای نماز خواندن و ذبح حیوانات.، فعالیت های کوهنوردان ، نظامیان ، جنگل‌بانان و … هم به دانستن.روش‌های جهت‌یابی نیازمندند. با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان را با هم مرور کنیم .

آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان
آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان

مقدمه :

بدون داشتن GPS یا قطب‌نما، ابزار.اصلی شما برای جهت یابی در شب بوسیله ستارگان خواهد بود. هرچند امروزه تکنولوژی کار شما را راحت کرده است، اما هنوز هم دانستن.جهت یابی با ستارگان لذت‌بخش و مفید است. شما می‌توانید چهار جهت اصلی.را با یادگیری محل تعدادی از ستارگان و صورت‌های فلکی و یا.با انتخاب یک ستاره و دنبال‌کردن حرکتش، تشخیص دهید.

ستاره قطبی یا ستاره شمال

ستاره قطبی.نورانی‌ترین ستاره صورت فلکی خرس کوچک (دب اصغر) است. این ستار در دم این خرس قرار گرفته است . علت نام‌گذاری ستاره قطبی بر روی این ستاره، اختلاف تنها چند درجه‌ای آن.با قطب شمال سماوی است که باعث.شده تا از دید ما این ستاره در آسمان هیچ حرکتی نداشته باشد. (احتمالا بسیاری از شما عکس‌های.ردستاره‌ای را دیده‌اید که در آن تمامی ستارگان کمانی از یک دایره را تشکیل داده‌اند.و تنها یک ستاره است که در جای خود.باقی مانده که همان ستاره قطبی است.) خلاصه اینکه اگر رو به این ستاره بایستیم دقیقا روبروی.ما سمت شمال خواهد بود . حالا چطور این ستاره را در آسمان شب پیدا کنیم ؟

صورت های فلکی خرس ها و ذات الکرسی

آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان
آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان

اگر با دقت به آسمان نگاه کنید میتوانید.صورت فلکی خرس ها را مشاهده کنید . دو گروه هفت تایی از ستارگان.که هر گروه شبیه یک ملاقه است !. اگر دو ستاره انتهایی که دهانه.ملاقه هستند را تقریبا پنج برابر ادامه دهیم به ستاره قطبی میرسیم . روش دیگر.پیدا کردن ستاره قطبی ، استفاده از صورت فلکی ذات ‌الکرسی میباشد که.شامل ۵ ستاره است که به شکل W یا M قرار گرفته‌اند. هرگاه ستاره.وسط W (رأس زاویه‌ی وسطی) را حدود ۵ برابرِِ « فاصله‌ آن نسبت به ستاره هایvاطراف » به سوی جلو ادامه دهیم، به ستاره قطبی می‌رسیم.

صورت های فلکی ذات الکرسی وvدبّ اکبر نسبت به ستاره‌ قطبی تقریبا رو به ‌روی یکدیگر، و دور ستاره قطبی.خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخند. این دو صورت فلکی هیچ‌گاه غروب نمی‌کنند. این دو همیشه در یک شب صاف قابل رؤیت اند. ولی اگر یکیvاز آن‌ها پشت کوه پنهان بود، با دیگری می‌توان ستاره قطبی را یافت. فاصله‌ی.هر کدام از این دو صورت فلکی تا ستاره قطبی تقریباً برابر است .

 

موقعیت ستاره قطبی :

همان طور که میدانید زمین دور.محوری فرضی که از شمال و جنوب کره‌ی زمین می‌گذرد می‌چرخد. این چرخش زمین موجب می‌شود که ما تصور کنیم همه‌ی ستاره‌های.آسمان حول محوری می‌چرخند ، که در محل محور گردش آنها ستاره قطبی می‌درخشد.ستاره پرنوری که در راستای محور گردش زمین قرار داد، و بدین دلیل در آسمان ثابت به نظر می‌رسد.هر چه از استوا به سوی قطب.شمال برویم، ستاره قطبی در آسمان بالاتر دیده می‌شود. یعنی ستاره قطبی در.استوا (عرض جغرافیایی ۰ درجه) تقریبا در افق دیده می‌شود، و در قطب شمال ( عرض جغرافیایی ۹۰ درجه ) تقریباً بالای سر .

جهت‌یابی با هلال ماه

آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان
آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان

اگر به دلیل وجود ابر.یا درختان نمی‌توانید ستاره‌ها را ببینید، می‌توانید.از ماه برای جهت‌یابی استفاده کنید . ماه به شکل هلال باریکی تولد می‌یابد، و در نیمه‌های ماه قمری به قرص کامل تبدیل می‌شود،.و سپس در جهت مقابل هلالی می‌شود. در.نیمهٔ اول ماه‌های قمری قسمت خارجی ماه (تحدب و کوژی ماه،.برآمدگی و برجستگی ماه) مانند پیکانی جهت غرب را نشان می‌دهد. در نیمهٔ دوم ماه‌های قمری، تحدب ماه به.سمت مشرق است . اگر خطی از بالای هلال.به پایین آن وصل کنیم و ادامه دهیم، در نیمهٔ اول ماه قمری شکل.p و در نیمهٔ دوم شکل q خواهد داشت.

کره ماه در نیمهٔ اول.ماه‌های قمری پیش از غروب آفتاب طلوع می‌کند، و در نیمهٔ دوم.پس از غروب، تا پایان ماه که پس از نیمه‌شب طلوع می‌نماید . پیدا کردن جنوب توسط ماه: اگر خطی فرضی میان.دو نوک تیز هلال ماه رسم کرده و آن را تا زمین.ادامه دهید، تقاطع امتداد این خط با افق، نقطه جنوب را نشان.می‌دهد. این روش جهت‌یابی چندان دقیق نیست، ولی حداقل راه‌نمایی تقریبی را فراهم می‌سازد. در زمان قرص.کامل نمی‌توان از این روش استفاده کرد. وقتی.ماه به صورت قرص کامل است، می‌توان به کمک حرکت ظاهری.ماه (که از مشرق به طرف مغرب است) جهت‌یابی کرد .

آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان
آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان

 

دنبال کردن حرکت ستارگان

ابتدا ستاره ای نسبتا پر.نور را که در نوک کوه یا نوک دختی دیده میشود را انتخاب کنید . منظور از نوک کوه یا درخت یک علامت است که بتوانید محل فعلی ستاره را مشخص کنید . همچنین.می‌توانید از دو شاخص زمینی استفاده کنید که یکی.برای محل قرارگیری خودتان باشد و نوک دیگری درست روی ستاره.مورد نظر قرار داشته باشد . حال صبر کنید تا ستاره اندکی از محل خود جابجا شود . حرکت وضعی.زمین از غرب به شرق باعث می‌شود که ستارگان در طول یک.شب از سمت شرق آسمان به غرب در حرکت باشند. اینگونه.با مشاهده نحوه حرکت ستاره‌ای که انتخاب کرده‌اید می‌توان به جهت جغرافیایی آن بخش از آسمان پی برد.

اگر ستاره به سمت بالا.حرکت کند، رو به شرق ایستاده‌اید . اگر ستاره به سمت.پایین برود، آن جهت غرب را نشان می‌دهد . اگر ستاره به سمت چپ جابجا شود، رو به شمال ایستاده‌اید.و اگر حرکت ستاره به سمت راست باشد، ستاره در سمت جنوب قرار گرفته است.

آموزش جهت یابی در شب به کمک ستارگان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هفده =