تاریخچه ال کلاسیکو به همراه تصاویر خاطره انگیز آن

107
تاریخچه ال کلاسیکو

تاریخچه ال کلاسیکو به همراه تصاویر خاطره انگیز آن

تاریخچه ال کلاسیکو

ال کلاسیکو (به اسپانیایی: El Clásico)، که به نام‌های دیگری مثل ال دربی اسپانول، ال دربی، ال سوپرکلاسیکو و ال کلاسیک به مسابقه فوتبالی گفته می‌شود که بین دو تیم رئال مادرید، بارسلونا برگزار می‌شود. رقابت بین این دو تیم از این ناشی شده است که دو شهر مادرید و بارسلونا دو شهر بزرگ اسپانیا بوده، و این در حالی است که دو باشگاه موفق‌ترین و محبوب‌ترین باشگاه‌های کشور هستند. این مسابقه، یکی از بزرگترین مسابقه‌های فوتبال در جهان است که هر سال صدها میلیون نفر از کشورهای مختلف شاهد برگزاری آن می‌باشند.

با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا با تاریخچه و لحظات عجیب و خاطره انگیز این دربی اسپانیایی آشنا شویم.

تاریخچه

در دوران دیکتاتوری فرانکو بر تمام نمادها و نشانه‌های فرهنگی و قومیتی مهر بطلان زده شده و دستور داده شد که سخن گفتن به جز زبان اسپانیایی ممنوع شود، این اقدام فرانکو اعتراض اقلیت‌ها و اقوام ساکن در مناطق مختلف اسپانیا را به دنبال داشت. در آن هنگام بود که باشگاه بارسلونا که در منطقه کاتالونیا بود به عنوان نماد اعتراض معرفی شد. بارسلونا برای کاتالونیایی‌ها بیش از یک باشگاه بود، مانوئل واسکز نویسنده و روزنامه‌نگار صاحب نام اسپانیایی می‌گوید که بهترین راهی که کاتالونیایی‌ها ابراز وجود می‌کردند و مخالفت خود را با حکومت فرانکو اعلام می‌کردند، این بود که به جمع هواداران باشگاه بارسلونا بپیوندند.

تاریخچه ال کلاسیکو
تاریخچه ال کلاسیکو

این برای آن‌ها بهتر از پیوستن به گروه‌های زیر زمینی و مخالف دولت بود. در مقابل به رئال مادرید به عنوان نماد و آیینه تمام نمای دولت تمامیت خواه و فاشیست فرانکو نگاه می‌شد و به تیم پادشاهی شهرت یافته بود. همین مساله باعث شد تا رویارویی‌های دو تیم به نوعی رنگ و بوی سیاسی به خود گیرد و فراتر از یک بازی فوتبال باشد. در ابتدای دهه‌ی ۵۰ بود که رقابت بین رئال مادرید و بارسلونا بسیار بیشتر از قبل شد. زمانی که آلفردو دی‌استفانو در تیم میلوناریوس بسیار خوش درخشید و توجه هر دو باشگاه بزرگ اسپانیا را به خود جلب کرد.

هر دو باشگاه قصد خرید ستاره‌ی آرژانتینیِ آن روز‌های جهان فوتبال را داشتند (دی‌استفانو در سال ۱۹۵۷ تغییر ملیت داد و در ۳۱ بازی با لباس تیم ملی اسپانیا به میدان رفت و طی این مدت ۲۳ گل نیز برای اسپانیا به‌ثمر رساند). پس از کشمکش‌ها و تلاش‌های فراوان، سرانجام دی‌استفانو که گمان می‌رفت به بارسلونا خواهد پیوست.

آمار ال کلاسیکو

رئال و بارسا ۲۳۰ بار در بازیهای رسمی مقابل هم قرار گرفته اند که حاصلش ۹۲ برد برای سفیدها، ۴۸ تساوی و ۹۰ برد برای ابی و اناری هاست. رئال در خانه ۴۸ برد کسب کرده ، ۲۲ بازی مساوی شده و کاتالان ها ۲۱ بار در زمین رئال پیروز شده اند. هیچ تیمی در طول تاریخ به عنوان میهمان بیش از بارسا در برنابئو پیروز نشده است.

دوئل ها

اگر مسی و راموس امشب بازی کنند برای ۲۹مین بار در ال کلاسیکوها مقابل هم قرار می گیرند که رکورد ۲۸ تقابل راموس و ژاوی شکسته خواهد شد. رکورد تاریخ در اختیار زوج ژاوی – کاسیاس با ۳۶ تقابل است.

کریستیانو رونالدو – لیونل مسی

تاریخچه ال کلاسیکو
تاریخچه ال کلاسیکو

آنها بهترین بازیکنان جهان هستند اما هیچ‌وقت با یکدیگر دوست نخواهند بود. وقتی کریستیانو رونالدو و لیونل مسی با یکدیگر روبه‌رو می‌شوند، تنها در ابتدای بازی به یک دست دادن ساده با هم اکتفا می‌کنند اما در طول سال رقابت (بخوانید دشمنی) آنها همیشه بحث اول مطبوعات است. فوتبال امروزه عصری را می‌گذراند که به رونالدو و مسی خلاصه شده است. دو بازیکنی که فاصله زیادی با دیگر فوتبالیست‌ها دارند باید بیش از هر بازیکن دیگری قدردان هم باشند. هر زمان که رونالدو برای تیمش هت‌تریک می‌کند، مسی در بازی بعد سعی می‌کند برای بارسلونا هت‌تریک کند و یا حتی بیش از سه گل بزند. نتیجه فوق‌العاده بوده و کافی است آمار گلزنی این دو بازیکن را با دیگر بازیکنان بزرگ دنیا مقایسه کرد.

تاریخچه ال کلاسیکو

گاهی اوقات در ال کلاسیکو بازیکنان رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهند که جنجال برانگیز است. در ادامه به آن ها اشاره می شود.

۱۹۹۷

تاریخچه ال کلاسیکو
تاریخچه ال کلاسیکو

بازی رفت سوپرجام با پیروزی دو بریک بارسلونا برابر مادرید به پایان رسید. این دیدار یکی از بازی های تاریخی دو تیم بود چون یک هوادار فندکی به سمت روبرتو کارلوس پرتاب کرد که به سر او خورد. در بازی برگشت مادرید چهار بر یک پیروز شد.

۱۹۹۹

تاریخچه ال کلاسیکو
تاریخچه ال کلاسیکو

رائول گونسالس در دقیقه ۸۶ گل مساوی را برابر آبی اناری ها به ثمر رساند و ازهواداران بارسا خواست سکوت کنند. مهاجم شماره هفت سفیدپوشان ۲۹ داربی را تجربه و ۱۱ بار دروازه آبی اناری ها را باز کرد.

۲۰۰۰

تاریخچه ال کلاسیکو
تاریخچه ال کلاسیکو

لوییس فیگو پس از پنج سال دوباره به نوکمپ بازگشت. این هافبک پرتغالی از بارسلونا به مادرید پیوسته بود. بازیکن مادرید به شدت در نوکمپ هو شد و فیگو نسبت به آن چنین واکنشی نشان داد. سفیدپوشان دو برصفر مغلوب بارسا شدند.

۲۰۰۲

تاریخچه ال کلاسیکو
تاریخچه ال کلاسیکو

زمانی که فیگو در حال ضربه از روی نقطه کرنر بود اشیا زیادی به سمتش پرتاب شد که سر خوک یکی از آن ها بود. به همین دلیل بازی برای دقایقی متوقف شد. کمیته انظباطی، بارسا را از دو بازی خانگی محروم کرد اما این محرومیت هرگز اجرا نشد.

۲۰۰۳

تاریخچه ال کلاسیکو
تاریخچه ال کلاسیکو

لوییس انریکه و زین الدین زیدان سرمربیان کنونی بارسلونا و مادرید در این سال در ال کلاسیکو با یکدیگر درگیر شدند. هافبک فرانسوی دستش را بر دهان انریکه گذاشت.

۲۰۱۰

تاریخچه ال کلاسیکو
تاریخچه ال کلاسیکو

پیکه پس از پنج گله شدن مادرید در برنابئو این حرکت را انجام داد.

تاریخچه ال کلاسیکو به همراه تصاویر خاطره انگیز آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + نوزده =