از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید

638
از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید

از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید

از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید

عفونت مننژیت اغلب در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان اتفاق می افتد. همچنین در معرض خطر افراد مسن و افرادی که مشکلات سلامتی طولانی مدت، مانند ضعف سیستم ایمنی می باشد.

دو نوع مننژیت وجود دارد :

مننژیت ویروسی نسبتا شایع است. این معمولا بیماری جدی ایجاد نمی کند. در موارد شدید، می تواند تب و تشنج شود.

مننژیت باکتریایی است به عنوان شایع نیست، اما بسیار جدی است. این نیاز به حق دور درمان می شود برای جلوگیری از آسیب مغزی و مرگ است.مننژیت (Meningitis)، التهاب و عفونت پرده مغزی است . التهاب توسط عفونت مایع اطراف مغزی و نخاعی بوجود می آید . از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید؟ با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا اطلاعات لازم را در اختیارتان بگذاریم.

از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید
از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید

علل بیماری مننژیت :

– باکتری

– ویروس

– قارچ

– تحریکات شیمیایی

– حساسیت به دارو

– سرطان ها

– آسیب جسمی

علائم بیماری :

– تب و لرز

– تغییرات ذهنی

– تهوع و استفراغ

– حساسیت به نور

– سردرد شدید

از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید
از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید

– سفتی گردن

– بی قراری

– برآمدگی استخوان جمجمه

– کاهش هوشیاری

– تحریک پذیری کودکان

– تنفس سریع

– قوس سر و گردن به عقب

 

نکته : مننژیت باکتریایی کشنده است. در موارد غیر کشنده، معلولیت دائمی می دهد و شامل قطع عضو و یا زخم شدید می باشد .

انواع مننژیت

 

مننژیت باکتریایی :

نیاز به بستری کردن فوری در بیمارستان دارد. بسیار خطرناک و کشنده می باشد. هنگامی که باکتری وارد خون شود، باعث تخریب دیواره عروق خونی می شود و موجب خونریزی در پوست و اعضای داخلی می شود.

علائم شامل :

تب، خستگی، تهوع، سردی دست ها و پاها، لرز سرد، درد شدید عضلات و مفاصل، درد سینه و یا شکم، تنفس سریع، اسهال و در مراحل بعدی بثورات پوستی است.

این نوع مننژیت، در کمتر از چند ساعت فرد را از پا درمی آورد. در موارد غیر کشنده، معلولیت دائمی می دهد و شامل قطع عضو و یا زخم شدید می باشد.

علائم مننژیت باکتریایی بعد از ۳ تا ۷ روز ظاهر می شود.

از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید
از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید

در نوزادان تازه متولد شده ممکن است علائمی همچون :

تب، سردرد و سفتی گردن وجود نداشته باشد و یا به سختی متوجه این علائم شویم.

نوزادان مننژیتی ممکن است دارای علائم زیر باشند :

غیرفعال، تحریک پذیر، استفراغ و کاهش اشتها.

در کودکان، پزشک عکس العمل کودک را می بیند و تشخیص می دهد که کودک دچار مننژیت شده است یا نه.

اگر چه علائم اولیه مننژیت باکتریایی و ویروسی شبیه هم می باشند، علائم بعدی مننژیت باکتریایی نظیر تشنج و کما بسیار خطرناک می باشد.

 

مننژیت ویروسی :

خفیف تر است و غالبا بیشتر از مننژیت باکتریایی رخ می دهد. این نوع، ناشی از عفونت روده ای می باشد. معمولا در اواخر تابستان و اوایل پاییز ایجاد می شود. غالبا بچه های کمتر از پنج سال و بزرگسالان زیر ۳۰ سال را دچار می کند. علائم این نوع مننژیت در نوزادان و بزرگسالان با هم تفاوت دارد.

علائم در نوزادان شامل :

تب، تحریک پذیری، بد غذایی و سخت بیدار شدن است.

علائم در بزرگسالان شامل :

تب بالا، سردرد شدید، سفتی گردن، حساسیت به نور، خواب آلودگی و یا مشکل در بیدار شدن، تهوع و استفراغ، و کاهش اشتها است.

علائم این نوع مننژیت معمولا ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد.

از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید
از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید

مننژیت قارچی :

علائم این مننژیت بسیار شبیه به انواع دیگر مننژیت می باشد. به هر حال، این علائم به تدریج ظاهر می شوند. علائم مشترک شامل سردرد، تب، تهوع و سفتی گردن می باشد. علائم اختصاصی این نوع مننژیت عبارتند از: عدم دوست داشتن نور، تغییر در وضعیت ذهنی، گیجی، توهم و تغییرات شخصیتی.

افراد در معرض خطر :

– حدود ۱۰ درصد بیماران، می میرند. در موارد غیر کشنده، افراد دچار آسیب مغزی، از دست دادن اندام و یا ناشنوایی می گردند.

– همه افراد می توانند به این بیماری مبتلا شوند.

– نوزادان کمتر از یک ماه به علت اینکه هنوز سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

– افرادی که در تماس با بیمار دچار مننژیت ویروسی می باشند، شانس زیادی برای مبتلا شدن به این عفونت را دارند، اما بیماری آنها شبیه عوارض مننژیت نمی باشد.

راه های تشخیص بیماری

 

احساس می‌کنید مبتلا به آنفلونزا شده اید

زمانی که بدن شما در حال مبارزه با میکروب‌هاست داشتن مواردی همچون تب و احساس ناخوشی زیاد هم غیر معمول نیست. اما این موضوع می‌تواند اولین نشانه مننژیت باشد. اگر انرژی ندارید، تب دارید، دچار حالت تهوع و سردرد شده اید که به طور مداوم بدتر می‌شود و استفاده از دارو تاثیری بر روی بهبود این شرایط ندارد بهتر است به وجود مننژیت شک کنید. مننژیت بسیار سریع حرکت می‌کند. به همین خاطر اگر مورد غیر عادی داشتید و حالتان خوب نبود به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

گردن شما سفت شده است

این موضوع همانند مواردی که بعد از بیدار شدن از خواب تجربه می‌کنید نخواهد بود. دردی که بعد از بیدار شدن از خواب در گردن ایجاد می‌شود، فشاری است که تمایل دارد به یک ناحیه خاص از گردن بچسبد و زمانی که آن را ماساژ می‌دهید یا گرمایی بر روی آن اعمال می‌کنید بهتر می‌شود.

اما دردی که به خاطر بیماری مننژیت در گردن ایجاد می‌شود بسیار متفاوت است. در این شرایط زمانی که کششی می‌دهید درد بدتر می‌شود و ممکن است این درد در نواحی مختلفی همچون گردن و شانه احساس شود. حرکت دادن گردن به سمت بالا و پایین باعث می‌شود بافت‌های ملتهب کشیده شوند که همین امر موجب ایجاد درد شدید و عمیقی می‌شود که ممکن است به سر یا کمر نیز توسعه یابد.

از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید
از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید

وجود نور چشم شما را اذیت می‌کند

زمانی که زیر نور خورشید قرار می‌گیرید ممکن است مجبور شوید چشمان خود را ببندید یا حتی از آن دوری کنید. این موضوع در مورد نور اتاق نیز صادق است. ترس از نور یا احساس ناراحتی به هنگام مواجهه با آن می‌تواند به التهاب عصب نوری در پشت چشم مرتبط باشد. در چنین شرایطی به همراه درد چشم، سردرد نیز خواهید داشت.

شما گیج و مبهوت هستید

پزشک شما ممکن است این شرایط را “حالت ذهنی تغییر یافته” بماند. این حالت بدین معنی است که شما در فکر کردن مشکل دارید. زمانی که عفونت سرتاسر مغز شما را احاطه می‌کند، ممکن است احساس گیجی و سردرگمی داشته باشید و نتوانید تمرکز کنید. ممکن است در توضیح نشانه‌هایی که دارید با مشکل مواجه شوید یا نتوانید یک دستورالعمل ساده را دنبال کنید. همچنین ممکن است ندانید کجا هستید و در حال انجام چه کاری می باشید. وجود چنین نشانه هایی باید جدی گرفته شود و در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه گردد.

نقاطی را بر روی پوست خود مشاهده می کنید

بثورات جلدی همانند پرچم قرمز رنگی هستند که به شما می‌گویند مشکلی در بدن وجود دارد. نقاط کوچک متمایل به رنگ ارغوانی نیز می‌تواند نشانه مننژیت باشد. بثورات جلدی نشانه ای است که خیلی دیر بروز می‌کند و می‌تواند بسیار جدی باشد. این بثورات به شما می گوید که شما دچار مننژیت باکتریایی شده اید. چنین مواردی زمانی بروز می‌کند که باکتری سمی را داخل سیستم شما ازاد می‌کند و همین امر موجب می‌شود رگ‌های خونی کوچک در پوست و اندام‌های داخلی بدن پاره گردد.

زمانی که بثورات جلدی دیده می‌شود ممکن است بسیار دیر شده باشد. در چنین شرایطی معمولا آسیبی به اندام‌های بدن وارد شده است و بافت‌ها و رگ‌های خونی بدن دچار اسیب شده اند. اگر در حال حاضر مشکلات دیگری را تجربه می‌کنید و به طور ناگهانی متوجه بروز بثورات جلدی در پوست خود شدید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و از توصیه‌های او بهره مند شوید.

از بیماری مننژیت و التهاب پرده های مغز چه می دانید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 9 =

بررسی

بوسیدن صورت نوزاد موجب به خطر افتادن سلامتش می‌شود

بوسیدن صورت نوزاد موجب به خطر افتادن سلامتش می‌شود کارشناسان در تازه‌ترین پژوهش‌های خود در…