ایدز و تمام باور های نادرست درباره این بیماری

103
ایدز و تمام باور های نادرست

ایدز و تمام باور های نادرست درباره این بیماری

ایدز و تمام باور های نادرست

بسیاری از ما باور های غلط و خرافاتی را در مورد ایدز دارند که بیشتر شبیه به یک لطیفه است تا یک موضوع با پایه اساس علمی ، وجود این خرافات در ذهن شریک جنسی می تواند رابطه ی جنسی را با مشکل رو به رو سازد در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با بیماری ایدز و تمام باورهای نادرست درباره این بیماری آشنا نماییم. با ما همراه باشید

ایدز بیماری است که از طریق تماس خون یا مایعات درونی بدن فرد بیمار با خون افراد سالم منتقل می‌شود. طی این بیماری، “ویروس نقص ایمنی انسان” موسوم به HIV سیستم دفاعی بدن را به شدت تضعیف می‌کند تا حدی که فرد توان مقابله با بیماری‌های جزئی را نداشته و در نهایت به علت بیماری‌های عفونی یا قارچی جان خود را از دست می‌دهد .

بر اساس آمار بدست آمده، علائم ایدز بسته به پیشرفت بیماری ممکن است متفاوت باشد. در ابتدای بروز بیماری، افراد مبتلا ممکن است علائمی شبیه سرماخوردگی از خود نشان دهند که تشخیص آن‌ها از نشانه‌های آنفلوآنزا و عفونت‌های گوارشی یا تنفسی غیر ممکن است.

باورهای نادرست ایدز

در این بخش به برخی از باورهای نادرست و بعضا غلط در رابطه با اچ آی وی و ایدز و همچنین موضوعاتی که مربوط به این عفونت/بیماری می شود، پرداخته می شود.

بیماری اچ آی وی و ایدز یکی هستند

 این باور اشتباه است. اچ آی وی یک نوع ویروس است که وارد بدن فرد می شود و وی را حامل یا دارنده این عفونت می کند. تا زمانی که این ویروس در بدن وی باشد، می تواند ویروس را به فرد دیگری انتقال دهد. ایدز که شکل پیشرفته ابتلا به اچ آی وی است، به حالتی اطلاق می شود که سیستم دفاعی بدن فرد دارای اچ آی وی ضعیف شده و توان مقابله با ویروس را ندارد. در این حالت این ویروس فرد را مستعد هر گونه بیماری و عفونت های فرصت طلب می کند، که دیگر بدن توان مقابله با آنها را ندارد. پس اچ ای وی، باعث ایدز می شود.

ایدز و تمام باور های نادرست
ایدز و تمام باور های نادرست

در حال حاضر زمان متوسط بین عفونت با اچ آی وی و ظهور علائم ایدز تقریبا ۱۰ سال است. این زمان به مقدار زیاد از فردى به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل بسیار از جمله وضعیت سلامتى و رفتارهاى فرد بستگى دارد. در حال حاضر با تجویز درمان هاى موجود که تکثیر ویروس را مهار مى کنند، مى توان سرعت ضعیف شدن دستگاه ایمنى را کند کرد. همچنین مى توان از بعضى از بیمارى هاى همراه با ایدز پیشگیرى یا آنها را درمان کرد. بنابراین تشخیص زودرس آلودگى به اچ آی وی امکان انتخاب هاى بیشتر درمانى و پیشگیرى را فراهم مى آورد.

 اچ آی وی / ایدز مختص افراد خلافکار است و بیشتر این افراد را مبتلا می کند

بر اساس یافته های پژوهشی، احتمال انتقال این عفونت در افراد شهری یا روستایی، و یا در گروههای اعتقادی و اخلاقی مختلف، یکسان است. این که چه چیزی باعث بالا بردن احتمال انتقال این عفونت در برخی از افراد می شود، نوع رفتارهایی است که این افراد دارند. افرادی که دارای رفتار پرخطر جنسی (عدم استفاده از کاندوم، رفتارهای جنسی نامتعارف مثل روابط جنسی دهانی–مهبلی، دهانی–مقعدی، و …) هستند، افرادی که دارای رفتارهای پرخطر تزریقی مواد هستند، از احتمال بیشتری برای دریافت این عفونت برخوردار هستند. حال این فرد خلافکار و یا بدون خلاف، و یا اینکه در شهر یا روستا باشد.

مثبت بودن تست ایدز به معنای مرگ است

ایدز و تمام باور های نادرست
ایدز و تمام باور های نادرست

مثبت بودن تستHIV به این معناست که شما ویروس عامل ایدز را در بدن خود حمل مى‌کنید. مثبت بودن این تست به این معنا نیست که در حال حاضر ایدز دارید و نیز به معنای این نیست که شما دیگر نمی‌توانید به زندگی ادامه دهید. گرچه درمان قطعی براى ایدز وجود ندارد، بسیارى از عفونت‌هاى فرصت‌طلبى که در بیماران مبتلا به ایدز به‌وجود مى‌آید را مى‌توان کنترل یا برطرف یا از آنها پیشگیرى کرد. از طرفی درمان‌هاى موجود مى‌تواند تکثیر ویروس را مهار کند. در حال حاضر به طول عمر و کیفیت زندگى مبتلایان به ایدز به میزان قابل‌توجهى افزوده شده است.

مبتلایان به ایدز نمی‌توانند ازدواج کنند

ما کسی را که به بیماری ایدز مبتلاست، از ازدواج منع نمی‌کنیم اما برای این موضوع حتما باید با پزشک مشورت کند و موضوع با فرد مورد نظر در میان گذاشته شود و با اطلاع از این قضیه، ازدواج انجام شود. پزشک راه‌های جلوگیری از انتقال بیماری را به فرد آموزش می‌دهد تا همسر هم به این بیماری مبتلا نشود. پایبندی به روابط جنسی شرعی و با یک شریک جنسی و کاندوم روش‌های خوبی برای جلوگیری از انتقال این بیماری از طریق ارتباط جنسی است.

پشه می تواند عفونت اچ آی وی/ایدز را منتقل کند

ایدز و تمام باور های نادرست
ایدز و تمام باور های نادرست

پشه نمی تواند این عفونت را منتقل کند.

می توان همه خون آلوده شده فرد مبتلا را عوض کرد و به جای آن خون سالم را به وی تزریق و وی را درمان کنیم

چنین اقدامی به هیچ وجه امکان عملی ندارد. لازم به توضیح است که این ویروس نه تنها در خون، بلکه در سایر بافتهای بدن نیز دیده می شود. پس اینکه فکر کنیم با تصفیه خون یا تعویض خون فرد مبتلا، می توان وی را درمان کرد، نگرشی اشتباه است.

افراد از طریق تاتو کردن و سوراخ کردن بدن به اچ ای وی مبتلا نمی شوند

ایدز و تمام باور های نادرست
ایدز و تمام باور های نادرست

احتمال انتقال ویروس اچ آی وی از طریق تاتو کردن و سوراخ کردن بدن وجود دارد، مخصوصا وقتی که وسایل انجام این کار استریل نباشند. ابزارهای مورد استفاده بهتر است که یک بار مصرف باشند و یا اینکه هر وسیله ای برای خود آن فرد مورد استفاده قرار گیرند.

تیغ استفاده شده که خونی روی آن دیده نشود، نمیتواند بیماری ایدز را منتقل کند

آلودگی با اچ آی وی چیزی نیست که بتوان با چشم غیر مسلح آن را تشخیص داد. از آن جا که لخته های کوچک خون می تواند در روی تیغ استفاده شده وجود داشته باشد لذا به منظور پیشگیری از انتقال اچ آی وی و سایر بیماری ها از جمله هپاتیت های منتقله از راه خون توصیه می شود تا در آرایشگاه ها حتماٌ برای هر فرد از تیغ یک بار مصرف استفاده شود.

ایدز و تمام باور های نادرست درباره این بیماری نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + پانزده =