آموزش کاربردی دستورات اساسی PowerShell

222
آموزش کاربردی دستورات اساسی PowerShell

آموزش کاربردی دستورات اساسی PowerShell

آموزش کاربردی دستورات اساسی PowerShell

PowerShell تقریبا همان Command Prompt (خودمان) است با کمی تفاوت فراوان !  شاید این ساده ترین تعریفی باشد که می توان در مورد PowerShell بیان کرد .

پاورشل محیطی است که از ویندوز ویستا به بعد به ویندوز اضافه شد صفحه ای آبی رنگ که شما را قادر به انجام هر کاری می کند . خیلی ها فکر می کنند لینوکس Command هایش از ویندوز بیشتر است آن ها سخت در اشتباه هستند ، PowerShell محیط بی نهایت است .جزو عجایب برنامه نویسی است شما می توانید در این محیط برنامه نویسی هم بکنید ! مدتی است که مایکروسافت تصمیم دارد محیط ادمین را از گرافیکی بردارد و به Command PowerShell  تبدیل کند که اگر این کار کند مهندسین شبکه بازار کار بسیار وحشتناک خوبی دارند .

Exchange 2013 تقریبا ۶۵ درصد با محیط PowerShell کانفیگ میشود و دیگر هر کسی نمی تواند ادمین باشد اسکریپت های این محیط برای مدیریت شبکه به ۲ تا ۳ صفحه میرسد . اما برنامه نویسان غول مایکروسافت این محیط را خلق کردند که حتی مبتدی ترین افراد هم بتوانند با Help و مثال از این محیط استفاده کنند . پس PowerShell محدود به شبکه و کانفیگ های ساده نیست با PowerShell میتوان امنیت یک شبکه را زیر سوال برد . خیلی ها دنبال ابزاری هستند که قادر به برداشتن تیک خاصی در سربرگ فایل خاصی در محیط ویندوز باشد خوب PowerShell برای شما این کار می کند .

آموزش کاربردی دستورات اساسی PowerShell
آموزش کاربردی دستورات اساسی PowerShell

در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با آموزش کاربردی دستورات اساسی PowerShell که یکی از ابزارهای قدرتمند اجرایی ویندوز یا Administrative Tools که بسیار هم مفید است آشنا کنیم ، با ما همراه شوید .

PowerShell چیست؟

PowerShell مانند CMD یک محیط خط فرمان است (Command-Line Shell) و تقریبا هر کاری که با CMD انجام می دهید با PowerShell نیز می توانید انجام دهید. همچنین با یک زبان اسکریپ نویسی بر پایه .NET Framework آمیخته شده است.اما اصل قدرت PowerShell به انجام کارهایی است که با PowerShell می توانید انجام دهید ولی با CMD نمی توانید انجام دهید و یا به سختی می توانید انجام دهید !PoweShell بیش تر از ۱۳۰ ابزار خط فرمانی که cmdlets نوشته می شود و (command-Lets) خوانده می شود ، را شامل می شود .

بر خلاف Command Shell های سنتی مانند CMD در ویندوز و BASH در یونیکس که یک دستور متنی یا یک پردازه یا ابزار مجزا را دریافت می کنند و نتایج آن ها را در قالب متن برمیگرداندند، PowerShell مستقیما تغییرات Object های .NET Framework را در خط فرمان دستکاری می کند. ( تعریف پیچیده !)

یکی دیگر از مهمترین تفاوت هایی PowerShell با CMD دارد این است که رنگ Background در PowerShell آبی است اما در CMD مشکی است !

چرا باید از PowerShell استفاده کنیم ؟

AmozeshPS (6)

۱ –  این ابزار همیشه همراه ویندوز خواهد بود ( و با نسخه های بعدی هم عرضه خواهد شد)

۲ –  بسیاری از محصولات مایکروسافت با PowerShell قابل مدیریت است.

۳ –  برخی کارهای خاص را لزوما باید در محیط خط فرمان اجرا کنید ( در محیط GUI در دسترس نخواهد بود )

۴ –  مایکروسافت در آزمون های بین المللی اش حتما از PowerShell سوال خواهد داد !

۵ – تقریبا هر کاری که با CMD می توانیم انجام در PowerShell هم می توانیم انجام دهیم.

۶ – پنجره پیشفرض PowerShell بسیار انعطاف پذیرتر از پنجره پیشفرض CMD است.

۷ – Select کردن وCopy و Paste کردن متن در آن خیلی راحتتر از CMD است.

دستورات اساسی Powershell برای استفاده بیشتر از ویندوز

آموزش کاربردی دستورات اساسی PowerShell
آموزش کاربردی دستورات اساسی PowerShell

 

  • Get-Help

مایکروسافت از منحنی آموزش Powershell آگاه است. به همین دلیل است که دستوری با نام Get-help ارئه کرده است که همه اطلاعاتی که در مورد دستورات موجود نیاز دارید را برای شما فراهم می کند.  هنگامی که در موردی شما به مشکلی برخورد می کنید یا سردرگم می شوید می توانید از این دستور استفاده کنید.

Get-Help <command>

Get-Help <command> -Full

Get-Help <command> -Example

* Get-Help

به جای عبارت <command> میتوانیم دستوری که قصد به دست آوردن اطلاعات در مورد آنرا داریم وارد کنیم .

  • Get-Command

Get-Command لیستی از تمام دستوراتی که در حال حاضر برای شما در دسترس است را نمایش می دهد. بعبارت دیگر این لیستی از تمام دستورات تک داخل Powershell نمی باشد. با این حال این لیست می تواند خیلی طولانی باشد، بهتر است که این لیست را بر اساس دستوراتی که بدنبال آنها هستید فیلتر نمائید.

Get-Command -Name <name>

Get-Command -CommandType <type> <name>

  • Get-Item

این دستور آیتم های خاص با پارامترهایی که شما داده اید را بر می گرداند. این آیتم می تواند یک فایل، فولدر یا هر چیز دیگری باشد. توجه داشته باشید که این دستور محتوای آن آیتم را بر نمی گرداند. بنابراین اگر Get-Item را برای یک فایل .TXT استفاده کنید محتوای واقعی داخل متن را به شما نشان نمی دهد.

استفاده از Get-Item برای یک دایرکتوری در واقع خود دایرکتوری را برای شما بر می گرداند بدون محتوای درون آن.
متضاد دستور Get-Item دستور Remove-Item است که آیتم های مشخص را حذف می کند.

  • Get-Content

این دستور مانند دستور Get-Item بالا می باشد با این تفاوت که محتوای آیتم های مشخص شده را نمایش می دهد. اگر شما دستور Get-Item را برای یک فایل .TXT استفاده کنید تمام متن داخل آن را نمایش می دهد. اگر این دستور را برای یک فایل PNG استفاده کنید یک دسته فایل باینری ناخوانا را برمی گرداند.
این دستور به خودی خود خیلی مفید نیست، شما می توانید آنرا با دستورات پیشرفته تر ترکیب کنید.
با استفاده از دستور Get-Conent می توانید یک فایل .TXT حاوی تعداد زیادی آدرس سایت را به دستور Foreach-Object فراخوانی کنید و یک دستور را بصورت پارامتر بر روی هر یک از آدرس سایت ها اعمال نمائید.

  • Get-Service

همانطور که از نام این دستور مشخص است ، این دستور اطلاعاتی در مورد سرویس هایی که بر روی کامپیوتر شما نصب است را بازیابی می کند. اجرای این دستور بدون هیچ پارامتری یک لیست از تمام سرویس ها بهمراه وضعیتشان نشان داده می شود. (بعنوان مثال سرویس های در حال اجرا یا سرویس های متوقف شده)

اگر شما می دانید که دقیقا به دنبال چه چیزی هستید با استفاده از Get-Item می توانید خیلی سریعتر از طریق کنترل پنل ویندوز و خدمات GUI از سرویس مورد نظر مطلع شوید.
از دیگر دستورات مفید مبتنی بر خدمات می توان به Start-Service, Stop-Service, Suspend-Service, Resume-Service, Restart-Service اشاره کرد.

  • Get-Process

دستور Get-Process شبیه به دستور Get-Service می باشد با این تفاوت که اطلاعات مربوط به فرآیندها را بر می گرداند. این دستور لیست تمام فرآیندهایی که در حال حاضر بر روی کامپیوتر شما در حال اجرا می باشند را نشان می دهد. فرآیندها را می توان بر اساس نام و شناسه در میان دیگر فرآنیدها فیلتر کرد.
از دیگر دستورات مفید می توان به Start-Process, Stop-Process, Wait-Process اشاره کرد.
هنگامیکه کار با این دستورات برای شما راحت شد، شما خیلی سریعتر نسبت به زمانی که از Windows Task Manager استفاده می کنید می توانید فرآیندهای مرتبط را اشکال زدایی کنید.

نکته :

با استفاده از کلید کنترلی <Tab> میتوانیم به صورت اتوماتیک اقدام به تایپ دستورات ( AutoComplete )  نماییم .

جمع بندی نهایی :

ممکن است برخی از این دستورات خیلی مفید بنظر نرسند. به این دلیل ارزش آنها مشخص نمی باشد زیرا تا وقتی که آنها را با عناصر دیگر ترکیب نکنیم قدرت Powershell مشخص نمی شود.

$(Get-Item C:\SampleDirectory).lastaccesstime

دستور بالا زمان آخرین دسترسی شخصی به یک دایرکتوری خاص را برمی گرداند. این نوع از اسکریپت ها زمانی که خود شما در حال نوشتن فرمانها یا اسکرپیتها می باشید بکار می آید که این تنها راهی است که می توانید از قابلیتها و مزایای Power shell استفاده کنید.

آموزش کاربردی دستورات اساسی PowerShell نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =