آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

152
آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

«یلدا» برگرفته از واژهٔ سریانی به معنای «زایش» و «تولد» است. ابوریحان بیرونی از این جشن با نام «میلاد اکبر» نام.برده و منظور از آن را «میلاد خورشید» دانسته‌ است چرا که بعد از شب یلدا ، مدت زمان.روشنایی خورشید رفته رفته بیشتر شده و روزها طولانی تر میشود . از گذشته شب یلدا بهانه ای بوده تا خانواده داماد براساس یک رسم.کهن هدایایی را به عروس خانم پیشکش کند. با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید.تا با آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان بیشتر آشنا شویم .

آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان
آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

رسم هدیه دادن

یکی از رسوم باستانی ما ایرانی ها شب یلداست که همه با سنت های این شب به خوبی آشنا.هستیم اما شب یلدا برای دخترانی که به تازگی ازدواج کرده اند یا در مراحل نامزدی.و عقد به سر می برند، حال و هوای دیگری دارد . در این شب خانواده عروس خودشان را برای پذیرایی از خانواده داماد آماده می کنند چون بر.طبق سنت های ایرانی، رسم بر این است که در بلند ترین شب سال خانواده هایی.که تازه وصلت کرده اند، دور هم جمع شوند و خوشحالی و شادی را به شیوه دیگری جشن بگیرند . در این میان هدایایی هم از طرف خانواده.داماد به عروس تقدیم می شود که لبخند پر رنگ تری را روی چهره عروس خانم می.نشاند تا شادی و نشاط این شب بلند بیشتر شود .

مراسم شب چلله در گذشته

در گذشته خانواده داماد هدایا را بر.روی سینی بزرگی قرار می دادند که به این سینی.طبق می گفتند. سپس داماد طبق را بر روی سرش قرار می داد و راهی منزل خانواده عروس می شد. اما این روزها در شهرهای بزرگ دیگر چنین رسومی برکنار شده است . با این وجود هنوز هم خانواده ها سعی می کنند کهVبه برخی از این سنت ها پای بند باشند و با برگزاری مراسمی خوشحالی خودشان را از.ورود تازه عروس به خانواده نشان دهند . هنوز هم برخی از خانواده ها هدایای عروس.را بر روی طبق های کوچک تری می چینند که حمل و.نقل شان راحت تر باشد .

این سینی ها با پارچه ها و روبان.های رنگارنگ تزئین می شود و هدیه ها بر رویشان قرار می گیرد . البته این روزها از سبدهای حصیری و جعبه های کادویی هم استفاده می شود . در بعضی از فرهنگ ها به این مراسم  « شب چلله » می گویند . خانواده ها تا.پاسی از شب در کنار هم بیدار می مانند، تنقلات، آجیل و.شیرینی می خورند و جشن می گیرند.

هدایا

آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان
آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

هدایا و وسایل شب یلدا که خانواده.داماد برای عروس خانم تهیه می‌کنند در بیشتر فرهنگ‌ها تقریبا به یک شکل است یعنی مقادیری آجیل و میوه تزیین‌شده یک پای ثابت هدایای.شب یلدا عروس هستند به شکل زیبایی تزیین شده و در کنار چیزهای دیگری مانند.سکه طلا، لباس‌های زمستانی، کفش، پارچه و … پیش‌کش عرس خانم می‌شوند . بسته به رسم و رسوم خانواده‌‌ها گاهی برخی افراد برای.عروس چند تکه طلا مثل دستبند یا النگو و …  نیز می‌خرند . گاهی هم دیوان حافظ.در کنار سایر هدایا قرار می گیرد و زینت بخش هدایای عروس خانم می‌شود . آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

البته در این میان، خانواده‌هایی.که از سلیقه عروس خانم مطمئن نیستند و یا فرصت کافی برای خرید ندارند ، هدیه‌ای نقدی در نظر می‌گیرند و به عروس تقدیم می‌کنند.تا با میل خودش هرچه دوست دارد بخرد . کله قند تزیین‌شده، نقل و شیرینی.و پشمک تزیین شده نیز به مفصل‌ترشدن هدایای یلدا کمک می‌کنند . در منطقه آذربایجان ، سینی های بزرگی را به اسم خونچه آماده کرده.و روی آن هندوانه را به همراه سایر میوه ها تزئین کرده و شال های قرمزی را روی آن قرار میدهند . آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان
آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

چگونگی تزئین هدایا

یکی از مهم‌ترین نکات در رابطه با هدیه.شب یلدا عروس یا وسایل شب یلدا عروس،.صرف نظر از نوع هدیه.یا هدایا، تزیین زیبا و چشم نواز آن‌هاست. معمولا خانواده‌های.خوش ذوق و هنرمند خود مقداری روبان‌ و تورهای رنگارنگ و سایر ابزار تزیینی خریداری نموده و.هدایا را به زیبایی تریین می‌کنند. در این میان.اغلب اوقات از وسایل.قرمز رنگ برای تزیین استفاده می‌شود تا.در کنار قرمزی.انار و هندوانه، ترکیب رنگی زیبا ایجاد شود. از طرفی، برخی از خانواده‌ها با پرداخت مبلغی مشخص.و دادن ایده مورد نظر، تزیین هدایای عروس.را به افراد باتجربه مثل.افرادی که کار طراحی و تزیین سفره عقد.و گل آرایی مجالس را انجام می‌دهند می‌سپارند . میوه‌آرایی نیز یکی دیگر از المان‌های تزیین هدیه و وسایل.شب یلدا عروس است که جلوه‌ای باشکوه و زیبا.به این مراسم می‌بخشد . آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان
آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان

تزئین سبد میوه

یکی از جدیدترین روشهای تزئین میوه که اخیرا مد شده است تزئین هندوانه میباشد .ابزار مورد استفاده.برای تزیین و حکاکی هندوانه شب یلدا، چاقو‌های مخصوصی است که به جهت داشتن تیغه‌های.طراحی شده امکان ایجاد زوایای مختلف را فراهم می‌نماید . این هندوانه زیبا در کنار دیگر میوه جات و هدایایی از قبیل لباس.و.جواهرات ، زیبایی خاصی به این مراسم میدهد .

آداب و رسوم شب یلدا برای نو عروسان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

بررسی

دوبیتی های عاشقانه برای شب یلدا

دوبیتی های عاشقانه برای شب یلدا شب یلدا یا شب چله از جمله قدیمی ترین سنت های ما ایرانیان ا…