نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی خود

99
نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی خود

نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

يکي از دغدغه هاي اصلي کارجويان پس از فارغ التحصيلي، يافتن شغلي مناسب با آموخته هاي دانشگاهي و مهارتهايي است که طي سال ها آموزش و ممارست فراگرفته اند. امروزه اغلب کارجويان با ثبت نام در بنگاه هاي کاريابي، جستجو در اينترنت، روزنامه ها، و آگهي هاي استخدامي با عزمي راسخ، خواستار ايده آل هاي شغلي خود هستند. اما پس از يافتن شغل ايده ال بايد گام دوم را نيز با موفقيت برداشت. توانايي در مصاحبه و نشان دادن مهارتها ، گامي است که کمتر به آن توجه شده است و اغلب کارجويان، عليرغم مهارتهايشان از اجراي آن و برآوردن خواسته هاي کارفرما بازمانده اند.

با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا با نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی خود آشنا گردید.

نکات کلیدی جهت موفقیت در مصاحبه شغلی

در ادامه نکات کلیدی که قبل و هنگام مصاحبه شغلی باید رعایت کنید آمده است :

آرامش‌تان را حفظ کنید

وقتی دچار استرس شوید، بدنتان هورمون های استرس مانند کورتیسول و اپی نفرین ترشح می کند. بر اساس مقدار استرس تان این هورمون ها می توانند کم یا زیاد قدرت تفکر را از شما سلب کنند. دیوید پارنل می گوید: « مطمئن شوید در دقیقه های پیش رو آرام، مطمئن و خونسرد می مانید، تا از گزند این هورمون ها به دور باشید و ذهنتان را پاک نگه دارید.»

غرور نداشته باشید

نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی
نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

منظور این نیست که خودتون رو دسته کم بگیرید اما فراموش نکنید که با مصاحبه کنندگان از موضع بالا صحبت نکنید. این عامل تاثیر اولیه بدی در نظر آنها خواهد داشت.

به آینه نگاه کنید

به یک دستشویی یا فروشگاه لباس نزدیک بروید و خود را در آینه ببینید. این وقت خوبی نیز هست که دست هاتان را بشویید و اطمینان حاصل کنید ناخن هایتان تمیز و کف دستهایتان خشک است. اگر کفش های راحت پوشیده اید و برنامه دارید که عوض شان کنید مطمئن شوید که این کار را در اداره انجام نمی دهید.

محل کار قبلی را خراب نکنید

اگر بدترین تجربه ها را هم در محل کار قبلی خود داشته باشید، نباید از ضعفهای آنها برای بالا کشیدن خود استفاده کنید. این کار در مصاحبه یک خودکشی بی عیب و نقص خواهد بود.

چند نسخه کپی از رزومه‌تان را در جلسه مصاحبه همراه داشته باشید

هیچ‌چیزی بهتر از این بیانگر عدم آمادگی شما نیست که نسخه دیگری از رزومه درخواست شود و شما نداشته باشید. چندین نسخه کپی از رزومه‌تان را همراه داشته باشید. شاید مجبور شوید با چندین نفر مصاحبه کنید و این امر،همراه داشتن کپی بیشتر، میزان آمادگی شما را نشان می‌دهد.

لباس مناسب بپوشيد

نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی
نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

لباس شما براي رفتن به يک مصاحبه شغلي مي بايست با محيط آن کار هماهنگ باشد. اما براي حفظ احترام بايد يک درجه بالاتر از محيط معمولي آنجا لباس بپوشيد. دليلش اين است که اگر لباس نا مناسب بپوشيد، چه بالاتر چه پائين تر از حالت نرمال، اختلال ايجاد مي شود. زماني که توجه بايد روي شما و مهارتهايتان متمرکز شود، لباسهايتان نبايد اختلالي ايجاد کرده و حواس را پرت کند.

ارتباط غیرکلامی را فراموش نکنید

هوشیار و پرانرژی بوده و بر صحبت‌های مصاحبه‌کننده تمرکز کنید. از ارتباطات غیرکلامی از قبیل برقراری ارتباط چشمی استفاده نمایید که بیانگر توجه و علاقه شماست.

تصويري مثبت از خود ارائه دهيد

نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی
نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

در حين مصاحبه، زمان هاي بسياري شما نياز به استفاده از آداب و اتيکت ها خواهيد داشت. و اگر آنها را درست و بجا استفاده کنيد، تصويري خوب و مطمئن در ذهن مصاحبه گرتان ايجاد خواهيد کرد. محکم و با قوت صحبت کنيد. نبايد بگذاريد مصاحبه گر از شما بخواهد حرفتان را تکرار کنيد يا شک کند که حرفتان را درست شنيده است يا خير. به چشمان مصاحبه گرتان نگاه کنيد. اين ژستي اطمينان بخش است که اکثراً افراد به آن پاسخ مثبت مي دهند.

مصاحبه روکم کنی نیست

بارها و بارها دیده شده که خیلی ها میروند مصاحبه و مردود میشن و با افتخار می گویند که “حال طرف رو گرفتم”. قضاوت نتیجه این کار با خودتان.

صبور باشيد

نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی
نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

پس از اجراي مصاحبه معمولا يک هفته زمان لازم است تا پاسخ نهايي به شما گفته شود، درطول اين يک هفته به گزينه ها و مصاحبه هاي ديگر فکر کنيد . براساس قانون احتمالات از هر سه مصاحبه يکي پذيرفته مي شود . اگر به هر دليلي پذيرفته نشديد، نگران نباشيد زيرا معمولاً انتخابها محدود هستند و اين چيزي از شايستگي شما کم نخواهد کرد. به جستجو ادامه دهيد و دليل انتخاب نشدن خود را بپرسيد، اين مسئله نشان مي دهد که هنوز به دنبال يادگيري و افزايش مهارتهاي خود هستيد.

کلام آخر

موفق نشدن در مصاحبه دليلي بر پذيرش شکست نيست، بلکه فرصتي ديگر براي افزايش تجربيات ، مهارتها و ديدگاهي متفاوت در آزمون بعدي است.

نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی خود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + چهار =

بررسی

مهارت های لازم برای استخدام بی‌دردسر در بازار کار

مهارت های لازم برای استخدام بی‌دردسر در بازار کار امروز بخش عظیمی از اقتصاد جهان را صنایع …