علائم کمبود کلسیم در بدن انسان و راههای تامین آن

144
علائم کمبود کلسیم در بدن انسان و راههای تامین آن

علائم کمبود کلسیم در بدن انسان و راههای تامین آن

علائم کمبود کلسیم در بدن انسان و راههای تامین آن : کلسیم موجود در پوسته زمین بین کلیه عناصر ، دارای مقام پنجم و در میان فلزات دارای مقام سوم است. ترکیبات کلسیم ۶۴/۳ ٪ از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. فلز کلسیم در آب و اسید محلول بوده و هیدروکسید و نمک تولید می‌نماید . در بدن انسان این عنصر فراوان‌ترین ماده کانی موجود در بدن است . بدن انسان تقریباً ۱ kg کلسیم دارد . البته در افراد مختلف با استخوان بندی متفاوت این میزان متفاوت است . بیشتر کلسیم دراستخوانها و دندانها وجود دارد و کمبود آن موجب پوکی استخوان می‌شود . تنها۱ ٪ آن در بقیه بدن موجود است که همین ۱٪ اعمال زیادی انجام می‌دهد مثلاً انقباض ماهیچه‌های ما بسته به وجود کلسیم است . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا با علائم کمبود کلسیم در بدن انسان و راههای تامین آن آشنا شویم .

علائم کمبود کلسیم در بدن انسان و راههای تامین آن
علائم کمبود کلسیم در بدن انسان و راههای تامین آن

علائم کمبود کلسیم در بدن انسان

کلسیم یک ماده معدنی است که بدن انسان برای داشتن استخوان و.دندان های محکم به آن احتیاج دارد . استخوان از یک شبکه تار مانند از جنس پروتئین ( مانند تارهای عنکبوت به صورت سه بعدی ) تشکیل شده.که در روی این شبکه که به عنوان یک داربست عمل میکند مواد معدنی متصل میشود . این مواد معدنی بطور عمده از هیدروکسی آپاتیت.تشکیل شده است که یکنوع کربنات کلسیم حاوی آب است . استخوان یک بافت زنده است . سلول های استخوان ، این شبکه تورمانند را درست میکنند و مواد معدنی.را روی آن مینشانند. بدن این کلسیم را از راه مواد غذایی بدست میاورد . بدن انسان برای تنظیم فعالیت های حیاتی خود در بسیاری نقاط دیگر هم به کلسیم نیاز دارد . 

چون روزانه مقادیری کلسیم از بدن انسان ( از راه پوسته ریزی پوست و ناخن و مو و… ) دفع میشود اگر به همان اندازه کلسیم.از طریق مواد غذایی وارد بدن نشود، بدن مجبور میشود کلسیم مورد نیازش را از روی استخوان برداشت کند.و این موجب آسیب به استخوان میشود . پس برای بدست آوردن کلسیم بدن هم برای ساخته شدن استخوان.و هم برای رفع دیگر نیازهای.بدن به کلسیم، این ماده معدنی.باید از راه مواد غذایی به اندازه کافی به بدن برسد . بزرگترین منابع کلسیم در مواد غذایی در لبنیات است .

 فواید دیگر کلسیم

ضربان قلب را تنظیم می‌نماید.
در تنظیم کار سیستم اعصاب بدن به خصوص.درانتقال تحریکات عصبی نقش اساسی دارد.
کلسیم برای انقباض عضلات ضروری است و تا.کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان‌پذیر نیست.
بی خوابی را کاهش می‌دهد.
در متابولیسم آهن بدن مؤثر است.
کلسیم در یکی از مراحل انعقاد خون دخیل است .

مقدار مورد نیاز روزانه کلسیم در هر فرد

مردان و زنان بین ۱۸-۹ سال ۱۳۰۰ میلیگرم
مردان و زنان بین ۵۰-۱۹ سال ۱۰۰۰ میلیگرم
مردان و زنان بالای ۵۰ سال ۱۲۰۰ میلیگرم
زنان باردار ۱۳۰۰ میلیگرم

 

علائم کمبود کلسیم :

علائم کمبود کلسیم در بدن انسان و راههای تامین آن
علائم کمبود کلسیم در بدن انسان و راههای تامین آن

عوارض کمبود کلسیم در کودکان بیماری.راشیتیسم، در.میانسالان استئومالاسی، ودر بزرگسالان استئوپروز است . این بیماری‌ها دراثر کمبود ویتامین D بروز می‌کنند ، پس اگر خواستار استخوانهای محکمی هستید ، بهتر است مراقب مصرف ویتامین D هم باشید . کمبود شدید کلسیم ، انقباض شدید عضلات به حالت کزاز را به دنبال دارد که ابتدا به صورت گرفتگی عضلات دیده می‌شود . البته این حالت کمتر رخ می‌دهد وآنچه ما بیشتر از کمبود کلسیم دیده‌ایم ، پوک شدن استخوانها در سنین بالا است که برای جلوگیری ازآن بایداز نوجوانی به فکرخود باشیم . کلسیم از راه پوست هم به هدر می‌رود و فعالیت زیاد در حرارت بالا و تعرق زیاد ، دفع پوستی کلسیم را افزایش می‌دهد . چرا که دراثر بالا رفتن سن ، درد استخوان ، راحت شکسته شدن و دیر جوش خوردن استخوان‌ها گریبان گیرمان می‌شود . میزان مورد نیاز کلسیم روزانه ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم است . بنابراین چنانچه دچار درد و گرفتگی عضلات شده‌اید ، دست‌ها و پاهایتان سوزن سوزن می‌شود یا بی‌حس است و با شكستگی‌های مكرر دست و پا روبه‌رو هستید ، باید مصرف مواد غذایی حاوی كلسیم را افزایش دهید .

منابع کلسیم

انواع لبنیات غنی ترین و بهترین منابع کلسیم هستند و کلسیم موجود در آنها براحتی جذب می شود . هر لیوان شیر ۳۰۰ میلی گرم کلسیم دارد که یک سوم  نیاز روزانه ما را تأمین می کند. ماست، پنیر و بستنی هم چون از شیر تهیه می.شوند کلسیم قابل توجهی دارند . ماهی نیز منبع خوبی برای کلسیم است.ماهی هایی چون ماهی آزاد، ماهی تن و ساردین مقدار مناسبی کلسیم دارند. بیشترسبزیجات سبز رنگ کلسیم زیادی دارند . روناس، اسفناج، کلم، کلم بروکلی، جعفری. بادام هم کلسیم زیادی.دارد که با کشمش و انجیر و خرمای خشک، میان وعده هایی مناسب و مقوی هستند . جالب است بدانید که گوشتها و میوه ها کلسیم زیادی ندارند . برای تأمین کلسیم روزانه، حداقل ۲ لیوان لبنیات لازم دارید به علاوه باید از.سبزیجات و حبوباتی که کلسیم قابل توجهی دارند نیز بیشتر استفاده کنید .

برای جلوگیری ازابتلاء به بیماری های کمبود کلسیم ،.باید دریافت کلسیم و ویتامین D درحد استاندارد باشد . از مصرف چای و قهوه بیش از حد و قرص های دیورتیک (داروهای مدر) پرهیز کنیم ، همچنین.خود را در معرض نور خورشید قرار دهیم تا ویتامین D درزیر پوستمان تولید شود انجام فعالیت های ورزشی و جذب منابع کافی ویتامین D نیز در تامین کلسیم بدن مفید است .

علائم کمبود کلسیم در بدن انسان و راههای تامین آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 10 =

بررسی

داشتن استخوان های محکم با مصرف ماهی

داشتن استخوان های محکم با مصرف ماهی یکی از ناراحتی های شایع در بین افراد مسن ضعف و پوکی اس…