علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

259
علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

همه ما فهرستی از بررسی های هفتگی، ماهانه، و سالانه را تنظیم می کنیم تا از دارایی های شخصی خود به بهترین شکل نگهداری کرده و آنها را در وضعیت کاری خوب حفظ کنیم. با این وجود، بسیاری از ما توجه چندانی به شرایط بدن خود نداشته و به همان میزان از آن مراقبت و نگهداری نمی کنیم.

ما برای حفظ سلامت خود و آگاهی زودهنگام از بیماری ها باید به برخی نشانه ها در بدن خود توجه داشته باشیم. به عنوان مثال، خال ها یکی از نشانگرهایی هستند که باید توجه ویژه ای به آنها داشته باشیم و با بررسی ماهانه آنها بی نظمی هایی که ممکن است حاکی از وجود یک مشکل مانند سرطان پوست باشند را مد نظر قرار دهیم. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا با علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی بیشتر آشنا شوید .

علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی
علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

انواع خال را بشناسیم

این خال‌های کوچک و بزرگ و مشکی و قهوه‌ای یا لک و کک و مک‌ها، انواع گوناگونی دارند . یکی از آن‌ها خال‌های خوش‌خیم یا همان خال‌های معمولی و بی‌دردسر کوچک و ریز یا حتی گوشتی آرام هستند که در نقاط مختلف بدن وجود دارد. این خال‌ها ممکن است به مرور بزرگ شده و تبدیل به خال‌های گوشتی شوند …

تغییر رنگ خال

نخستین نشانه از یک خال بالقوه سرطانی تغییر چشمگیر در رنگ آن است. به عنوان مثال، خال هایی که تیره بوده و اکنون تغییر رنگ داده اند و یا خال هایی با رنگ متناقض مانند قرمز، صورتی، سفید یا برنزه باید مورد توجه قرار بگیرند و با پزشک درباره شرایط آنها مشورت کرد.

علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی
علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

سن بروز خال‌ها

خال‌ها اصولا مادرزادی هستند و از دوران کودکی تا ۲۰ سالگی ما را همراهی می‌کنند. گاهی تا ۲۰ سال بعد نیز ظاهر می‌شوند. این خال‌ها که خال‌های اکتسابی هستند در بدن بسیاری از افراد وجود دارند و کم‌کم تغییر شکل داده و تبدیل به ملانوم‌ها می‌شوند.

خال‌های سرطانی

این خال‌ها بزرگ‌تر از خال‌های معمولی هستند و بیشتر مادرزادی و خانوادگی‌اند. آن‌ها تقریبا خال‌های چند رنگ و نامنظم هستند. به عنوان مثال نصف آن قهوه‌ای تیره و نیم دیگرش قهوه‌ای روشن است. این خال‌ها تقریبا بیشترشان خطرناک بوده و تبدیل به سرطان می‌شوند. این خال‌ها که قطرشان گاهی به حدود ۲۰ سانتی‌متر می‌رسد، ضایعات گوشتی برجسته‌ای هستند که به صورت نامنظم قرار گرفته‌اند و تعداد آن‌ها در بدن زیاد است.

علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی
علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

نشانه‌های خال‌های ملانومی بدخیم

تغییر شکل و اندازه خال‌ها یکی از نشانه‌های ملانوم است. به گونه‌ای که این خال‌ها به شدت بزرگ شده و تغییر رنگ می‌دهند. یکی دیگر از علامت‌های ملانوم نرم شدن زیاد یا برعکس سفت شدن غیرطبیعی خال است. این خال‌ها شروع به سوزش می‌کنند و گاهی با تورم و خون‌ریزی و زخم‌های عمیق همراه هستند. گاهی ترشح شدیدی هم که از این خال‌ها بیرون می‌آید خطرناک است و باید بررسی شود. اصولا این نوع خال‌ها به آبی مایل به سیاه تغییر رنگ می‌دهند و باید سریع تحت درمان قرار گیرند. یکنواخت نبودن رنگ خال نیز یکی دیگر از نشانه‌های خال‌های بدخیم است. باید بدانید که این‌گونه خال‌ها لبه دندانه‌داری دارند که آن‌ها را بیشتر مستعد سرطان‌های بدخیم می‌کند.

الگوی درمانی خال‌های بدخیم

جراحی از روش‌های معمول این کار است که بیشتر از درمان‌های دیگر جواب داده است؛ البته رادیوتراپی یا استفاده از سرمای شدید برای ویران کردن بافت‌های سرطانی و خشکاندن آن‌ها بسیار مفید است. گاهی این تخریب توسط جریان الکتریکی پر فرکانس انجام می‌شود که در آن سطوحی که پر از خال‌های سرطانی است را با وسیله‌ای که کورت نام دارد و بیشتر به قاشق شبیه است پاک می‌کنند. راه‌های دیگر درمان خال‌های بدخیم رادیوتراپی و شیمی‌درمانی است؛ زیرا مصرف داروهای شیمیایی سلول‌ها و بافت‌های سرطانی پوست را از بین می‌برند.

علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی
علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

رشد خال

خالی که دارای شرایطی با ثبات نیست  . به عنوان مثال، در رنگ، شکل، ارتفاع، بافت سطحی – می تواند خطرناک یا ناسالم باشد و باید توسط یک پزشک معاینه شود.

مرز محو شده

خال های سالم دارای مرزی مشخص در اطراف لبه خارجی خود هستند. با این وجود، ملانوما (یا خال های سرطانی) به طور معمول دارای لبه های خارجی محو شده یا نامنظم است. هنگام لمس این خال ها لبه های آنها ممکن است برآمده و زبر احساس شود و امکان انتشار رنگ به بافت های اطراف وجود دارد.

درد

هر خالی که هنگام لمس موجب شکل گیری درد می شود باید به عنوان نمونه ای خطرناک در نظر گرفته شود، به ویژه اگر مایع یا خون از خال خارج شود. در این شرایط بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا پوست معاینه شود.

علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی
علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

اندازه

خال های سالم از نظر پهنا بزرگتر از شش میلیمتر نمی شوند. اگر دارای خالی با اندازه بزرگتر هستید یا خالی که اندازه آن در حال رشد است، به پزشک مراجعه کنید تا از سرطانی بودن یا نبودن آن اطمینان حاصل شود.

چه خالی را برداریم ؟

بیشتر خالها خوشخیم و غیر سرطانی هستند و فقط آنهایی نیاز به اقدامهای درمانی دارند که به نحوی غیرعادی باشند یا بیمار از لحاظ زیبایی بخواهد آنها را بردارد. هر لکه یا خالی که ناگهانی دچار تغییراتی در اندازه، شکل یا رنگ یا خونریزی، خارش یا درد یا زخمی شود، به بررسی بیشتری نیاز دارد. همچنین باید مراقب خالهایی که بعد از ۲۰ سالگی ظاهر میشوند، بود.

فقط متخصص پوست است که میتواند متوجه شود که آیا یک خال خطرناک است یا نه و به همین دلیل فقط متخصص پوست مجرب است که میتواند مجوز درمان غیر جراحی خالها را داشته باشد. اگر متخصص پوست، شک کند که یک خال ممکن است غیرمعمول باشد، برای اطمینان تمام یا قسمتی از آن را برمیدارد و برای آزمایش به آزمایشگاه آسیبشناسی میفرستد. اگر فقط قسمتی از خال برداشته شده باشد و جواب آسیبشناسی، سرطان خال باشد، باید کل ضایعه همراه با قسمتی از پوست سالم اطراف آن برداشته شود البته نمونهبرداری از یک خال هرگز به سرطانیشدن آن منجر نمیشود.

علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی
علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

بهترین راه برداشتن خال

بهترین و علمیترین راه برای برداشتن خالها، جراحی و خارج کردن کل خال تا چربی زیر جلدی و سپس دوختن پوست با بخیه است. اگر جراح (متخصص پوست یا جراح پلاستیک) ماهر باشد، این كار به زیبایی صدمه نمیزند. روش دیگر، تراشیدن ضایعه با تیغ جراحی است و قسمت تراشیده شده نیز بهتر است برای آزمایش آسیبشناسی فرستاده شود. البته این روش احتمال عود دارد که در این صورت باید به متخصص پوست برای درمان تکمیلی مراجعه کرد اما امروزه از لیزرها نیز برای برداشتن خالها استفاده میشود.

علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی
علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی

با لیزر می‌توان خال را برداشت؟

استفاده از لیزرهای مورد استفاده برای پاک کردن خال‌کوبی‌ها در مورد خال‌ها به هیچ‌وجه صلاح نیست زیرا فقط رنگ فعال از بین می‌رود و هنوز سلول‌های خال باقی می‌مانند ولذا اگر روزی سرطانی شوند، تشخیص آن بسیار مشکل و دیررس خواهد بود. به هر حال توجه کنید که اغلب مجامع علمی دنیا، برداشتن خال با لیزر را مورد تایید قرار نمی‌دهند زیرا تاثیر اشعه لیزر روی سلول‌های رنگدانه‌ساز خال در درازمدت هنوز کاملا مشخص نیست.

با خال‌های مودار چه کنیم؟

برای خال‌های مادرزادی (که اغلب نیز مودار می‌باشند) بهترین راه جراحی و برداشتن کامل آنها است زیرا خطر سرطانی شدن این خال‌ها در صورت باقی ماندن از سایر خال‌ها بیشتر است. هرچه سایز خال مادرزادی بزرگ‌تر باشد، خطر تبدیل آن به ملانوم نیز بیشتر می‌شود.

سوزاندن با کوتر و امواج رادیویی چطور؟

در مورد روش‌هایی مثل سوزاندن توسط کوتر یا دستگاه رادیوفرکوئنسی نیز همان مسایلی که در مورد لیزر ذکر شد، صدق می‌کند. یعنی این روش‌ها فقط توسط افراد متخصص پوست و فقط در بعضی بیماران خاص قابل استفاده است و این‌طور نیست که هر پزشک غیرمتخصص پوستی مجاز باشد که با هر روش غیرجراحی خال‌های بیمار را بردارد زیرا کوچک‌ترین اشتباه در تشخیص اولیه می‌تواند به مرگ بیمار بینجامد.

علائم و نشانه های خال های خطرناک پوستی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − دو =

بررسی

روشهای خانگی برای درمان کک و مک و خال

روشهای خانگی برای درمان کک و مک و خال کک و مک همان لکه های تیره رنگی هستند که بر روی پوست …