راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

139
راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

همه انسان ها چیزهایی دارند که دوست دارند تغییرشان بدهند، میل به بهبود شخصی و پیشرفت ذاتی است. متاسفانه وقتی که موقع تغییر فرا می رسد، شکستن عادت های قدیمی خیلی سخت است، ولی ما برای همیشه محدود به عادت های بدمان نیستیم، و اینکه در واقع می توانیم خودمان را تغییر بدهیم، و قدرت اراده مان را در این فرآیند افزایش بدهیم.

نخست بهتر است شخص با اراده و فرد بي ‏ثبات و فاقد اراده را توصيف كنيم. شخص با اراده كسي است كه وقتي در مورد كاري، به خوبي تأمل كرد، تصميم به انجام آن مي‏گيرد و با فعاليت و ثبات قدم، آن را به اجرا در مي‏ آورد. بنابراين پافشاري بر تصميمي غلط يا داشتن ميلي قهرمانانه، ثبات قدم نخواهد بود. در مقابل فرد سست اراده، با كمترين مشكلي از انجام دادن كار، دلسرد شده و كوشش جهت تحقّق آن را متوقف مي‏كند .

راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی
راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

كسي كه اراده قوي دارد، آنچه را كه با تأمل خواسته است، باكوشش و ثبات قدم به دست مي‏ آورد. شخص با اراده كسي است كه داراي هدفي معقول بوده و تا موقعي كه به آن نرسيده است، از تعقيب آن باز نمي‏ ايستد .  مشكلات و موانع رواني يا مادي، به اراده و عزم او لطمه نمي‏ زند و از پيشرفتش جلوگيري نمي‏ كند. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا با راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی بیشتر آشنا شویم .

اراده چیست ؟ 

راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی
راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

اراده نیرویی باطنی است که برای تصمیم گیری، شروع کار، انجام اهداف و وظایف در برابر عقب انداختن کارها و تنبلی، نقش پادزهر را ایفا می کند . اراده توانایی و مهارتی است که می تواند انگیزه ها و هوس های مضر و غیرضروری را کنترل یا رد کند . اراده توانایی تصمیم گیری و پیگیری با عزم راسخ است تا آن هدف و تصمیم با موفقیت به پایان برسد. اراده نیرویی درونی است که تو را مجبور می کند به میل خود و از روی هوس رفتار نکنی .

دو مهارت مهم، یعنی اراده و انضباط شخصی ، تو را بسیار قدرتمند، توانا و فردی مسئول می کند ؛ در نتیجه می توانی به راحتی رفتار و اعمال خود را انتخاب کنی. وقتی اراده تو قوی شود، می توانی در مورد هرکاری که می خواهی انجام دهی، به خوبی فکر کنی. اراده باعث می شود اهداف تو معقول باشند.

وقتی اراده ات قوی باشد می توانی با تلاش و تقلا و استقامت ، هر آنچه را بخواهی به دست بیاوری .

راهكارهاي تقویت اراده

راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی
راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

۱ – تعيين هدف يا اهداف

ابتدا هدف و يا اهداف دقيق و مشخص خود را از زندگي يا كاري كه مي‏خواهد انجام دهد، براي خود ترسيم كنند. طبيعي است اين هدف، بايد شفاف، معقول، قابل دست يابي، بدون افراط و تفريط، مطابق توان و استعداد خود واقع بينانه باشد؛ نه آرماني و بلند پروازانه و خارج از توانايي ‏هاي وي! در غير اين صورت وقتي با مشكلات و سختي‏ هاي طاقت فرسا و خارج از توان خود، رو به رو شويد و با شكست‏ هاي احتمالي به هدف مورد نظر دست نيابيد؛ نااميد و دلسرد شده و از ادامه كار منصرف مي ‏گرديد . همچنين از انجام كارهاي ديگر منصرف شده و خود را ناتوان و بي ‏اراده مي‏ بينيد!

۲ – شناخت توانايي ‏ها و استعدادها

همه ما در وجود خود، از استعدادهايي برخورداريم؛ كافي است اين نيروها را بشناسيم و براي رسيدن به هدف، آنها را به كار گيريم.

۳ – برنامه ‏ريزي

بايد براي تمام كارها و فعاليت ‏هاي شبانه روزي، برنامه‏ اي مدون و منظّم داشته باشيد. بدين منظور از جدولي استفاده كنيد كه در ستون افقي آن، ساعات شبانه روز و در ستون عمودي، ايام هفته را يادداشت و تمام كارهاي روزانه را در آن درج كنيد (از خواب و استراحت تا عبادت، ورزش، مطالعه و …) . هر فعاليتي را در زمان خاص خود در جدول بنويسيد و هيچ زماني را بدون كار خالي نگذاريد. هر روز صبح با نگاهي به آن برنامه، به اجراي دقيق آن بپردازيد و شب‏ها قبل از خواب، آن را محاسبه و ارزيابي كنيد. شايسته است همچون يك محاسبه ‏گر جدي و قاطع، فعاليت‏هاي روزانه و ميزان موفقيت خود در انجام دادن آنها بررسي كنيد. در صورت موفقيت، خود را تشويق و در صورت تخلّف و سهل ‏انگاري در اجرا، تنبيه كنيد.

۴ – تلقين

تلقين به خود در تقويت اراده، اثر قابل ملاحظه ‏اي دارد؛ بنابراين هر روز جملاتي را به خود تلقين كنيد؛ مانند: «من اراده لازم براي انجام كارهايم را دارم» ، «هيچ چيز نمي ‏تواند اراده ام را متزلزل كند» ، «آنچه را كه به نظرم انجام دادني است، انجام مي‏ دهم و هيچ قدرتي نمي ‏تواند مرا از آن باز دارد»، «اراده من هر روز محكم‏تر مي ‏شود»، «بر من لازم است كه موفق شوم؛ زيرا موفقيت از آن نيرومندان است» و …

۵ – تدريجي بودن تقويت اراده

براي به دست آوردن اراده‏اي قوي و محكم، توجه به تدريجي بودن آن و نياز به تمرين و ممارست، امري بايسته است. گمان نكنيد مي‏ توانيد به طور دفعي و بدون هيچ تلاشي، به آن دست يابيد.

تمرینات تقویت اراده

راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی
راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

۱ – اگر در اتوبوس یا مترو نشسته ای و می بینی فرد مسنی وارد می شود ، بلندشو و جای خود را به او بده. این تمرینی است برای غلبه کردن بر مقاومت ذهنی و روحی خودت.

۲ – اگر کلی ظرف کثیف در سینک آشپزخانه است که باید شسته شوند و تو به خاطر تنبلی ، شستن آن ها را عقب می اندازی، به سرعت بلند شو و آن ها را بشور و اجازه نده تنبلی تو را کنترل کند. وقتی این گونه عمل کنی، قدرت اراده ات تقویت خواهدشد.

۳ – به خانه می آیی و مستقیم سراغ تلویزیون می روی؛ چون احساس تنبلی می کنی، نمی خواهی دوش بگیری، پس بر این حال و هوا غلبه کن و اول سراغ دوش گرفتن برو.

۴ – اگر دوست داری همیشه قهوه یا چای را با شکر بنوشی، یک هفته تمرین کن و چای یا قهوه ات را بدون شکر بنوش و اگر عادت به مصرف زیاد چای در روز داری، سعی کن در مدت ده روز آن را به دو فنجان در روز برسانی؛ چون در این صورت می توانی عادت هایت را کنترل کنی یا آن ها را تغییر دهی.

۵ – اگر برای بالارفتن می توانی از آسانسور یا پله استفاده کنی، پله را انتخاب کن؛ البته اگر تعداد طبقات خیلی زیاد نباشند.

راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی
راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

در واقع با تقویت قدرت اراده، قدرت درونی خود را آشکار می کنی که باعث می شود بر عادت های مضر خود غلبه کنی، راحت تر تصمیم بگیری و جرئت پیدا کنی که تمام موانع را از سر راه خود برداری و موفق شوی. راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

قبل از اینکه شروع به پیاده سازی مسیر هدف جدیدمان بکنیم , باید موانعی را که ممکن است بر سر راهمان بوجود بیاید شناسایی بکنیم. همیشه در راه دستیابی به چیزهای مثبت مقاومت وجود دارد. هنگامی که آنها را پیش بینی می کنیم, وقتیکه واقعا جلوی راهمان سبز می شوند, اراده کافی برای رویارویی با آنها داریم. و از اینکه یکمرتبه با آنها مواجه شویم شگفت زده نمی شویم, ما بسادگی با چیزی که جزئی از برنامه اصلی مان بوده است مواجه می شویم.

راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

بررسی

جوان ترین فارغ التحصیلان دانشگاه ها چه کسانی هستند

جوان ترین فارغ التحصیلان دانشگاه ها چه کسانی هستند در دنیای امروز، بسیاری ادعای هوش و ذکاو…