دژآوو یا آشناپنداری چیست و چه زمانهایی اتفاق می افتد

107
دژآوو یا آشناپنداری چیست

دژآوو یا آشناپنداری چیست و چه زمانهایی اتفاق می افتد

دژآوو یا آشناپنداری چیست

حتما برای شما هم بارها پیش آمده که احساس کنید لحظه‌ی خاصی را قبلا تجربه کرده‌اید یا اینکه مکان جدیدی که تازه به آنجا رفته‌اید برایتان آشنا به نظر می‌رسد. اکثر ما حس آشنایی غریب دژاوو را تجربه کرده‌ایم. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا با این پدیده جالب بیشتر آشنا شویم.

دژآوو چیست

دژآوو یا آشناپنداری
دژآوو یا آشناپنداری

دژاوو (deja vu) یـک واژه فـرانـسوی به معنی “از پیش دیده شـده” میباشد. دژاوو عبارت است از، احساسی که گویی شـمـا صحنه، فرد و یا شیئی را قبلا دیده و تجربه کرده اید، در حـالی کـه بـرای نخـستـین بـار اسـت کـه بـا آن مـواجــه میشوید. ایـن احســاس آشنایی عجیب و غریب  معمولاً با بهـت و تـرس نیز همراه است. وجه تمایز آن با پیش آگاهی (precognition) آنست که دژاوو درحین واقعه تجربه میگردد و نـه پیـش از آن. حـالت دژاوو معمولاً بـــین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه بطول می انجامد. اصطلاح دژاوو برای نخستین بار توسط امیل بویراک در سال ۱۸۷۶ میلادی مطرح گردید.

انواع دژآوو

Deja Vecu از پیش تجربه شده
Deja Senti از پیش حس شده
Deja Visite از پیش بازدید شده
Deja Voulu از پیش آرزو شده
Deja Entendu از پیش شنیده شده
Deja Eprouvre از پیش تجربه شده
Deja Fait از پیش انجام شده
Deja Pense از پیش اندیشیده شده
Deja Su از پیش دانسته شده
Deja Dit از پیش بیان شده
Deja Lu از پیش خوانده شده
Deja Reve از پیش در رویا دیده شده
Deja Parle از پیش بیان شده
Deja Recontre از پیش ملاقات شده

چه کسانی دژآوو را بیشتر تجربه میکنند

اکثر جمعیت دنیا و معمولا قشرهایی که تحصیلات یا درآمد بالایی دارند و مدام در سفر هستند، بیش از سایر افراد، آشناپنداری را تجربه می کنند. همچنین تحقیقات نشان می دهد، افرادی که تحت تاثیر دارویی خاص هستند، مواد مخدر مصرف می کنند و مدام استرس دارند، به دژاوو دچار می شوند.

ساز و کار دژآوو چیست

دژآوو یا آشناپنداری
دژآوو یا آشناپنداری

 اینکه ساز و کار دژاوو دقیقا چیست مدتهاست که یک راز باقی مانده. علتش هم ماهیت زودگذر و غیرقابل پیش‌بینی آن است که اجازه نمی‌دهد بتوانیم این پدیده را مورد مطالعه قرار دهیم. اما محققان تحقیقاتی انجام داده اند که در آن لیستی از کلمات مرتبط به هم مثل تخت خواب، شب، بالش و رویا را به فرد می‌گویند. اما به کلمه‌ی اصلی یعنی «خواب» که همه‌ی این واژه‌ها را به هم پیوند می‌زند، اشاره‌ای نمی‌کنند. سپس محققان بر مبنای کلماتی که فرد شنیده، از او یک آزمون کوچک می‌گیرند. این افراد معمولا فکر می‌کنند کلمه «خواب» را هم شنیده‌اند که یک خاطره کاذب است. دژآوو یا آشناپنداری

محققان تجربه دژاوو را در ۲۱ داوطلب برانگیختند، از مغز آنها MRI گرفتند. این محققان انتظار داشتند که قسمت‌های مربوط به حافظه در مغز مثل اسبک مغز هنگام تجربه این پدیده فعال باشند، اما این‌طور نبود. اما پی بردند که قسمت‌های جلوی مغز که به تصمیم‌گیری مربوط هستند، فعال شدند.

محققان حدس می‌زند علت این موضوع این باشد که قسمت‌های جلوی مغز خاطرات ما را چک می‌کند و اگر با خطایی در حافظه مواجه شود، سیگنال می‌فرستد. این خطا در واقع تناقض بین آن چیزی است که ما واقعا تجربه کرده‌ایم و چیزی که فکر می‌کنیم تجربه کردیم. دژآوو یا آشناپنداری

دژآوو در بین ایرانیان

تعبیر تجربه صحنه‌های به ظاهر تکراری به رویای صادقه در بین ایرانی‌ها بسیار شایع است، همچنین برخی افراد اعتقاد به تناسخ یا همان جدا شدن روح از بدن دارند؛ یعنی معتقدند روح از بین نمی رود و از جسمی به جسمی دیگر منتقل می شود و زمانی که روحشان در کالبدی دیگر بوده، آن صحنه را دیده و تجربه کرده است.

دژآوو یا آشناپنداری چیست و چه زمانهایی اتفاق می افتد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + پنج =