تاثیر موسیقی روی جنین

146
تاثیر موسیقی روی جنین

تاثیر موسیقی روی جنین

تاثیر موسیقی روی جنین

امروزه اسباب بازی ها، سی دی های موسیقی و سایر محصولات تجاری بسیاری جهت بهره بردن جنین از موسیقی طراحی شده اند و  با تبلیغات گسترده اینطور ادعا می کنند که تاثیرات عمیق و مثبتی را برای جنین فراهم خواهند کرد. والدینی که در انتظار تولد فرزند خود هستند نگران این موضوعند که آیا تهیه چنین محصولاتی ضروری است و اصلا کدام یک از انواع موسیقی برای جنین مفید است. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا با تاثیر موسیقی بر روی جنین بیشتر آشنا گردیم.

والدین سعی دارند پیشاپیش کودک خود را به موسیقی های اصیل و محلی علاقه مند كنند واصلا به تحقیقاتی که نشان میدهد پخش موسیقی برای جنین سودمند است، اعتقادی ندارند. حقیقت این است که گرچه حس شنوایی جنين تا سه ماهه سوم بارداری کامل نمیشود اما از هفته بیستم میتواند صداها را بشنود. دانشمندان ثابت کرده اند نوزادان میتوانند صدای افرادي را که در زندگی پیش از تولد اطراف آنها بوده اند، شناسایی کنند. همچنين نوزادانی که در شکم مادر اصواتی مانند پارس کردن سگ را شنیده اند پس از تولد نسبت به صدای مشابه با ترس و گریه واکنش نشان میدهند. جنین پیش از تولد میتواند در رحم مادر صداهای آرامش بخش را تشخیص دهد.

تاثیر موسیقی بر روی جنین

تاثیر موسیقی روی جنین
تاثیر موسیقی روی جنین

جنین شما در پایان سه ماهه دوم یا آغاز سه ماهه سوم شروع به شنیدن می کند. بعضی از تحقیقات نشان می دهند که با وجود اینکه نوزاد بلافاصله بعد از تولد موسیقی را تشخیص می دهد اما یک ماه بعد به فراموشی می سپارد، بنابراین ممکن است تمام تلاش های شما تنها باعث تقویت رابطه تان با جنین شود.

از زمانی که خبرهای مربوط به توانایی یادگیری جنین منتشر شده است تاجران، وسایلی برای بالا بردن قدرت شنوایی جنین به بازار ارائه داده اند. با پرداخت هزینه زیاد می توانید یک کمربند ویژه بخرید که دور شکم شما بسته می شود و با پخش موسیقی خاص جنین شما را فعال تر می کند. اما شما می توانید بدون اینکه پول زیادی خرج کنید عضلات فرزندتان را تمرین دهید تا صداها را بشنود. خواندن آواز، پخش موسیقی زیبا و صحبت با جنین برای او هیچ ضرری نخواهد داشت. این فعالیت ها شما و خانواده تان را وارد فرایند ایجاد رابطه عمیق با کودک می کند. بنابراین به جای آنکه سعی کنید چیزی آموزش دهید، بر روی دوست داشتن فرزندتان پیش یا پس از تولد تمرکز کنید.

واکنش های جنین به موسیقی

تحقیقات نشان میدهد که در آن با استفاده از امواج اولتراسوند و تکنولوژی فیبراپتیک به بررسی واکنشهای جنین نسبت به موسیقی پرداختند. آنها دریافتند جنینی که در رحم مادر تحریک میشود، در زندگی آینده خود از نظر بینایی، شنوایی، زبان و مهارتهای حرکتی پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت. آنها همچنین دریافتند موسیقی جنین را آرام کرده و کمک می کند او قبل و پس از تولد راحتتر بخوابد.

با جود تحقیقات فراوان و یافته های گوناگون، والدین واقعا نمیدانند باید چه کار کنند. نکته اصلی این است که باید جنین متولد نشده خود را طوری تحریک کنید که احساس راحتی کند.اگر فکر میکنید پخش آثار موتسارت برای جنین، جهش بزرگی در زندگی بعدی او به حساب میآید، پس باید به قضاوت خودتان اعتماد کنید. موسیقی تنها زمانی برای جنین خطرآفرین است که با صدای بلند یا به مدت طولانی پخش شود.به عبارت دیگر،به جای اینکه در اتاق خود کنسرت و سمفونی راه بیندازید، جنین را با صدای آرام موسیقی مورد علاقه خود آشنا کنید.

تاثیر موسیقی روی جنین

تأثیر موسیقی در تقویت مغز جنین

تاثیر موسیقی روی جنین
تاثیر موسیقی روی جنین

محققان گروهی از زنان باردار را پنج بار در هفته در طول سه ماهه آخر بارداری در معرض موسیقی خاصی قرار دادند و گروهی دیگر در این دوران در معرض موسیقی قرار نداشتند. بعد از آن محققان فعالیت مغزی نمونه‌های هر دو گروه را بلافاصله بعد از تولد و در چهار ماهگی آنها اندازه گرفتند.

نتایج نشان داد: کودکان در گروه اول نسبت به گروه دوم فعالیت مغزی قوی‌تری در زمان پخش موسیقی داشتند. فعالیت مغز نسبت به آهنگ اصلی پخش شده در دوران جنینی حتی تا چهار ماهگی نیز مرتبط است. بیست وهفتمین هفته بارداری تا شش ماهگی در گسترش سیستم شنوایی بسیار مهم است. پژوهشگران بر این باورند که قرار گرفتن در معرض موسیقی در این دوران رشد مغز و توسعه شنوایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هرچند تحقیقات پیشین نشان می‌دهد جنین می‌تواند جزئیات بسیاری را به خاطر بسپارد اما ما نمی‌دانیم نوزاد چه مدت می‌تواند این اطلاعات را به خاطر داشته باشد. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد نوزادان توانایی یادگیری را در سنین خیلی پایین دارند و تاثیرات این یادگیری تا مدتی طولانی در مغز باقی می‌ماند.

پخش موسیقی های خشن چه ضرری برای جنین دارد

تحقیقات انجام شده روی ۱۵۰ نوزاد نشان می دهد آنها حتی یک ماه پس از تولد موسیقی پخش شده توسط مادر در دوران بارداری را درک میکنند و به ياد می آورند. محققان ۳ هفته قبل از تولد نوزادان، ۱۵ دقیقه در روز برای آنها موسیقی پخش میکردند. پس از تولد دیگر آن موسیقی برای نوزادان پخش نمی شد تا این که به یک ماهگی برسند و بار دیگر موسیقی دوران جنینی را بشنوند. محققان دریافتند ضربان قلب نوزادان با شنیدن این موسیقی بلافاصله آرام می شود.

این تحقیق مفید بودن موسیقی را ثابت می کرد. در واقع نتیجه این بود که جنین تا هفته ۳۲ بارداری – زمانی که رشد حلزون شنوایی کامل شده و به پایان رسیده است- نسبت به تمام اصواتی که تا آن لحظه شنیده آگاهی دارد، مخصوصا اگر مادر هدفون را مستقیما روی شکم خود بگذارد.

تاثیر موسیقی روی جنین نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 11 =

بررسی

ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی

ابوالحسن صبا استاد موسیقی و نوازنده ایرانی استاد ابوالحسن صبا از بزرگترین اساتید موسیقی اص…