بیاد حضرت رقیه زهرای سه ساله امام حسین

147
بیاد حضرت رقیه ، زهرای سه ساله امام حسین (ع)

بیاد حضرت رقیه زهرای سه ساله امام حسین

بیاد حضرت رقیه : حضرت رقیه دختر سه سالهٔ امام حسین (ع) بود که پدرش علاقه زیادی به او داشت . پس از واقعه عاشورا و آتش زدن خیمه ها او نیز توسط لشکر یزید به اسارت گرفته شد و آن‌ها را به مرکز خلافت یزید که شهر شام بود بردند . شما یقینا با واقعه عاشورا و اتفاقاتی که در این روز بر اهل بیت پیامبر (ص) افتاد آشنا هستید و میدانید که امام حسین و یاران با وفایش چه سختی هایی را تحمل کردند اما شاید ندانید که در میان شهدا یک نفر هست که نه با زخم شمشیر بلکه در اثر فشارهای روحی شدید جان داد آری حضرت رقیه (س) زمانی که سر بریده پدر را در آغوش گرفت جان به جان آفرین تسلیم کرد . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا بیاد حضرت رقیه ، زهرای سه ساله امام حسین (ع) ، نگاهی به زندگی کوتاه و پرمصیبت این بزرگوار داشته باشیم و با توسل به ایشان ، نور حقیقت در دلهامان پدیدار شود .

بیاد حضرت رقیه ، زهرای سه ساله امام حسین (ع)
بیاد حضرت رقیه ، زهرای سه ساله امام حسین (ع)

بیاد حضرت رقیه

پدر ایشان حضرت حسین ابن علی (ع)  و نام مادر حضرت رقیه (علیها سلام) ، امّ اسحاق است که پیش‌تر همسر امام حسن مجتبی (علیه السلام) بوده و پس از شهادت ایشان، به وصیت امام حسن (علیه السلام) به عقد امام حسین (علیه السلام) درآمده است . مادر حضرت رقیه (علیهاالسلام) از بانوان بزرگ و با فضیلت اسلام به شمار می‌آید . بنا به گفته شیخ مفید در کتاب الارشاد، کنیه ایشان بنت طلحه است.  نام مبارک دردانه سه ساله امام حسین (ع) در بعضی از کتاب های.تاریخی و مقاتل نقل شده است و برخی دیگر مانند ریاض الاحزان از او با نام فاطمه صغری یاد کرده اند . رقیه (س) در روز سوم صفر سال ۶۱ ه ق در سفر اهل بیت به شهر شام از دنیا رفته است.

شاید نام گذاری روز سوم محرم به نام این بانوی کوچک به این انگیزه بوده که در گرماگرم عزاداری دهه اول، از مظلومیت او یادی شود . حضرت رقیه الگوی تربیت صحیح است . با تدبر در جملات کوتاهی که او هنگام دیدن سر.بریده پدر به زبان آورده به خوبی می توان دریافت که این کودک از چه معرفت والایی برخوردار بوده است .

ریشه اسم رقیه

رقیه از «رقی» به معنی بالا رفتن و ترقی گرفته شده است . این نام ویژه تاریخ اسلام نیست ، بلکه پیش از ظهور پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله) نیز این نام در جزیره العرب رواج داشته است . به عنوان نمونه ، نام یکی از دختران هاشم (نیای دوم پیامبر (صلی الله علیه و آله)) رقیه بود که عمه حضرت عبداللّه ، پدر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به شمار می آید . نخستین فردی که در اسلام به این اسم ، نام گذاری گردید، دختر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و حضرت خدیجه بود .

پس از این نام گذاری ، نام رقیه به عنوان یکی از نام های خوب و زینت بخش اسلامی درآمد . امیرالمؤمنین علی (علیه السلام).نیز یکی از دخترانش را به همین اسم نامید که این دختر بعدها به ازدواج حضرت مسلم بن عقیل (علیه السلام) درآمد . این روند ادامه یافت تا آن جا که برخی دختران امامان دیگر مانند امام حسن مجتبی (علیه السلام)، امام حسین (علیه السلام) و دو تن از دختران امام کاظم (علیه السلام) نیز رقیه نامیده شدند که آن دو را رقیه و رقیه صغری می نامیدند . بیاد حضرت رقیه ، زهرای سه ساله امام حسین (ع)

اسیر شدن حضرت رقیه

حضرت رقیه در واقعه عاشورا حدود سه یا چهار سال سن داشت که بعد از شهادت امام حسین(ع) و یارانش در عصر عاشورا به همراه دیگر زنان بنی‌هاشم توسط سپاه یزید به اسیری رفت . از درون خرابه‌های شام، صدای کودکی به گوش می‌رسید . همه آنهایی که در میان اسرا بودند ، خوب می‌دانستند که این صدای رقیه ، دختر کوچک امام حسین (ع) است . او حالا از خواب بیدار شده بود و سراغ پدرش را می‌گرفت . انگار که خواب پدرش را دیده بود . یزید دستور داد سر امام حسین (ع) را به دختر کوچک نشان دهند و او را.ساکت کنند ، اما وقتی حضرت رقیه (ع) و امام حسین ع باز هم به هم رسیدند، اتفاق جانسوزی افتاد . 

بیاد حضرت رقیه ، زهرای سه ساله امام حسین (ع)
بیاد حضرت رقیه ، زهرای سه ساله امام حسین (ع)

این بار ،  پدر در سوگ رقیه نشست

چقدر بی‌تابی دخترم! این همه دلشکستگی چرا؟ مگر دست‌های کوچکت در امتداد نیایش عمه ، تنها از خدا ، آمدن بابا را طلب نکرد؟ اینک آمده‌ام در ضیافت شبانه‌ات و در آرامش خرابه‌ات . کوچک دلشکسته‌ام! پیش‌تر نیز با تو بودم و می‌دیدمت . شعله بر دامان و سوخته‌تر از خیمه آه می‌کشیدی و در آمیزه خار و تاول، آبله و اشک، صحرای گردان را به امید سر پناهی می‌سپردی . مهربان دلشکسته‌ام! صبور صمیمی! مسافر غریب و کوچک من! مگر نگفتی که بابا که آمد آرام می‌گیرم . این همه ناآرامی چرا؟ مگر نگفتی بابا که آمد سر بر دامانش می‌گذارم و می‌خوابم؟ نه …، نه دخترکم نخواب! می‌دانم اگر بخوابی ، دیگر عمه نمی‌خوابد .

می‌دانم خواب تو ، خواب همه را آشفته می‌کند نه … نخواب دخترم! دخترم! بگذار لب‌های چوب خورده‌ام امشب میهمان بوسه‌ای باشد از پیشانی سنگ خورده‌ات ، از گیسوی پریشان چنگ خورده‌ات ، از شانه‌های معصوم تازیانه دیده‌ات ، از صورت رنگ پریده سیلی خورده‌ات . بگذار امشب ، مثل شب آرامش تنور بر زانوان زهرا آسوده بخوابم . نه دخترم! نخواب! بگذار بابا بخوابد . و چنین شد که رقیه (س)، هنگامی که سر پدر در آغوشش بود ، جان سپرد . 

هجده لغت به سوره  کوثر نوشته است     یعنی که عمر فاطمه را هجده سرشته است

دانی چرا سوره  کوثر سه آیه دارد            این سه نشان دهنده ی عمر رقیه است

بیاد حضرت رقیه زهرای سه ساله امام حسین نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

بررسی

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین حقیقت قیام امام حسین :  ورود خاندان مکرّم سیدال…