برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم

147
برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم

برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم

برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران : نمادهای هر شهر نشانه هایی هستند که برای تعیین هویت شهروندان آن شهر از آنها یاد می شود . این نمادها هم می توانند.جزو آثار باستانی و هم ساخته شده در عصر حاضر باشند . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم .

برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم
برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم

برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران

برج آزادی یکی از نمادهای شهر تهران است که در سال ۱۳۴۹ خورشیدی به دست معمار ایرانی، حسین امانت، با نام برج شهیاد آریامهر، به دستور فرح پهلوی برای یادبود جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران طراحی و ساخته شد. این برج، پس از انقلاب.۱۳۵۷ به نام «برج آزادی» معروف گردیده است. برج آزادی در ایران، نمونه ای از نماد و نشانه های شهری است که معماری. شاخص آن ، تلفیق طاق های معماری پیش از اسلام (دوره هخامنشیان و ساسانیان) و بعد از اسلام و تبدیل آن به نمادی زیبا به لحاظ معماری است. در این طرح، معمار حتی به جزئیات اجرای بنا و نحوه چیدمان سنگهای نما دقت وافری مبذول داشته تا در نهایت جزء جزء اجزا به کل واحدی بدل گردند .

ساخت برج

برج آزادی به صورت یک یادمان ساخته.شده است و به عنوان یک نماد شهری مورد توجه است. عملیات ساخت برج آزادی در یازدهم آبان ۱۳۴۸ خورشیدی آغاز شد و پس از بیست و هشت ماه کار، در ۲۴ دیماه ۱۳۵۰ با نام برج شهیاد به بهره برداری رسید. این.بنای سه طبقه دارای چهار آسانسور و دو راه پله و ۲۸۶ پلکان است. در محوطه زیرین آزادی چندین سالن نمایش، نگارخانه ، کتابخانه، موزه.و… قرار دارد . طول این بنا ۶۳ متر، ارتفاع آن از سطح زمین ۴۵ و ارتفاع از کف موزه ۵ متر است. گفته می شود در ساخت برج آزادی چهل و شش هزار قطعه سنگ بریده و پرداخت شده به کار رفته است.

حسین امانت می گوید : « این بنا.به گذشته های درخشان تاریخ ایران نظر دارد؛ به دورانی که ایران در ادبیات، هنر، معماری، صنایع دستی، علوم مختلف و خیلی چیزهای.دیگر سرآمد بود. من می خواستم جمع بندی خودم از اینها را در آزادی ارائه کنم تا اگر کسی از خارج می آید یا حتی مردم ایران بدانند که این اثر به کجا و به کدام فرهنگ مربوط می شود .»

برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم
برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم

معماری برج آزادی :

براي درك معماري این برج ، بايد نگاهي به گرايش هنري رايج درايرانِ سالهاي ۱۳۳۰-۱۳۴۰ بياندازيم،.كه با آزادي نسبي و رفت‌و آمد بسياري از ايراني‌ها به كشورهاي غربي همراه بود. در اين دوران،.هنرمندان ايراني در واكنش به دانش و علوم در غرب، بر آن شده بودند.كه با مخالفت با الگوهاي غربي و تأكيد بر ريشه‌هاي فرهنگي خود، به آثارشان هويت ملي تازه‌اي بخشند. هويت ملي ديگر نه صرفاً يك مسئلهء سياسي ، بلكه زمينهء اصلي مباحثات هنري بود. در موسيقي، ابوالحسن صبا آنچه.را كه وزيري شروع كرده بود، تكميل كرد، يعني تغيير پرده.دستگاه‌هاي ده‌گانه موسيقي سنتي ايران به نت‌نويسي غربي صبا بهترين شاگرد كلنل علينقي وزيري و در نواختن چندين ساز استاد بود .

 

طراحی برج آزادی :

آگهي‌اي كه در روزنامه اطلا‌عات.شهريور ۱۳۴۵ چاپ شد، در گوشه‌اي ، با حروف ريز اعلا‌م مي‌كرد كه همه معماران مي‌توانند در مسابقه شركت كنند و در انتخاب سبك، متناسب با ميدان آزادند، فقط ارتفاع بنا نبايد بيش از ۴۵ متر باشد . هيچ مسابقه معماري‌اي.تا آن زمان چنين مبهم و نامشخص اعلا‌م نشده بود، و آشكارا نشان مي‌داد نويسنده متن كاملا‌ً غيرحرفه‌اي بوده است . به گفته عبدالمجيد ا‌شراق، سردبير مجلهء هنر و معماري، ۲۱ شركت‌كننده كه در آن زمان تعداد قابل.توجهي بود، طرح‌هايشان را ارائه دادند. بايد به ياد داشته باشيم كه سازمان برنامه و.بودجه در سال ۱۳۴۱ به تازگي انجمن مهندسان مشاور را تأسيس كرده بود . 

۲۱ پروژه، هر يك روي دو تابلوي بزرگ، در.يكي از ساختمان‌هاي سعد‌آباد براي هيئت داوران به نمايش گذاشته.شد كه به گفته منوچهر ايران‌پور عبارت بودند از : محسن فروغي، معمار برجسته و رئيس سابق دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران، هوشنگ سيحون.كه اكنون جانشين فروغي و رئيس دانشكده بود و ۳ عضو ديگر، يعني.محمدكريم پيرنيا، تاريخ‌نگار معماري، سناتور.صادق، معمار و محمدتقي مصطفوي، تاريخ‌نگار. اما به گفته حسين امانت، هيئت داوران شامل فروغي،.سيحون، غياثي، كوهنگ (از سازمان برنامه و بودجه) و شروين (از شهرداري تهران) بود . سرانجام حسين امانت، معمار.۲۵ ساله كه به تازگي از دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران فارغ‌التحصيل شده و يكي از.دانشجويان مورد علا‌قه سيحون بود برنده اعلا‌م شد .

برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم
برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم

محل ساخت :

محدوده موردنظر ، یکی از مهمترین دروازه های ورود و خروج شهر تهران می باشد . تعداد بسیار زیاد مسافرت های درون شهری و برون شهری به شهرها و شهرک های صنعتی و مسکونی حاشیه غربی ، جنوب غربی و شمال غربی تهران ، پیرامون میدان را به یکی از مبادی ورود ، خروج ، و توزیع مسافر تبدیل کرده است . با این توصیف ، کاربری.عمده پیرامون میدان ، ایستگاه های تاکسی ، مینی بوس ، اتوبوس و پایانه های مرتبط با این عملکردها می باشد . در ضلع شمال غربی میدان ، ترمینال مسافربری غرب ، در شمال شرقی کاربری های تجاری – اداری و مسکونی.و در حاشیه میدان نیز کیوسک های روزنامه فروشی ، بلیت فروشی و عملکردهایی نظیر آن ، در جنوب شرقی پارک المهدی و در جنوب غربی ، سازمان ملی نقشه برداری و محدوده فرودگاه بین المللی مهرآباد ، وجود دارند . برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم

موقعیت بنا

زمین بنا، که میدان آزادی را تشکیل میدهد ، شکلی شبیه بیضی به مساحت ۶۸ هزار متر مربع.می باشد. مرکز بنای یادبود تقریبا در یک سوم شرقی.راستایی که از امتداد محور شرق – غرب می گذرد، واقع شده است . دهانه های بزرگ برج رو به شرق و غرب و دهانه های کوچک آن . رو به شمال و جنوب طراحی شده اند . قطر بزرگ آن به طول ۳۸۰ متر در راستای محور.شرق-غرب و قطر کوچک به طول ۲۱۰ متر در امتداد شمال – جنوب واقع شده است . مساحت و محیط میدان به ترتیب حدود ۶۸ هزار متر مربع و ۹۸۰ متر می باشد. شیب.زمین معادل ۵/۱ درصد و جهت آن از شمال به جنوب می باشد .

فضاهای موجود

دسترسی به طبقات بنا، در چهارگوشه تالار کهن قرار دارد . ۲۸۶ پله، تالار کهن را به طبقه چهارم مرتبط می کند. به علت انحنای پایه ها و بدنه های.برج، امکان طراحی و اجرای آسانسوری که بدون وقفه از تالار کهن به طبقه چهارم راه یابد، فراهم نشده است. بنابراین، آسانسوری برای دسترسی تا طبقه دوم طراحی شده و سپس از آسانسوری دیگری برای دسترسی.به طبقه چهارم استفاده می شود . طبقه دوم در تراز ۲۳ متر بالاتر از سزح میدان قرار گرفته و بدنه های قوس.اصلی، طرفین شرقی و غربی آن را تشکیل می دهند. برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم

برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم
برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم

از فضاهای خالی بین بدنه های بنا و کف این طبقه دیده های متنوعی به فضاهای پایین و بالا ایجاد شده است و مهمترین نکته، اجرای بسیار پیچیده، ظریف،.دقیق و بی.نظیر سطوح منحنی ساختمان در این بخش است . طبقه سوم در تراز سی و سه.متری نسبت به سطح میدان واقع شده و گنبد بتنی بنا با زیبایی هرچه تام در آن خودنمایی می کند. هندسه گنبد و انتقال بارهای.سازه ای به.پایه ها، از نکات حایز اهمیت می باشد. فضای خالی با پلان هشت ضلعی در این طبقه.نیز دیدهای متنوعی را ایجاد کرده است . طبقه چهارم بنا ۳۹.۵ متر بالاتر از.سطح میدان قرار داشته و در بدنه های آن، بازشوهایی به شکل شش ضلعی های نا منتظم وجود دارد. این بازشوها امکان دید به بخش هایی از شهر تهران را فراهم کرده اند . در مرکز این طبقه، بدنه های گنبد بتنی جای گرفته که در تداوم سنت معماری در ایران ، با کاشی های آبی رنگ پوشیده شده است .

برج آزادی تهران و نماد پایتخت ایران را بهتر بشناسیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + ده =

بررسی

اسامی مستعار تعدادی از شهرهای معروف دنیا

اسامی مستعار تعدادی از شهرهای معروف دنیا اسامی مستعار تعدادی از شهرهای معروف : خیلی از ما …