آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

260
آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

در مطالب قبلی با انرژی هسته ای بیشتر آشنا شدیم و کاربردهای آن را در دنیای امروز مرور کردیم . در این مطلب بصورت اختصاصی.میخواهیم به مقوله انفجار هسته ای بپردازیم . با مجله اینترنتی بیر کلیک با مطلب آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن همراه باشید .

بمب اتمی

بمب اتمی نام رایج تسلیحات انفجاری است که.در آن‌ها از انرژی آزاد شده در فرایند شکافت هسته‌ای، یا گداخت هسته‌ای برای تخریب استفاده می‌شود. بمب‌های اتمی که برمبنای گداخت کار می‌کنند نسل نوین.بمب اتمی.هستند و قدرتی بسیار بیشتر از بمب‌های شکافتی دارند. مبنای آزاد شدن انرژی در هر دو نوع بمب اتمی تبدیل ماده به انرژی (E=mc²)است اما در بمب‌های گداختی جرم بیشتری.از ماده به انرژی تبدیل می‌شود.  آمریکا تنها کشوری.است که از بمب اتمی (شکافتی-اورانیومی در هیروشیما و شکافتی-پلوتونیومی در ناگازاکی) استفاده نظامی کرده‌است.

آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن
آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

تاریخچهٔ سلاح‌های هسته‌ای

اولین تلاش‌ها در جهت ساخت بمب اتمی در آلمان نازی آغاز شد. در این دوران،.شیمیدانی به نام پل هارتک از اساتید دانشگاه هامبورگ به توان بالقوه نیروی اتمی برای کاربردهای نظامی پی برد. وی.در ۲۴ فوریه ۱۹۳۹ امکان استفاده از انرژی هسته‌ای به عنوان یک سلاح با توان تخریبی نا.محدود را طی نامه‌ای به وزارت جنگ.در برلین اطلاع داد. به‌دنبال این امر گروهی برای تحقیق در این رابطه تشکیل شد و ورنر کارل هایزنبرگ فیزیکدان برجسته.آلمانی به طور غیررسمی سرپرست تیم تحقیقاتی آلمان برای ساخت بمب هسته‌ای گشت. آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

تلاشها برای ساخت سلاح هسته ای

در همین زمان، آلبرت انیشتین طی نامه معروف خود به روزولت رئیس جمهور وقت.آمریکا خطر دستیابی آلمان به تولید بمب اتمی را گوشزد کرد. متعاقب این اخطار روزولت دستور ایجاد پروژه منهتن با هدف تحقیق.در این رابطه و تولید بمب اتمی را با همکاری کشور انگلستان صادر کرد. برای این پروژه تأسیساتی در لوس آلاموس در.ایالت نیومکزیکو، اوک ریج ایالت تنسی و همفورد ایالت واشنگتن به کار گرفته شدند و تیمی از برجسته‌ترین دانشمندان آن دوران.به استخدام این پروژه درآمدند. محققان آلمانی موفق به تولید بمب اتمی نشدند. اما تیم آمریکایی به سرپرستی فیزیکدان.برجسته، جی آر اوپنهایمر موفق به ساخت عملی اولین بمب هسته‌ای شد که در ۱۶ ژوئیه ۱۹۴۵ در ناحیه‌ای موسوم به ترینیتی.در نیومکزیکو آزمایش شد.

بمب هسته ای Little Boy

آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن
آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

به فاصله کوتاهی در ۶ آگوست ۱۹۴۵،.بمب افکن اسکادران ۵۰۹ نیروی هوایی آمریکا موسوم به.Enola Gay(که اکنون در موزه‌ای در واشنگتن نگهداری می‌شود)، از پایگاهی در جنوب اقیانوس.آرام به پرواز درآمد و در ساعت ۸:۱۵ دقیقه.به وقت محلی، بمب موسوم به  “پسر کوچک ” را.بر شهر هیروشیما ژاپن منفجر ساخت و بدین ترتیب نام کشور ایالات.متحده آمریکا را برای همیشه در تاریخ، به عنوان تنها کشور استفاده کننده از سلاح.کشتار جمعی در تاریخ بشریت ثبت نمود. این بمب که در طراحی آن از ۶۴ کیلوگرم اورانیوم.استفاده شده بود، از ارتفاع ۹۶۰۰ متری رها شد و در ارتفاع ۵۸۰ متری.سطح زمین با شدتی معادل با انفجار ۱۵ هزار تن TNT منفجر شد.مجموع تلفات.اولیه و کشته شدگان ناشی از عوارض این.انفجار را بالغ بر ۱۴۰۰۰۰ نفر تخمین می‌زنند. آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

بمب هسته ای Fat Man

آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن
آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

سه روز بعد در ۹ آگوست انفجار بمب “مرد چاق” در شهر ناگازاکی.ژاپن موجب کشتار ۷۴۰۰۰ نفر انسان دیگر شد. این بمب که از پلوتونیوم به عنوان ماده شکافت پذیر استفاده می‌کرد، انفجاری.به شدت ۲۱ کیلوتن TNT ایجاد کرد. بمب دیگری نیز در پروژه منهتن تولید شده بود که هرگز از آن استفاده نشد. آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

وارد شدن شوروی به صحنه رقابت

پس از پایان جنگ دوم جهانی دانشمندان در آمریکا به تحقیق.در رابطه با تسلیحات هسته‌ای ادامه.دادند. اگرچه این تصور وجود داشت که هیچ کشوری دیگری در دنیا نمی‌تواند تا پیش.از سال ۱۹۵۵ به فناوری ساخت سلاح هسته‌ای دست یابد، اما کلاوس فیوکس یکی از فیزیکدانان آلمانی که در رابطه با مواد.فوق انفجاری (High Explosive) با تیم.اوپنهایمر همکاری می‌کرد، طرح‌ها و جزئیات طراحی بمب آزمایش شده در ترینیتی.را.در اختیار جاسوسان شوروی قرار داد. به این ترتیب در ۲۹ اوت ۱۹۴۹ اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی اولین آزمایش اتمی.خود را با موفقیت انجام داد.و غرب را در وحشت فرو برد. این انفجار اثر زیادی در تسریع جنگ سرد گذارد و موجب ایجاد رقابت.تسلیحاتی بین آمریکا و شوروی گردید.

آغاز جنگ سرد

پس از آن ایالات متحده جهت حفظ برتری تسلیحاتی خود،.تحقیق برای ساخت بمب.گرماهسته‌ای (هیدروژنی) را آغاز کرد. پیش از این رابرت اوپنهایمر به دلیل اتخاذ مواضعی علیه ساخت.تسلیحات هسته‌ای.از سرپرستی پروژه کنار گذارده شد و ادوارد تلر هدایت عملی پروژه ساخت بمب هیدروژنی را برعهده گرفت. آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

انواع بمب هسته ای

 

بمب‌های شکافت هسته‌ای

در این بمب ها حجم زیادی از مواد شکافت پذیر مورد استفاده قرار می‌گیرد که معمولا.این ماده اورانیوم است. اورانیوم قادر است در صورت تحریک، زنجیره‌ای از شکافت اتمی را ایجاد کند که.نتیجه‌ی آن.آزاد شدن مقدار بالایی از انرژی است که قدرت مخرب بمب اتمی ناشی از آن است. وقتی یک اتم اورانیوم ۲۳۵ تقسیم می شود.دو نوترون آزاد می گردد. اگر هر کدام از این نوترون ها با یک اتم اورانیوم ۲۳۵ دیگر برخورد کند، آن دو اتم دچار.شکافت.شده و دو نوترون دیگر تولید می شود و این روند همچنان ادامه پیدا می کند. این اتفاق البته تنها در صورتی رخ میدهد که به مقدار.کافی اورانیوم ۲۳۵ در یک.بخش وجود داشته باشد تا هر کدام از نوترون ها شانس آن را داشته باشند که با اتم دیگر.برخورد نمایند. بعد از آنکه مقدار کافی از اورانیوم ۲۳۵ به دست آمد، کار ساده خواهد بود. تنها کافیست که با دو توده کوچک از اورانیوم.کار خود را آغاز نمایید و آنها.را با سرعت بالا با هم برخورد دهید.

آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن
آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن

بمب‌های همجوشی هسته‌ای

تسلیحات نوع همجوشی پیچیدگی بیشتری دارند. همجوشی هسته ای نیازمند شرایطی است که تنها درون خورشید وجود دارد و آن دما و فشار بسیار بالاست . سوخت هسته ای نیز باید برای مدتی طولانی در چنین شرایطی.نگهداری شود تا همجوشی آغاز گردد . البته جزئیات تکنیکی این.کار سِری است اما یکی از روش های ایجاد شرایط دمایی نظیر خورشید اینست.که ابتدا یک شکافت هسته ای رخ دهد . به بیان دیگر لازم است که یک بمب هسته ای بسازید.و از طریق آن، بمب هیدروژنی تان را آماده نمایید . بزرگ ترین بمب.هیدروژنی درتاریخ Tsar Bobma (سال ۱۹۶۱ میلادی) نام دارد که بیش از ۳۰۰۰.مرتبه.بزرگ تر از بمب اتمی مورد استفاده در هیروشیما بود .

با استفاده از این بمب‌ها می‌توان هدف مشخصی.را مورد حمله قرار داد ، بدون اینکه منطقه‌ی بزرگی برای مدت زمان طولانی.غیرقابل.سکونت شود . یعنی مدت زمان آلودگی رادیواکتیویته در اثر انفجار بمب های هیدروژنی.کمتر و در عوض قدرت انفجار آن بسیار بیشتر از انواع دیگر است .

آشنایی با بمب هسته ای و انواع آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − شش =

بررسی

تفاوت بمب هیدروژنی و اتمی و نکاتی در مورد آنها

تفاوت بمب هیدروژنی و اتمی و نکاتی در مورد آنها سلاح ها و تجهیزات نظامی نقش مهمی در دنیای ا…